Prezidentė tarė žodį: nuo karjeros perspektyvų iki kritikos valdantiesiems
Da­lia Gry­baus­kai­tė penk­ta­die­nį žur­na­lis­tams sa­kė dar ne­ap­sisp­ren­du­si dėl ga­li­my­bės siek­ti par­ei­gų ES struk­tū­ro­se. Tuo pat me­tu ji pa­žė­rė kri­ti­kos val­dan­tie­siems, teig­da­ma, kad šie nie­ka­da ne­si­lai­kė duo­to žo­džio.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad nepaisant „valstiečių“ pažadų trauktis iš koalicijos, valdžios jie nepaliks.

Šalies vadovė tvirtino, kad jos nestebina laikysena atsitraukti nuo ankstesnių grasinimų, nes dabartinė valdančioji dauguma seniai nesilaiko žodžio.

„Tas nuomonės keitimas nestebina, žodžio seniai šie valdantieji nesilaiko. (...) Postų ir valdžios jie nepaliks, o viso kito net neįdomu klausytis“, – žurnalistams penktadienį Vilniuje sakė D. Grybauskaitė.

Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad Seimas neleistinai kišasi į Lietuvos banko veiklą.

Taip ji kalbėjo vertindama Konstitucinio Teismo sprendimą, kuriuo pernai priimtas Seimo sprendimas tirti nacionalinio transliuotojo LRT veiklą pripažintas kaip kišimasis į žiniasklaidos nepriklausomumą.

„Politikai neturi kištis į nepriklausomų institucijų veiklą, tai turi daryti tos institucijos, kurioms tai ir priklauso, ir aš tai taikyčiau ne tik LRT, aš tai taikyčiau ir daugeliui kitų institucijų, tame tarpe ir centrinio banko atveju“, – žurnalistams prie Prezidentūros Vilniuje penktadienį sakė šalies vadovė.

Prezidentės teigimu, premjero Sauliaus Skvernelio pareikštas nepasitikėjimas Lietuvos banko vadovu Vitu Vasiliausku neturi įtakos jai sprendžiant dėl šio pareigūno likimo pareigose.

Karjeros ES nesvarsto

„Neplanuoju kadencijos pabaigos laikotarpio, šiuo metu mano planai yra užbaigti kadenciją ir perduoti visus darbus. Viskas“, – žurnalistams Vilniuje penktadienį sakė D. Grybauskaitė.

Ji tarptautinėje žiniasklaidoje jau kurį laiką minima kaip galima kandidatė tapti Europos Vadovų Tarybos pirmininke.

Šiuo metu šias pareigas eina Lenkijos ekspremjeras Donaldas Tuskas.

Anot diplomatų, D. Grybauskaitei pranašumo suteikia Briuselio darbo patirtis. Be to, siekiant rotacijos, argumentu „už“ būtų tai, kad vyrą pakeistų moteris, o didesnės šalies politiką – kandidatas iš mažesnės šalies.

D. Grybauskaitės šansus mažina jos aštri retorika Rusijos atžvilgiu – tai gali nepatikti palankiau Maskvai nusiteikusioms šalims. Be to, jos galimybes apsunkintų tai, kad ji nesusijusi su jokia politine jėga, o Lietuva ir Lenkija priklauso tam pačiam Vidurio Europos regionui.

Europos lyderiai derybas dėl Europos Sąjungos institucijų vadovų pradės netrukus po Europos Parlamento rinkimų, jie vyks gegužės 23–26 dienomis.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį pareiškė, kad nesieks jokių pareigų Briuselyje.

Europos Vadovų Tarybos vadovas vadovauja Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimams ir atstovauja bendrijai tarptautiniuose santykiuose.

Referendumas dėl pilietybės gali būti pakartotas

Kitas referendumas dėl dvigubos pilietybės išplėtimo galėtų vykti pasikeitus aplinkybėms, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ji tvirtino, kad antras toks balsavimas artimiausiu metu negalėtų būti organizuojamas, nes visuomenė jau pareiškė savo valią.

„Artimiausiu metu negali (būti organizuojamas antras referendumas – BNS) todėl, kad visuomenė pasisakė. Manau, kad vėliau, susiklosčius kitoms aplinkybėms, be jokios abejonės, gal ir bus kartojamas“, – žurnalistams Vilniuje penktadienį sakė šalies vadovė.

Sekmadienį vykusiame referendume dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo pritrūko kiek mažiau nei 300 tūkst. balsų.

Už dvigubos pilietybės išplėtimą buvo beveik 74 proc. dalyvavusiųjų arba daugiau kaip 956,5 tūkst. rinkėjų.

Kad Konstitucijos straipsnis dėl pilietybės būtų pakeistas, pataisą privalėjo palaikyti ne mažiau kaip 1 mln. 236 tūkst. 203 rinkėjai, tai yra daugiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių piliečių.

Referendume siūlyta išplėsti pilietybės institutą taip, kad Lietuvos pasą galėtų išsaugoti žmonės, gavę „europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę“.

Dabar Konstitucijoje įtvirtinta, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis. Ši Konstitucijos nuostata keičiama tik referendumu.

Emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną šiuo metu, išskyrus kai kurias retas išimtis, negali turėti dvigubos pilietybės.

Neprieštarautų paankstinti Seimo rinkimus

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako esanti už tai, kad Seimo rinkimai būtų nukelti į pavasarį.

Šalies vadovė tvirtino besitikinti, kad valdantiesiems ir opozicijai pavyks sutarti šiuo klausimu.

D. Grybauskaitė teigė, kad pavasarį pradėjusi dirbti nauja valdančioji dauguma iš karto turėtų galimybę rengti savo kitų metų valstybės biudžetą.

„Manyčiau, kad apskritai turėti rinkimus pavasarį yra racionalu, turint galvoje ir biudžeto klausimų sprendimą, todėl jeigu pozicija ir opozicija susivienytų dabar ir sugebėtų priimti tokį sprendimą, jis būtų sveikintinas“, – žurnalistams Vilniuje penktadienį sakė prezidentė.

Idėją keisti Seimo rinkimų datą po kelerių metų pertraukos vėl iškėlė valdantieji „valstiečiai“, opozicija tvirtino esanti atvira šiems svarstymams.

Dabar Konstitucijoje numatyta, kad eiliniai Seimo rinkimai rengiami Seimo narių įgaliojimų pabaigos metais spalio antrą sekmadienį.