Politikos turtuolių piniginės pučiasi
Dau­gu­ma Sei­me ir Vy­riau­sy­bė­je dir­ban­čių po­li­ti­kų val­do so­li­džius tur­tus. Jų ne­už­gy­ve­nu­sius tau­tos at­sto­vus ga­li­ma su­skai­čiuo­ti ant vie­nos ran­kos pirš­tų.

Valstybinės mokesčių inspekcijos pradėti skelbti naujausi politikų turto deklaracijų duomenys rodo, kad tiek šalies vadovai, tiek didžioji dalis politikų skųstis gyvenimu tikrai negali. Per praėjusius metus ne vieno jų pinigines papildė tūkstančiai eurų, augo jų įsigyto nekilnojamojo turto vertė. Turtingiausias Seimo narys ir toliau yra valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis bei frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis. Tarp „skurdžiausių“ parlamentarų „valstiečių“ taip pat netrūksta.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pernai deklaravo per 852 tūkst. eurų turto ir santaupų, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis – 334 tūkst. eurų, premjeras Saulius Skvernelis – beveik 230 tūkst. eurų.

Turtas padidėjo

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pernai deklaravo per 852 tūkst. eurų turto ir santaupų, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis – 334 tūkst. eurų, premjeras Saulius Skvernelis – beveik 230 tūkst. eurų.

Prezidentės turtas per metus padidėjo 15 tūkst. eurų. 352 tūkst. eurų ji yra investavusi į Vyriausybės vertybinius popierius, 290 tūkst. eurų laiko kredito įstaigose, valdo 101 tūkst. eurų vertės nekilnojamojo turto ir 98 tūkst. eurų vertės žemės. S. Skvernelio ir jo sutuoktinės turto vertė – daugiau nei 228 tūkst. eurų, arba 14 tūkst. eurų daugiau nei 2016-aisiais. Labiausiai – nuo 63 tūkst. eurų iki 81 tūkst. eurų išaugo premjero šeimos piniginės santaupos. Šeima taip pat deklaravo turinti beveik 34 tūkst. eurų paskolą banke, per metus ji sumažėjo 2 tūkst. eurų.

Labiausiai iš trijų šalies vadovų padidėjo Seimo pirmininko šeimos turtas. Kartu su žmona pernai jis deklaravo turįs 334 tūkst. eurų turto ir santaupų – 38 tūkst. eurų daugiau nei ankstesniais metais. Daugiausia – 23 tūkst. eurų išaugo V. Pranckiečio šeimos nekilnojamojo turto vertė – pernai ji buvo beveik 117 tūkst. eurų. Seimo vadovo šeimos žemės sklypų vertė siekė 124 tūkst. eurų – 14 tūkst. eurų mažiau nei 2016-aisiais.

Tarp ministrų – du lyderiai

Iš 14 Vyriausybės narių turtingiausi yra teisingumo ministras Elvinas Jankevičius bei susisiekimo Rokas Masiulis, mažiausiai turto ir santaupų sukaupė Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Aurelijus Veryga. E. Jankevičius su žmona deklaravo 620 tūkst. eurų turto ir santaupų, taip pat nurodė gautą 80 tūkst. eurų paskolą. R. Masiulis su sutuoktine pernai turėjo 583 tūkst. eurų vertės turto ir santaupų, buvo paėmęs 275 tūkst. eurų paskolą.

Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos ir jo sutuoktinės turtas pernai sudarė kiek daugiau nei 32 tūkst. eurų, šeima turėjo ir 16 tūkst. eurų paskolą. 400 tūkst. eurų turto ir santaupų nurodė sukaupęs ir Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis su žmona.

Turtingiausias – R. Karbauskis

Turtingiausias Seimo narys tebėra R. Karbauskis. Jo deklaruoto turto vertė pernai siekė 15,2 mln. eurų, 2016-aisiais buvo 14,7 mln. eurų. Didžiausią dalį „valstiečio“ turto sudaro akcijų vertė – 9,74 mln. eurų, kuri per metus sumažėjo 48,7 tūkst. eurų. Žemės sklypų vertė padidėjo 485 tūkst. eurų ir pasiekė 3,69 mln. eurų. Kitas R. Karbauskio turtas – 1,11 mln. eurų vertės statiniai bei kitas nekilnojamasis turtas, taip pat 200 tūkst. eurų kredito įstaigose laikomų lėšų. Per metus Seimo narys grąžino visas skolas – už 2016-uosius jis buvo deklaravęs 593 tūkst. eurų skolų, 2017-ųjų deklaracijoje tokio įrašo nebeliko.

R. Karbauskis vakar teigė, kad jo turtų gausėjimą lėmė tai, jog jo pajamos buvo didesnės nei išlaidos. Dėl šios priežasties LVŽS lyderiui pavyko grąžinti skolas. Pernai iš valdomo verslo jis sakė gavęs itin daug dividendų ir patikino į biudžetą sumokėjęs per 900 tūkst. eurų. Kur ketina investuoti turimas lėšas, R.Karbauskis atskleisti nepanoro.

Visiškai jokio turto deklaravo neturinti Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Aušrinė ArmonaitėRomo Jurgaičio nuotrauka

Turčių dešimtukas

Kaip vakar paskelbė portalas 15 min.lt, antras pagal turingumą Seimo narys, kaip ir ankstesniais metais, buvo Liberalų sąjūdžio atstovas Kęstutis Glaveckas. Kartu su žmona turto ir santaupų jie deklaravo už 4,09 mln. eurų (prieš metus – 3,99 mln. eurų). Didesnę šeimos turto dalį – 2,6 mln. eurų deklaravo K. Glavecko sutuoktinė buvusi parlamentarė Rūta Rutkelytė. Daugiausia šeimos turto sudaro nekilnojamasis turtas, kurio vertė beveik 3,1 mln. eurų.

2,9 mln. eurų turtą ir 356 tūkst. eurų skolų deklaravo vasario mėnesį Seimo nario mandato atsisakiusio Tado Langaičio šeima. Ketvirtoje vietoje buvo LVŽS frakcijos narys Viktoras Rinkevičius, su žmona deklaravęs 2,7 mln. eurų vertės turto ir 234 tūkst. eurų skolų. Didžiausios opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderio bei frakcijos seniūno Gabrieliaus Landsbergio šeimos grynasis turtas siekė 1,22 mln. eurų. Paties politiko deklaruotas turtas per metus padidėjo 19 proc. ir buvo 760 tūkst. eurų, iš jų 527 tūkst. eurų – vertybinių popierių vertė. Jo žmonos Austėjos Landsbergienės deklaruotas turtas siekė 462 tūkst. eurų, iš jų 448 tūkst. – bankuose laikomi pinigai.

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Kęstutis Bartkevičius su žmona turėjo 781 tūkst. eurų vertės grynojo turto, buvęs parlamentaras Kęstutis Pūkas – 652,7 tūkst. eurų. „Valstiečio“ Kęstučio Mažeikos turto vertė siekė 622 tūkst. eurų. Konservatorius Dainius Kreivys su žmona nurodė valdantys turto už 1,36 mln. eurų, tačiau šeima turi 737 tūkst. eurų skolų. Jo partijos kolega Kazys Starkevičius su sutuoktine deklaravo turintys 820 tūkst. eurų vertės turto, kurio didžioji dalis – žemė. Tačiau šeimą slėgė 349 tūkst. eurų skolų. Buvęs konservatorius Mantas Adomėnas su žmona pernai valdė 656 tūkst. eurų vertės turtą, tačiau 284,5 tūkst. eurų sudarė paskolos. Šeimos turto pagrindas – 477 tūkst. eurų vertės nekilnojamasis turtas.

Vertėsi kukliai

Visiškai jokio turto deklaravo neturinti Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Aušrinė Armonaitė, jos sutuoktinio turtas – 23,3 tūkst. eurų. LVŽS frakcijos atstovo Roberto Šarknicko turtas sudarė 1080 eurų, jo sutuoktinė – beturtė. Turtų kol kas nesukaupė ir jauniausia Seimo narė „valstietė“ Rūta Miliūtė, kurios deklaracijoje – 3, 5 tūkst. eurų. Viena LVŽS lyderių Agnė Širinskienė deklaravo turinti 1,4 tūkst. eurų ir 3 tūkst. eurų vertės automobilį. Seimo narės vyro deklaracijoje – 9 tūkst. eurų vertės nekilnojamasis turtas bei žemės sklypai. Jo automobilio vertė – 1,2 tūkst. eurų. Tarp kukliausių yra ir „valstietis“ Stasys Tumėnas, kurio turto vertė 9,3 tūkst. eurų.