Politikai: juokauti su suvarpytu taikiniu ir Gabrieliaus vardu neatsargu
Po­li­ti­kai apie Lie­tu­vos Sei­me nu­ti­ku­sią is­to­ri­ją, kai par­la­men­ta­rai šyp­so­da­mie­si ap­žiū­ri­nė­jo su­šau­dy­tą tai­ki­nį, virš ku­rio bu­vo par­ašy­ta „Gab­rie­lius“, tei­gė, kad ji įgi­jo ki­tą at­spal­vį, kai kai­my­ni­nė­je Len­ki­jo­je bu­vo su­reng­tas iš­puo­lis, kai už­pul­tas ir su­nkiai su­žeis­tas Gdans­ko mies­to me­ras. Mat ne­at­sar­gus žai­di­mas žo­džiais ga­li at­ves­ti prie kon­kre­taus veiks­mo.

Penktadienį, svarstant LRT įstatymo pataisas, plenarinių posėdžių salėje parlamentarai Artūras Skardžius, Agnė Širinskienė bei Rima Baškienė buvo įamžinti su taikiniu rankose ir šypsenomis veiduose. LRT.lt fotografo darytoje nuotraukoje matyti, kad virš taikinio užrašyta „Gabrielius, „paskelbė naujienų portalas lrt.lt.

Plakatas su sušaudytu taikiniu, kuriame užrašytas vardas „Gabrielius“, tiek politikams, tiek žiniasklaidai sukėlė asociacijų su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vadovu Gabrieliumi Landsbergiu.

Seimo vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė pirmadienį išplatino pranešimą spaudai, kuriame apgailestavo, kad apžiūrėjo kulkų suvarpytą plakatą su užrašu „Gabrielius“, o kolegoms parlamentarams priminė apie Seimo patvirtinto politikų garbės kodekso pagrindines nuostatas, tarp kurių yra ir pagarba žmogui, atsakomybė ir padorumas.

A. Armonaitė klausė: „Ar tikrai Lietuva yra toli tuo tokios tragedijos?“

Reikalą palieka istorikams

Pats konservatorių lyderis socialiniame tinkle „Facebook“ savaitgalį pakomentavo: „Petrui I-ajam priskiriama tokia formuluotė: „Bajorams Dūmoje įsakau kalbėti be lapelio, kad kvailumas matytųsi.“ Ginčijasi istorikai, lyg jis tiksliai taip nesakęs, bet mintis – pripažinkite – nebloga.“

G. Landsbergis teigė, kad „juoko ašaroms nudžiuvus“, jis nori atsakyti tiems, kurie klausia, ar bus imtasi kokių nors veiksmų „dėl kolegų atvaizdų šaudymo Seime.“ Konservatorių lyderis mano: „Juoko Etikos komisija išteisins, o teismo ši situacija tikrai neverta. Todėl, mano nuomone, geriausiai tinka Petro Pirmojo priesakas – palikim, tegul matosi.“

Politiko žodžiais, tebūnie tai istorikų reikalas, nagrinėjant „Juodąjį Seimą“.

BNS nuotr.

„Tokiomis temomis nejuokaujama“

Seimo narys, konservatorius Audronius Ažubalis LŽ komentavo taikinio su vardu „Gabrielius“, istoriją: „Pats esu šaulys, turiu ginklą, dalyvauju pratybose. Vieną dalyką esu išmokęs tvirtai – su šaunamaisiais ginklais, šaudymo, fizinės prievartos ir jėgos temomis nejuokaujama. Tai yra pavojinga. Neatsargus žaidimas žodžiais gali atvesti prie konkretaus veiksmo.“

Politikais teigė, kad tai būtų lyg kalbėti apie mirtį ir klausė: ar apie mirtį kas nors juokauja? Ir teigė, kad nelabai. Kadangi pats nebuvo to įvykio liudininkas, sakė nežinąs konteksto, o kiek matė žiniasklaidoje, vertintų tokiais žodžiais: neskanu, neatsargu, neprotinga.

BNS nuotr.

A. Ažubalis, klausiamas, ar dėl tokio Seimo narių elgesio reikėtų kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, sakė: „Gal ir vertėtų. Tačiau ir pats Gabrielius pripažino tam tikrą šios situacijos beviltiškumą. Jis matė, kas „juokavo“. Komisija ne vieną kartą priiminėjo sprendimus, kurie toli nuo objektyvumo.“

Komisija galėtų aptarti

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė, klausiama, gal derėtų apsvarstyti kolegų, kuriems buvo juokingas suvarpytas taikinys su užrašu „Gabrielius“, poelgį, teigė, kad artimiausiu metu posėdis neplanuojamas, nes neseniai buvo įvykęs. Šiuo metu naujų kreipimųsi nėra. Dar Komisija iš institucijų laukia atsakymų dėl tyrimų, tada spręs, kada rinktis kitą kartą.

BNS nuotr.

R. Tamašunienės teigimu, Komisija galėtų surengti svarstymą ir savo iniciatyva, tokia galimybė yra numatyta. Ji negalėtų dabar pateikti savo vertinimo dėl įvykio su taikiniu ir užrašytu „Gabrieliaus“ vardu, nes gali tekti tai svarstyti.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkės nuomone, galima būtų susirinkti ir pasitarti dėl šios istorijos. Ji neatmetė, kad Komisija galėtų apibendrinti ir visiems kolegoms priminti politikų garbės kodekso nuostatas.

„Manau, kad situacijos, kurios dažnai būna Seime, neretai neatitinka mūsų kodekse įtvirtintų principų. Demonstruojamas kitoks elgesys, negu pagal taisykles, kurios nustatytos valstybės politikams“, – sakė R. Tamašunienė.

„Nė krislo krikščioniškos atjautos“

BNS nuotr.

Seimo narė Aušrinė Armonaitė pirmadienį kolegų parlamentarų „juokus“ palygino su išpuoliu kaimyninėje Lenkijoje. „Siaubinga žinia iš Gdansko, kai viešame renginyje ant scenos užpultas ir peiliu sunkiai sužeistas miesto meras Paweł Adamowicz. Beje, pasižymėjęs atviromis ir liberaliomis pažiūromis. Siųskime geriausias savo mintis į Gdansko universitetinę ligoninę, kur šiuo metu jo gyvybei yra lemiamos valandos“, – parašė ji socialiniame tinkle.

A. Armonaitė: „Seimo salėje didžioji Seimo „katalikė“ džiūgauja nešiodama susmaigstytą taikinį su Gabrielius Landsbergis vardu.“

A. Armonaitė klausė: „Ar tikrai Lietuva yra toli tuo tokios tragedijos? Kai visai rimtai internete yra dalijamasi Dovilės Šakalienės nuotrauka su taikiniu ant veido, o Seimo salėje didžioji Seimo „katalikė“ džiūgauja nešiodama susmaigstytą taikinį su Gabrielius Landsbergis vardu.“

Parlamentarės nuomone, galima turėti nuomonių skirtumų ir galima aštriai diskutuoti, bet smurto skatinimas internete ir net pačioje Seimo salėje bet kurią akimirką gali virsti tiesioginiu smurtu gatvėje.

„Baisu, kai krikščioniškomis vertybėmis prisidengdami visuomenės „gynėjai“ ir tradicinių vertybių „saugotojai“ iš tiesų neturi nė krislo krikščioniškos atjautos ir pagarbos kito žmogaus orumui savo sąmonėje“, – mano liberalė.

Įgijo kitą atspalvį

Parlamentaras Mantas Adomėnas socialiniame tinkle reagavo: „Koksai siaubas – Gdansko meras Paweł Adamowicz buvo užpultas ir subadytas peiliu ant scenos labdaros koncerto metu. Po dviejų peilio smūgių jo sveikatos būklė itin sunki.“

BNS nuotr.

Politikas teigė, kad jeigu pažįstami. „Pirmąkart susitikome su juo, kai viešėjau Gdanske 2014 metais – būdamas iš „wilniukų“, iš Vilniaus ištremtų ar perkeltų lenkų šeimos, turėjo daug ką kelintos kartos vilniečiui papasakoti ir paklausti, – pasakojo jis. – Labai noriu tikėti, kad p. Pawełas pasveiks ir sugrįš dirbti savo mylimam miestui.“

Anot parlamentaro, tai – ne šiaip bepročio išpuolis, o susidorojimas su politiku už tai, kad jis priklauso „neteisingai“ politinei jėgai.

M. Adomėno teigimu, Gdansko merą užpuolė „pamišęs nusikaltėlis, teistas už bankų apiplėšimus, ir taip keršijęs mero Adamowicziaus partijai – Platforma Obywatelska – už neva neteisingą jo įkalinimą“. Anot parlamentaro, tai – ne šiaip bepročio išpuolis, o susidorojimas su politiku už tai, kad jis priklauso „neteisingai“ politinei jėgai.

„Šitame kontekste užvakarykštis Seimo narių „pasismaginimas“ su sušaudytu taikiniu įgyja visai kitą atspalvį, – su taikinio ir Gabrieliaus vardo istorija lygino M. Adomėnas. – Šitoks mėgavimasis neapykanta, šūvių nukreipimas į mirtinai nekenčiamu priešu mintyse paverstą oponentą kuria tą patį įtūžio, ieškančio kur išsilieti, klimatą, kuriuo persiėmęs nusikaltėlis paskui lipa į sceną su peiliu rankoje. Emocija ta pati; skiriasi tik pamišimo laipsnis.“

Parlamentaras svarstė: gal bent dabar didžioji Seimo „katalikė“ pajus nors menkutį sąžinės dilgtelėjimą?

A. Skardžius apgailestauja

Šiandien parlamentaro A. Skardžiaus komentaru pasidalino Lietuvos socialdemokratų darbo partija „Facebook“ paskyroje.

„Apgailestauju, jeigu mano atsineštas į Seimą plakatas-taikinys, kuriame nebuvo konkretaus asmens nuotraukos, ką nors įžeidė. Su kolege pasijuokėme, kad tai galėtų būti kažkam politinė reklama. Tai tebuvo tikras šaudyklose naudojamas taikinys, kuriame pavaizduota figūra, į jus nukreiptu ginklu. Tokio ažiotažo tikrai nesitikėjau. Atsiprašau tų, kuriems toks pokštas atrodo netinkamas. Bet turbūt viešojoje erdvėje nebūtų tokio pasipiktinimo iš opozicijos, jei vietoje užrašo „Gabrielius“ ten būtų užrašas „Artūras““, – rašo A. Skardžius.