Prezidentė „miegančiąja gražuole“ netaps
Da­lia Gry­baus­kai­tė pra­dė­jo pa­sku­ti­nius sa­vo pre­zi­den­ta­vi­mo me­tus, ta­čiau „šlu­ba an­ti­mi“ (angl. la­me duck ), t. y. po­li­ti­ke, ka­den­ci­jos pa­bai­go­je pra­ran­dan­čia įta­ką ir dėl jau­čia­mos stip­rios opo­zi­ci­jos ne­ga­lė­sian­čia reikš­min­gai pa­keis­ti si­tua­ci­jos, ji ne­si­jaus. Tie­sa, pri­ka­bin­ti gir­na­pu­sių vals­ty­bės va­do­vei bus mė­gi­na­ma.

D. Grybauskaitės antroji ir paskutinė kadencija – finišo tiesiojoje. Devynerius metus šalį valdanti prezidentė kitą liepą Simono Daukanto aikštės rūmus užleis naujam šeimininkui. Kokie bus paskutiniai jos veiklos metai, politikai ir ekspertai regi skirtingai.

Sunkiai suvokiami sprendimai

Seimo valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narės, Teisės ir teisėsaugos komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės teigimu, kokia bus politinė atmosfera paskutiniais prezidentės darbo metais, prognozuoti sunku, „nes politika – dinamiškas dalykas“. Tačiau „valstietė“ neslėpė, kad D. Grybauskaitės sprendimas vetuoti Referendumo įstatymo pataisas bei gydymo įstaigų pertvarką yra jai sunkiai suvokiamas dalykas.

Ypač apmaudu dėl referendumo. „Puikiai žinome, kad dabartinė kartelė neįveikiama, tad norint, kad kiek įmanoma daugiau lietuvių su Lietuva galėtų būti siejami pilietybės saitais, logiška būtų tą kartelę nuleisti. Ir lygiai taip pat būtų logiška leisti Konstituciniam Teismui pasakyti, ar tai būtų teisėta. Bet prezidentė vien asmeniškai įvertino atitiktį Konstitucijai, iš dalies perimdama Konstitucinio Teismo galias ir „nuteisdama“ įstatymą“, – „Lietuvos žinioms“ sakė A. Širinskienė.

Pasak politikės, logika, kuria vadovavosi prezidentė vetuodama gydymo įstaigų pertvarką, taip pat nuspėjama. „Atrodo, kad buvo apsispręsta atstovauti daugiau privačioms sveikatos priežiūros įstaigoms ir konkrečiai kelioms, kuriomis buvo domimasi. Seimas turės galimybę tuos veto įvertinti rudens sesijoje. Bet, žinoma, toks prezidentės sprendimas įneša tam tikros įtampos“, – pažymėjo „valstietė“.

Jos pastebėjimu, pernykščio ir šiųmetinio prezidentės metinio pranešimo tonas akivaizdžiai skyrėsi. Paskutiniame atsirado tam tikrų apgailestavimo gaidelių. „Žinant platesnį politinį kontekstą, „MG Baltic“ situaciją, jos pačios laiškų istoriją, tai yra natūralu. Be abejo, paskutiniais metais kiekvienas prezidentas, žinodamas, kad kitos kadencijos artimiausiu metu nebus, pradeda galvoti, kaip jis įsirėš į žmonių atmintį“, – sakė A. Širinskienė. Jos nuomone, metai nebus lengvi pirmiausia dėl prasidėsiančio partijų pasirengimo rinkimams.

Dirbs taip, kaip dirbusi

Didžiausios Seimo opozicinės frakcijos – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) – narė Rasa Juknevičienė sako, kad paskutiniai D. Grybauskaitės kadencijos metai prezidentės aktyvumu ir veiklumu niekuo nesiskirs nuo ankstesnių. „Tikrai ne jos charakteriui kažkaip kitaip elgtis. Man atrodo, jai ne tas pats, kokį įspūdį ji paliks Lietuvai. Tuo labiau kad tai yra žmogus (nedaug, turbūt, ir turime Lietuvoje tokių politikų), kuris gali toliau tęsti ir tarptautinę karjerą eidamas vienas ar kitas pareigas. Pagaliau kadenciją baigęs prezidentas pagal įstatymus turi tam tikrą statusą, yra tarsi visuomenės moralinis autoritetas. Žinodama jos charakterį, atsidavimą šiam darbui, net neabejoju, kad metai bus tokie pat“, – kalbėjo ji.

Kartu R. Juknevičienė neabejoja, kad bus tam tikrų bandymų, norų, greičiausiai – iš valdančiosios daugumos, sumenkinti, pažeminti šalies vadovę. Ji spėjo, kad per artėjančią prezidento rinkimų kampaniją kai kurie kandidatai bandys rodyti kitokią nei D. Grybauskaitė kryptį Lietuvai. „Prezidentė visada buvo griežta Vyriausybėms, kad ir kokios jos būtų, turėjo gana griežtą požiūrį. Kaip ir sakiau, iš jos pusės neįžiūriu kokių nors elgesio pokyčių. Tačiau dabartinė valdžia, aišku, norės pasinaudoti tuo, kad yra paskutinė jos kadencija, ir bandys kelti įtampą. Ypač matau „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio nusiteikimą veikti tokia kryptimi“, – tikino konservatorė.

Tai, kiek per ateinančius metus pavyks nuveikti šalies labui, R. Juknevičienės teigimu, priklausys ne nuo D. Grybauskaitės, o nuo vykdomosios valdžios. „Prezidentė – ne Vyriausybės vadovė. Reformos – ministrų kabineto rankose. Kaip nematėme rimtų pokyčių po rinkimų, taip, manau, nematysime ir toliau. Paskui jau artės 2020 metai, Seimo rinkimai“, – komentavo parlamentarė.

Kęstutis Girnius: „Prezidentė gana energinga. Manau, ji mėgins ginti savo pozicijas, tęsti anksčiau pradėtą politiką."

Stengsis išlaikyti pozicijas

Vilniaus universiteto (VU) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docento Kęstučio Girniaus nuomone, tai, kad šie metai einant prezidento pareigas D. Grybauskaitei yra paskutiniai, neturės įtakos jos aktyvumui. „Ji gana energinga. Manau, prezidentė mėgins ginti savo pozicijas, tęsti anksčiau pradėtą politiką. Kita vertus, jos bendravimas su Vyriausybėmis buvo ne itin nuoseklus ir glaudus. Vidaus politikoje, kur labai daug reikalų, prezidentė dažnai laikydavosi nuošaliai, ir kai jau įstatymai būdavo priimami, pareikšdavo savo nuomonę – juos pasirašydavo arba vetuodavo. Manau, toks procesas tęsis. Tai, kad D. Grybauskaitė niekada nebuvo labai aktyvi vidaus politikoje, reiškia, jog jai bus lengviau vykdyti tą politiką. O tai, kad dabar paskutinė kadencija, neturės esminės reikšmės. Jei prezidentė iš dalies būtų buvusi vidaus politikos varomoji jėga, pasitraukimas nuo scenos galbūt ir sumažintų jos galias. Tačiau tokio vaidmens ji sau neprisiskyrė“, – įsitikinęs politologas.

Pastaruoju metu šalies politinėje padangėje, K. Girniaus teigimu, matomas naujas reiškinys. Anksčiau D. Grybauskaitė buvo atviroje opozicijoje valdžioje buvusiems konservatoriams, vėliau – socialdemokratų, darbiečių ir „tvarkiečių“ koalicijai, daug juos kritikavo. „Šiuo atveju R. Karbauskis yra nutaręs nenusileisti ir už kiekvieną prezidentės priekaištą atsakyti vienu ar net ir dviem. Tai gali turėti šiokios tokios įtakos. Tačiau jei bus bandoma prezidentę kritikuoti, manau, nebus taip lengva jai ką nors prikišti. Juk laiškų buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui E. Masiuliui tema žmonėms ilgainiui nusibos. Be to, prezidentė turi veto teisę, o kiekvienu klausimu atvirai stoti į dvikovą, nemanau, kad yra protinga. Jeigu būtų koks nors puolimas, ji pasirinktų, kur konfliktuoti su „valstiečiais“, ir rinktųsi tas sritis, kuriose tikėtųsi, kad galėtų laimėti“, – sakė VU TSPMI docentas.

Pokyčių, anot K. Girniaus, nebus ir užsienio politikos bei gynybos srityse, už kurias tiesiogiai atsakinga prezidentė. Baigiantis kadencijai, D. Grybauskaitė toliau grieš pirmuoju smuiku. Politologas pažymi, kad per visus vadovavimo šaliai metus prezidentė per mažai bendravo su Lietuvos žmonėmis, per daug laiko praleido Simono Daukanto aikštės rūmuose ir rezidencijoje Turniškėse. Jeigu paskutinius darbo metus ji daugiau keliautų po šalį, susitikinėtų su visuomene, būtų labai naudinga. Vis dėlto, kaip pakartojo K. Girnius, D. Grybauskaitė stengsis išlaikyti savo vietą tarptautinėje arenoje. „Reikia prisiminti, kad prezidentė turi vilčių gauti kokias nors atsakingas pareigas Europos Sąjungoje arba kokioje nors pagrindinėje tarptautinėje organizacijoje. Todėl jai bus labai svarbu „išlaikyti savo viešąjį profilį“, – dėstė jis.

Linas Kontrimas: "Pastaruoju metu Dalios Grybauskaitės kritika valdančiųjų atžvilgiu nebėra tokia aštri, o retorika - karinga."

Galimi keli scenarijai

Pasak viešųjų ryšių specialisto Lino Kontrimo, jei prezidentė būtų bent užsiminusi, kaip ji pati įsivaizduoja savo gyvenimą pasibaigus ilgam darbui Lietuvos valstybei, turėtume daugiau aiškumo, kokie galėtų būti jos paskutiniai veiklos metai, kaip klostytųsi santykiai su dabartine valdančiąja dauguma. „Tačiau niekas nežino, ką ji planuoja“, – „Lietuvos žinioms“ sakė specialistas.

Jo pastebėjimu, pastaruoju metu D. Grybauskaitės kritika valdančiųjų atžvilgiu nebėra tokia aštri, o retorika – karinga, kaip kad būdavo premjerų Algirdo Butkevičiaus ar Andriaus Kubiliaus laikais. „Jei prezidentė ir toliau išliks tokia, žiežirbų nebematysime“, – prognozavo L. Kontrimas. Tačiau galimas ir kitoks scenarijus. Jei dabartinė dauguma imsis parlamentinio tyrimo, susijusio su konservatorių ir socialdemokratų buvimu valdžioje, šalies vadovės tonas, anot jo, gali keistis. „Prezidentė turi daug įtakos. Tačiau jei Seimas pagaliau imsis įtvirtinti parlamentinės respublikos principus, galbūt uždarydamas prezidentei daug langų ir durų, gali sulaukti jos atsakomųjų veiksmų“, – prognozavo ekspertas.

Vis dėlto, jo nuomone, geriausia išeitis būtų, jei ir prezidentė, ir dabartinė dauguma suvoktų, kad jų konfliktas kenkia valstybei, daro didelį neigiamą poveikį besiformuojančiai pilietinei sąmonei. „Tada D. Grybauskaitės kadencija galėtų baigtis ramiai, kaip ir prezidento Valdo Adamkaus“, – pažymėjo L. Kontrimas.