Premjeras ragina sudėti ginklus
Mi­nis­tras pir­mi­nin­kas Sau­lius Skver­ne­lis tre­čia­die­nį pa­skel­bė, kad da­vė nu­ro­dy­mą su­kur­ti de­ry­bų gru­pę dėl vie­šo­jo sek­to­riaus fi­nan­sa­vi­mo iki 2025 me­tų.

Tokio žingsnio premjeras ėmėsi ketvirtą savaitę tęsiantis dalies pedagogų streikams dėl rugsėjį įvesto etatinio apmokėjimo modelio ir didesnių algų.

„Esu ir jaučiuosi atsakingas už tai, kas vyksta valstybėje. Todėl šiandien raginu visas konfrontuojančias puses sudėti ginklus, mesti į šalį asmeniškumus, užbraukti brūkšnį ir imtis konstruktyvių bei konkrečių darbų“, – feisbuke parašė ministras pirmininkas.

„Žengiu pirmąjį žingsnį. Ką tik daviau nurodymą dėl derybinės arba darbo komisijos sukūrimo. Jai bus pavesta sukurti tvarią, ilgalaikę viso mūsų šalies viešojo sektoriaus finansavimo strategiją iki 2025 metų“, – pridūrė jis.

Numatyta, kad darbo grupei vadovaus Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulioni, BNS patvirtino premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas.

„Kalbu apie visus be išimties sektorius, kurie visi ir yra svarbūs mūsų valstybei. Nuo mokytojo iki ugniagesio, nuo mediko iki socialinio darbuotojo“, – kalbėjo premjeras.

Jis žada, kad ne rečiau kaip kartą per savaitę posėdžiausianti grupė pasiūlymus pateiks iki kovo 10 dienos, kad juos būtų galima priimti Seimo pavasario sesijos pradžioje.

Į komisiją pakviesti visų nacionalinių profesinių sąjungų, Lietuvos savivaldybių asociacijos, taip pat visų parlamentinių politinių partijų atstovai.

„Susėskime, sutarkime, patvirtinkime ir įgyvendinkime. Visi kartu“, – teigė S. Skvernelis.

„Matau, kad pyktis, emocijos, nenoras girdėti vienas kito jau ima viršų. Dominuoja ne racionali diskusija, o aistros ar net destruktyvūs veiksmai“, – teigė ministras pirmininkas.

Jis taip pat kreipėsi į mokytojus.

„Žinau, kad visi pavargote. Ne tik nuo streiko, bet ir nuo ilgus dešimtmečius dalintų, bet neįgyvendintų pažadų“, – tvirtino premjeras.

S. Skvernelis tvirtino, kad nedalina pažadų, kurių negali ar neketina įgyvendinti.

Ministras pirmininkas pripažino, kad ne visos permainos ar reformos pasiteisino ar buvo iki galo apgalvotos.

„Sprendimų trūkumus ir problemas matome, esame pasiruošę taisyti ir tobulinti. Padarykime tai. Dirbkime drauge, nes tik dialogo keliu galime pasiekti geriausią rezultatą“, – kalbėjo premjeras.

Andriaus Navicko vadovaujama pedagogų profesinė sąjunga kaltino Vyriausybę imituojant derybas dėl jų reikalavimų.

Savaitę Švietimo ir mokslo ministerijoje esantys pedagogai žada nepalikti patalpų, kol nebus tęsiamos derybos.

Jie prašo penktadaliu didinti mokytojų atlyginimų koeficientus, taip pat didinti nekontaktinių valandų skaičių priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogams, naikinti pareiginės algos pastoviosios dalies funkcinius intervalus, mažinti klases.

Vyriausybė sako, kad įgyvendinti visus A. Navicko profsąjungos reikalavimus papildomai kainuotų apie 300 mln. eurų, bet protestuojantieji teigia, kad šie skaičiai – išpūsti.

Profsąjunga taip pat sako, kad yra atvira pasiūlymams reikalavimus vykdyti etapais, tačiau pirmuosius žingsnius norėtų matyti jau nuo kitų metų.

Šią savaitę biudžetui dar kartą pritarusi Vyriausybė iki šiol teigė, kad tai neįmanoma ir reikalavimai galėtų būti vykdomi nebent nuo 2020-ųjų.