Prezidentė: Lietuva siūlys naujas sankcijas Rusijai, jeigu agresyvi politika tęsis
Len­ki­jo­je vie­šin­ti pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė penk­ta­die­nį par­eiš­kė, kad Lie­tu­va siū­lys įves­ti pa­pil­do­mas sank­ci­jas Ru­si­jai, jei­gu šį tęs ag­re­sy­vią po­li­ti­ką prieš Ukrai­ną.

„(...) jeigu įvykiai klostysis ir toliau blogai ir Rusija neis į jokias kalbas bei toliau vykdys agresyvią politiką visoje Ukrainoje ir Kerčės pusiasalyje, be jokios abejonės, siūlysime ir papildomas sankcijas“, – žurnalistams Liubline sakė šalies vadovė.

Ji teigė, kad Europos Sąjunga (ES) kitą savaitę turėtų paskelbti, kiek asmenų bus įtraukti į „juodąjį sąrašą“ po įvykių Kerčės sąsiauryje, kai Rusija sulaikė tris Ukrainos karinius laivus.

„Aš juos žinau, bet dar komentuoti anksti“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Klausiama, ar „juodojo sąrašo“ išplėtimo pakanka, ji tvirtino, kad „sankcijų tikslas nėra kiekis“.

„Sankcijų tikslas yra pareiškimas, kad Europos Sąjunga mato, kas vyksta, ir to netoleruoja“, – teigė prezidentė.

Rusija prieš kelis mėnesius prie Kerčės sąsiaurio apšaudė ir perėmė tris Ukrainos laivus, mėginusius iš Juodosios jūros nuplaukti į ukrainiečių Mariupolio uostą Azovo jūroje, taip pat suėmė jų įgulų narius.

Kijevas kaltina Rusiją trikdant ekonominę laivybą Ukrainos pietuose, taip destabilizuojant šalies ekonomiką. Rusija sako, kad sulaikyti Ukrainos laivai pažeidė teritorinius vandenis prie 2014 metais aneksuoto Krymo.

Rytų Ukrainoje taip pat tęsiasi beveik penkerius metus trunkantis karas tarp šalies pajėgų ir Maskvos remiamų separatistų.

Prezidentė žadėjo tolesnę paramą Ukrainai: „Mes žinome, ką reiškia būti puolamam, ką reiškia, kai kėsinamasi į teritoriją, ir ką reiškia, kai tauta yra naikinama“.

„Šiandien tiesiame ir politinę pagalbos ranką, humanitarinę ir finansinę bei karinę, nes regiono saugumas (...) yra kertinis prioritetas mums visiems“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Ji dalyvavo bendroje spaudos konferencijoje su Lenkijos ir Ukrainos prezidentais.

Ukrainos vadovas Petro Porošenka dėkojo Lietuvai už „tvirtą poziciją“ ir ragino tarptautinę bendruomenę tęsti spaudimą Rusijai.

„Aš tikiuosi spaudimo Rusijai, taip pat ir per sankcijų mechanizmus. Sankcijos – ne atsakomybė, o mechanizmas motyvuoti Rusiją sėsti prie derybų stalo, įpareigoti prisiimti atsakomybę, sustabdyti karą“, – sakė P. Porošenka.

„Mane pradžiugino, kad gavome aiškų mūsų draugų lenkų ir lietuvių užtikrinimą dėl paramos Ukrainos tautos Europos siekiams, euroatlantiniams siekiams, nes šiandien Ukraina gina ne tik Ukrainos suverenitetą, bet ir laisvę, demokratiją rytiniame NATO sparne“, – pridūrė jis.

Šalių prezidentai penktadienį aplankė bendros Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigados štabą Liubline.