Nauja kaktomuša gresia virsti pusmečio karu
Tarp pre­zi­den­tės Da­lios Gry­baus­kai­tės ir prem­je­ro Sau­liaus Skver­ne­lio įsi­žie­bęs po­li­ti­nis konf­lik­tas grei­čiau­siai baig­sis tik ta­da, kai lie­pos mė­ne­sį ka­den­ci­ją bai­gian­ti ša­lies va­do­vė už­vers Si­mo­no Dau­kan­to aikš­tės rū­mų du­ris.

Prezidentūros ir valdančiųjų „valstiečių“ nesutarimai – jokia naujiena. Tačiau pastaruoju metu jie itin suintensyvėjo, o žodžių karas tarp svarbiausių politikų valstybėje tampa vis aršesnis. Viena to priežasčių – artėjantys treji rinkimai, kuriems pasibaigus ir bus padėtas taškas konflikto epopėjoje.

Pasigedo žinių ir kompetencijos

D. Grybauskaitė atsisakymą aplinkos ministre skirti Socialdemokratų darbo partijos deleguotą teisingumo viceministrę Irmą Gudžiūnaitę motyvavo tuo, kad kandidatė neturi reikiamos dalykinės patirties ir susitikimo metu nepademonstravo vadovauti aplinkos apsaugos sektoriui reikiamų žinių bei kompetencijos.

Prezidentės sprendimas aiškiai parodo, koks svarbus yra darnus prezidentūros ir Vyriausybės bendradarbiavimas, kai žmonės nėra skirstomi į „savus“ ir „svetimus“, kai „saviems“ nėra ruošiamos minkštos kėdės valstybinėse įmonėse ar ambasadose.

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad Aplinkos ministerijai tenka labai platus atsakomybių spektras – nuo atliekų tvarkymo ir vandenvalos iki miškų apsaugos, statybų, renovacijos, klimato kaitos bei Astravo elektrinės klausimų. „Todėl prezidentė kviečia premjerą vadovauti šiam sudėtingam sektoriui ieškoti visapusiškos patirties turinčio kandidato“, – teigta prezidentūros išplatintame pranešime.

S. Skvernelį „išdūrė“?

Prezidentės sprendimas papiktino valdančiuosius. S. Skvernelis aiškino, kad su D. Grybauskaite buvo aptarta ne viena ir ne dvi galimos aplinkos ministro kandidatūros. „Deja, nei dėl vienos iš jų rasti sutarimo nepavyko. I. Gudžiūnaitės kandidatūra su šalies vadove buvo suderinta iš anksto – todėl ir pateikta. Maža to, prezidentė kandidatei po pokalbio sakė, kad sprendimas bus teigiamas, todėl šiandienos pareiškimas iš tikrųjų stebina“, – sakė premjeras.

S. Skvernelio teigimu, šalies vadovė eilinį kartą parodė savo požiūrį į dabartinę Vyriausybę. Pasak jo, suderinti naujo ministro kandidatūrą su D. Grybauskaite bus neįmanoma. „Prezidentės sprendimas aiškiai parodo, koks svarbus yra darnus prezidentūros ir Vyriausybės bendradarbiavimas, kai žmonės nėra skirstomi į „savus“ ir „svetimus“, kai „saviems“ nėra ruošiamos minkštos kėdės valstybinėse įmonėse ar ambasadose, o „svetimi“ nėra viešai žeminami, kai siekiama bendrų tikslų, kai noras jauniems žmonės leisti užimti aukštas pareigas nėra tik skambi frazė tuo netikinčių politikų lūpose. Deja, šiandien to labai trūksta. Šį šalies vadovės sprendimą suprantu kaip eilinį ir jau sisteminį norą destabilizuoti Vyriausybės darbą, įkalti pleištą tarp koalicijos partnerių ir darsyk mesti abejonių šešėlį“, – tvirtino jis.

Kartu S. Skvernelis sakė įžvelgiantis ir artėjančių rinkimų kontekstą bei matantis, „kiek iš tiesų verti prezidentės pažadai į juos nesikišti bei nepalaikyti nė vieno kandidato“.

Gyrė jaunąją kolegę

Premjerą palaiko valdančiajai koalicijai priklausančių socialdarbiečių lyderis Gediminas Kirkilas. Jis teigė, kad S. Skvernelio ketinimas neteikti prezidentei naujos kandidatūros į aplinkos ministrus yra logiškas.

„Jeigu premjeras toliau teikia kandidatūras, o jos atmetinėjamos, tai diskredituoja pačią Vyriausybę. Nemanau, kad tai reikėtų tęsti. Juolab, kad rinkimų kampanija de facto yra prasidėjusi. Dabartinės valstybės vadovės nuostatas mes žinome“, – pabrėžė jis.

G. Kirkilas užstojo ir I. Gudžiūnaitę, sakydamas, kad ji buvo gera kandidatė į ministres, nes nėra susijusi su Aplinkos ministerijoje esančiais interesų klanais. Taip pat politikas akcentavo jos turimą teisinį išsilavinimą ir patirtį. „Ji yra teisininkė, aplinkosaugos srityje jau dabar yra nemažai direktyvų ir ateis dar direktyvos – žiedinė ekonomika ir kitos. Čia reikės daug teisės aktų. Be to, turime nemažai ginčų su Briuseliu. Ten dirbusi ši kandidatė turėjo galimybę pasireikšti“, – mano socialdarbiečių vedlys.

Reikalauja vykdyti pareigą

S. Skvernelio pareiškimas apie tai, kad naujos ministro kandidatūros šiai prezidentei neteiks papiktino opozicinės Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūną Gabrielių Landsbergį. Jis aiškino, kad neatsakinga Vyriausybės darbą paversti asmeninės prezidento rinkimų kampanijos šou dalimi.

„Užuot vykdęs tiesiogines pagal Konstituciją ir Vyriausybės įstatymą jam privalomas pareigas tinkamai organizuoti ministrų kabineto darbą bei „teikti siūlymus Respublikos prezidentui dėl ministrų skyrimo“, S. Skvernelis sąmoningai eskaluoja konfliktą su prezidente, tikėdamasis tokį paties sukurtą konfliktą naudoti kaip savo rinkiminės kampanijos dalį. Tikimės, kad premjeras ras būdų atsieti rinkimų kampaniją nuo pareigų vykdymo, nes kitu atveju teks premjerą ir vėl raginti trauktis arba iš pareigų, arba iš kampanijos. Konstitucijos normų pažeidinėjimas, įstatymų laužymas – tai ne plakato iškabinimas judrioje miesto sankryžoje. Vieno asmens įgeidžių įkaitais tampa valstybės institucijos, valstybės piliečiai“, – piktinosi konservatorių lyderis.

Retoriką lemia rinkimai

To, kas dabar vyksta tarp D. Grybauskaitės ir valdančiosios daugumos, Mykolo Romerio universiteto docentas Virgis Valentinavičius sakė konfliktu nevadintų.

„Tiesiog prezidentė padarė tai, ką ne kartą yra dariusi – atmetė netinkamą ministro kandidatūrą. O visa kita yra politinis šou su komedijos ir tragedijos elementais“, – LŽ sakė politologas. Ji priminė, kad praeityje šalies vadovė ne kartą dėl dalykinių savybių yra atmetusi įvairias kandidatūras.

„Labai nervinga R. Karbauskio ir S. Skvernelio reakcija pirmiausia skirta nukreipti dėmesį nuo esminio fakto, kad pasiūlyta kandidatė yra netinkama. Tačiau valdantieji karto pareiškė, kad tai – prezidentės piktos valios pasireiškimas“, – teigė ekspertas.

Jo požiūriu, toks D. Grybauskaitės sprendimas atskleidė, kad R. Karbauskis ir „jo pasirinktas kandidatas į prezidentus S. Skvernelis turi keliagubą problemą“. Pirmiausia, ilgos paieškos liudija apie negebėjimą rasti tinkamą ministrą.

Nieko kito nebelieka, kaip skelbti, kad toliau vyksta sąmokslas, apie kurį S. Skvernelis prabilo dar gruodžio mėnesį. O prezidentė piešiama kaip centrinė sąmokslo figūra.

„Tai nemaloni aplinkybė, ypač prezidento kampanijos pradžioje. Galima daryti prielaidą, kad gerieji kandidatai, kurių Lietuvoje yra ne vienas ir ne du, tiesiog atsisakė eiti į S. Skvernelio Vyriausybę. Norint nuslėpti šią aplinkybę, kuri neigiamai veikia premjero rinkimų kampaniją, nieko kito nebelieka, kaip skelbti, kad toliau vyksta sąmokslas, apie kurį S. Skvernelis prabilo dar gruodžio mėnesį. O prezidentė piešiama kaip centrinė sąmokslo figūra“, – sakė V. Valentinavičius.

Jo teigimu, tokios ne kartą girdėtos kalbos rodo valdančiuosius pritrūkus argumentų. Kita vertus, tokiu būdu S. Skvernelis mėgina įtikti savo rinkėjams. Politologo požiūriu, iki prezidentų pasikeitimo likęs pusmetis gali būti dar aršesnių žodinių mūšių, kuriuos inicijuos valdantieji, metas.

„Į kandidatūros atmetimą galima reaguoti dvejopai: rasti gerą ir išspręsti problemą arba deklaruoti, kad jos nespręsi, nes tai yra sąmokslas. Tegu visuomenė sprendžia, kuris iš šių būdų yra konstruktyvesnis. Jei į prezidentės sprendimą atsakoma nauju pliūpsniu rinkiminių lozungų ir retorikos, labai lengvai galima spėti, kad galvoje – rinkimai“, – mano V. Valentinavičius.