Opoziciją piktinantį ministrą pliekia ir savi
Opo­zi­ci­nei Sei­mo Lie­tu­vos so­cial­de­mo­kra­tų par­ti­jos (LSDP) frak­ci­jai dar kar­tą pa­gra­si­nus in­ter­pe­lia­ci­ja ap­lin­kos mi­nis­trui Kęs­tu­čiui Na­vic­kui, pri­ta­ri­mą tam reiš­kia ir kai ku­rie jį į Vy­riau­sy­bę de­le­ga­vu­sios Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gos (LVŽS) frak­ci­jos na­riai.

Sveiką kailį po birželį Seime vykusios interpeliacijos išnešęs K. Navickas vėl atsidūrė kritikos centre. Leidus padidinti miškų kirtimus 6 proc., triukšmą kelia ne tik opozicijos atstovai, bet ir dalis „valstiečių“. Vieni jų atvirai deklaruoja, kad palaikytų interpeliaciją aplinkos ministrui, kiti kalba švelniau, bet pripažįsta, jog rimtų klausimų K. Navickas neišvengs.

Seimo LSDP frakcija paragino premjerą Saulių Skvernelį įvertinti, ar K. Navickas gali toliau eiti pareigas. „Net nesiverčia liežuvis priminti, kad žaliaisiais save vadinantys valdantieji Vyriausybės programoje įsipareigojo saugoti Lietuvos gamtą ir miškus. Ministro pirmininko tiesioginė atsakomybė yra išsiaiškinti, ar aplinkos ministras gali dirbti. Galų gale prezidentei Daliai Grybauskaitei nunešus teikimą išsiaiškinti, ar ją tenkina ministras, kuris atveria kelią didesniam miškų kirtimui“, – aiškino Seimo LSDP frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

Frakcijos nario, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto (AAK) nario Lino Balsio manymu, K. Navickas ir jo vadovaujama ministerija klusniai vykdo medienos pramonės atstovų nurodymus. „Aplinkos ministras su visa savo komanda baigia įrodyti, kieno interesams dirba. Jau antrą kadenciją dirbu Seimo AAK, visą laiką jutome spaudimą iš medienos perdirbėjų pramonės. Matau, kad per šią Vyriausybę jiems pasisekė pasiekti savo tikslų, kurių anksčiau nepavykdavo įgyvendinti – padidinti medienos kiekius. Dabar įsteigta viena Valstybinių miškų urėdija ir padidinti miškų kirtimai“, – sakė parlamentaras.

J. Oleko teigimu, jeigu prezidentė ir premjeras neįvertins K. Navicko veiklos, opozicinės partijos rudenį vėl rinksis tartis dėl interpeliacijos aplinkos ministrui teikimo.

Kliūva sprendimai ir arogancija

Socialdemokratų kritika ir perspėjimai K. Navicko neišgąsdino. Jis tikino, kad nepasitikėjimo iš S. Skvernelio nėra sulaukęs, o padidinta miškų kirtimo norma esą ne priežastis skelbti interpeliaciją. Anot ministro, LSDP praranda pozicijas Valstybinių miškų urėdijoje, artėjant rinkimams socialdemokratai neturės didelio užnugario provincijoje, todėl ir iškilo problema. „Niekada nejaučiau simpatijos raudonos spalvos ideologijai, matyt, ypač svarbu priešą patraukti“, – feisbuke reziumavo K. Navickas.

Tiesa, jis netruko sulaukti kritiškų Seimo LVŽS frakcijos narės Virginijos Vingrienės pastabų. „Ar jums neatrodo, kad esate per daug geros nuomonės apie save? Man atrodo, kad jūsų arogancija atvirkščiai proporcinga kompetencijai. Savo veikla, o tiksliau – neveiklumu, seniai piktinate ir žalios spalvos ideologijos (ypač idealizmo) atstovus“, – tokį komentarą parašė ji.

„Lietuvos žinioms“ parlamentarė patvirtino esanti nepatenkinta K. Navicko veikla. Jai kliūva miškų kirtimo normų padidinimas, tai, kaip vykdyta urėdijų reforma, dabartinis Aplinkos ministerijos darbas. Be to, V. Vingrienė išskyrė ministro aroganciją, tai, kad su juo sudėtinga bendrauti. „Dirbu Seimo AAK, galiu pasakyti, kad daugiau iniciatyvų yra iš komiteto, aktyvių jo narių, nei ateina iš Aplinkos ministerijos. Ji leidžia sau neatsakyti į raštus įvairiais klausimais ne tik žmonėms, interesantams, bet net ir teikiasi Seimo nariui neatsakyti į klausimus“, – piktinosi ji.

Jei K. Navickui būtų skelbiama dar viena interpeliacija, V. Vingrienė ją palaikytų. Anot jos, matyti, kad ministras nedaro išvadų ir netobulina savo veiklos, nors aplinkosaugos srityje esama daugybė darbų, kuriuos reikia atlikti. „Valstietė“ pažymėjo, kad tarp „žaliosios minties“ atstovų esama nemažai nepatenkintųjų aplinkos ministro veikla. „Girdžiu daug kritikos, išsakomos pastarajam jo sprendimui dėl miškų kirtimo padidinimo. Išties tai yra skaudi tema. Į mūsų rinkimų programą įrašyta, kad puoselėsime miškus, o ne didinsime kirtimus. Tai nėra pats tinkamiausias sprendimas aplinkosauginiu, juo labiau klimato kaitos proceso požiūriu“, – pabrėžė ji.

Virginija Vingrienė: "Ministre, man atrodo, kad jūsų arogancija atvirkščiai proporcinga kompetencijai."/Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Netoleruotina praktika

Seimo AAK pirmininkas „valstietis“ Kęstutis Mažeika sakė, kad pastarieji sprendimai Aplinkos ministerijos kuravimo srityje kelia susirūpinimą. Be to, jis akcentavo, kad politinius sprendimus K. Navickas ar jo vadovaujama ministerija priėmė neatsižvelgę į Seimo LVŽS frakcijos nuomonę.

„Tokia praktika netoleruotina. Apie priimtus sprendimus kalbėsimės ir frakcijoje, o komitete rugsėjo mėnesį suplanavome parlamentinės kontrolės klausimus. Išties pro ausis ir pro akis šio proceso nepraleidžiame, kalbėsimės su ministru“, – tikino jis.

Anot K. Mažeikos, kritikuoti K. Navicką yra už ką. Kartu komiteto pirmininkas svarstė, kad ministro klaidos galbūt yra žmogiškos. „Ministras tikrai nėra politikas. Tai galbūt didžiausias jo minusas, jis labai dažnai ne viską pasako iki galo, kyla tam tikrų interpretacijų, tuo ypač naudojasi opozicija. Matome, kad ministras turi komunikacijos problemų. Kai kurie sprendimai tikrai nebūtų sukėlę tokio didelio ažiotažo, jei būtų buvę tinkamai iškomunikuoti. Tai – viena esminių problemų“, – kalbėjo Seimo AAK vadovas.

K. Mažeika kol kas nepalaikytų interpeliacijos K. Navickui, nes garsiausiai pasipiktinimą juo reiškia LSDP – partija, kuriai esą priklauso daug buvusių urėdų, netekusių darbo dėl reformos. „Tačiau jeigu matysime, kad ministras priima politinius sprendimus nepasitaręs su frakcija, bus atitinkamai reaguojama. Net iš premjero buvo kalbų, kad iš tikrųjų yra dėl ko ministrui kelti tam tikrus klausimus“, – pridūrė jis.