Mistinių profesionalų paieškos aplenks Seimą
Nors vis gar­siau kal­ba­ma, kad pro­fe­sio­na­lų Vy­riau­sy­bės mo­de­lis ne­pa­si­tei­si­no, prem­je­ras Sau­lius Skver­ne­lis mi­nis­trų į at­si­lais­vin­sian­čius pos­tus nu­si­tei­kęs ieš­ko­ti tarp ati­tin­ka­mų sri­čių ži­no­vų. To­kia kad­rų po­li­ti­ka ne­pa­ten­kin­ta da­lis „vals­tie­čių“, re­gin­čių sa­ve kaip šio mi­nis­trų ka­bi­ne­to gel­bė­to­jus.

S. Skverneliui pareiškus norą atstatydinti švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę, kultūros – Lianą Ruokytę-Jonsson ir aplinkos – Kęstutį Navicką, aktyviai svarstoma, kas galėtų užimti jų vietas. Premjerui žadant, jog pirmiausia bus vertinamas kandidatų profesionalumas, ekspertai pažymi, kad geriausių profesionalų paieškos bus labai sudėtingos, ypač matant situaciją valdančiojoje koalicijoje ir chaotišką padėtį kai kuriose srityse. Tad neatmetama galimybė, kad žvalgytis naujų ministrų S. Skverneliui teks ir tarp politikų. Juolab kad pamainą anksčiau atsistatydinusiems ūkio ir žemės ūkio ministrams jis rado „valstiečių“ gretose.

Premjeras žada, kad pirmiausia bus vertinamas kandidatų profesionalumas.

Pasirengusių perimti atstatydinamų ministrų portfelius Seime, regis, netrūksta. Tačiau, anot apžvalgininkų, pasirinkimas yra blogas arba labai blogas. Kažin ar jo galimybių padaugėtų, jei prie valdančiosios koalicijos prisidėtų Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).

R. Karbauskis nenori

Nors trys S. Skverneliui neįtikę ministrai tebedirba, ir tik šiandien laukiama prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžio, politikos kuluaruose jau svarstoma, kas galėtų juos pakeisti. Bene daugiausia galimų pretendentų – į Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) vadovus. Žvilgsniai krypsta į Seimo Švietimo ir mokslo komiteto (ŠMK) pirmininką Eugenijų Jovaišą. Juolab kad jis pats neatmeta tokios galimybės. „Pirmiausia reikėtų labai daug svarstyti. Žinau savo trūkumus, savo amžių, daug kitų dalykų ir savo atsakomybę Lietuvai. Tad man reikėtų gerokai sukti galvą“, – aiškino jis.

Tarp galimų kandidatų minimi ir kiti Seimo „valstiečiai“. Pavyzdžiui, ŠMK nariai Aušra Papirtienė ir Arūnas Gumuliauskas bei Seimo Kultūros komiteto narys Stasys Tumėnas. Anksčiau skambėjo ir Seimo Užsienio reikalų komitete dirbančio Mindaugo Puidoko pavardė.

Kalbama, kad atsirastų ir parlamentarų, pasirengusių vadovauti Aplinkos ministerijai. Vienas jų – Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika. Mažieji koalicijos partneriai „socialdarbiečiai“ užsimena, kad į šį postą galėtų pretenduoti Rimantas Sinkevičius.

Pasklidusias kalbas, esą į kultūros ministrus turėtų būti deleguotas „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, jis pats suskubo neigti. „Nenorėčiau, dirbu savo darbą. Tapęs ministru negalėčiau būti frakcijos vadovu“, – tvirtino Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnas.

Ieškos drąsiųjų

S. Skvernelis tikino, kad Seimo LVŽS frakcijos atstovai į ministrus bent kol kas nepretenduoja. „Galiu pakartoti garsiąją frazę, kad, matyt, kiekviena partija ir frakcija turi daug narių, kurie galėtų užimti bet kurį ministro postą. Apie tai kol kas kalbos negali būti“, – vakar sakė jis.

Panašiai kalbėjo ir R. Karbauskis. „Abejočiau, kad Seimo nariai galėtų tapti ministrais, nes gana daug darbo yra parlamente. Jeigu daugiau mūsų frakcijos narių taptų ministrais, mums būtų sunkiau vykdyti savo pareigas“, – dėstė „valstiečių“ lyderis.

Premjeras S. Skvernelis tikino, kad ieškodamas kandidatų laikysis principo orientuotis į profesionalumą. „Dabar daug diskusijų, būtinai politikas turi būti ar ne. Manau, vykdant tokias struktūrines reformas, kurias pastaruosius dvejus metus vykdo Vyriausybė, pirmiausia būtinas profesionalumo kriterijus, ne politiškumo, ne partiškumo. Atsakingai bus pasirinkti žmonės, kurie nebijos tęsti tose ministerijose, ypač ŠMM, pradėtus darbus“, – interviu LRT televizijai kalbėjo jis.

S. Skvernelis taip pat aiškino nederinsiantis kandidatūrų su R. Karbauskiu. „Tai yra mano prerogatyva. Ministras pirmininkas pasirenka, teikia kandidatūras ir derina jas su prezidente“, – pabrėžė jis.

Priimtų draugėn

Vyriausybę ištikus krizei „valstiečiai“ ieško tvirtesnio užnugario ir neatmeta galimybės, kad valdančiąją koaliciją sustiprins LLRA-KŠS, kurios frakcija Seime dirba nei opozicijoje, nei pozicijoje. Tokiu atveju šiai partijai galbūt būtų pasiūlyta vieta ministrų kabinete. „Šiandien trys pozicijos yra laisvos, tad visko gali būti“, – nepaneigė S. Skvernelis.

Ramūnas Karbauskis: „Jeigu daugiau mūsų frakcijos narių taptų ministrais, mums būtų sunkiau vykdyti savo pareigas.“

Panašios pozicijos laikėsi R. Karbauskis. „Lenkų rinkimų akcijos palaikymą tikrai turime. Jei kalbame apie prisidėjimą prie koalicijos, tai – LLRA-KŠS sprendimas, negaliu kalbėti už juos. Jeigu jie norėtų prisidėti, tikrai tai svarstytume“, – teigė politikas. Jis pridūrė abejojantis, kad šios politinės jėgos atstovas galėtų vadovauti ŠMM.

LLRA-KŠS pirmininkas Valdemaras Tomaševskis aiškino, kad pokalbiai dėl galimo bendradarbiavimo su valdančiaisiais vyksta nuolat. Tačiau kalbėti apie bendrą darbą koalicijoje būtų galima tik tada, jei būtų įgyvendinamos LLRA-KŠS programos nuostatos. Tarp partijos siūlymų – vaiko pinigų didinimas, bankų apmokestinimas. „Jeigu pavyks susitarti šiais klausimais, galėsime rimčiau kalbėti apie oficialų šios Vyriausybės rėmimą“, – tikino jis.

Pasak V. Tomaševskio, dėl darbo koalicijoje LLRA-KŠS apsispręs po gegužę vyksiančių prezidento rinkimų.

Per skysta kariauna

Apžvalgininko Rimvydo Valatkos teigimu, profesionalų Vyriausybės modelis nepasiteisino nė vienoje pasaulio šalyje. Anot jo, tokiu keliu sukama, tarkime, Italijoje ar Prancūzijoje, pavyzdžiui, kai ištinka politinė krizė, o iki rinkimų lieka nedaug laiko. Iš universitetų, verslo atėję profesionalai trumpai tvarko reikalus. „Jie nepagadina reikalų, bet jokiu būdu negalima kalbėti apie tokią situaciją, kokia yra čia. Partija laimėjo rinkimus ir „nestato“ savo žmonių į ministrų postus. Šiuo atveju turėtume kalbėti apie tai, kad R. Karbauskis su S. Skverneliu partijoje tiesiog neturi žmonių, kuriuos būtų galima skirti ministrais ir kurie neatrodytų juokingai“, – įsitikinęs R. Valatka.

Anot jo, profesionalai paprastai neina žaisti į mėgėjų lygą. „Eiti į Vyriausybę, kurioje neturi jokio pagrindo po kojomis, gali tik žmogus, šiuo metu neturintis darbo arba kuriam dabartinė darbo vieta yra per menka. Iš tiesų profesionalas neturėtų eiti į Vyriausybę, jeigu tai neatitinka jo pažiūrų ir ideologijos. Bet jeigu jis yra „valstietis“ iš prigimties, kodėl gi ne?“ – svarstė jis.

Komentuodamas galimą LLRA-KŠS prisidėjimą prie valdančiosios koalicijos, R. Valatka sakė, kad ši partija apgalvos kelis žingsnius į priekį, pavyzdžiui, pasvarstys, kam „teptis rankas“, kai svyla premjero padai. „Geriau lenkai sėdės ant atsarginių suolelio ir sakys: „Mums reikia to, tada balsuojame už biudžetą.“ Kitaip tariant, lengviau gauti viską nesitepant rankų“, – dėstė jis.

Pavojingas postas

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Lauro Bielinio nuomone, rasti, kuo pakeisti atstatydinamus ministrus, „valstiečiams“ bus labai sunku. „Itin nelengvos bus švietimo ir mokslo ministro paieškos. Politiškai tai labai pavojinga vieta. Asmuo, kuris sutiks užimti šį postą, galima sakyti, bus savižudis. Per porą iki kadencijos pabaigos likusių metų ką nors pakeisti neįmanoma, o gauti „guzų“ į kaktą labai tikėtina“, – „Lietuvos žinioms“ teigė politologas.

Alinos Ožič nuotrauka

Todėl jis neatmetė galimybės, kad kandidatų premjerui teks dairytis ir tarp Seimo narių. „Gal tai net būtų tikslingiau. Ministras politikas jaučia viso politinio tinklo paramą, žino, kad partija jam visada pagelbės. Nepartinis profesionalas pasibaigus kadencijai liks vienišas“, – pažymėjo L. Bielinis.

Jo akimis, realiausias kandidatas į ŠMM vadovus būtų E. Jovaiša. Politologo požiūriu, vadovauti Kultūros ministerijai turi nebūtinai tiesiogiai su kultūra susijęs asmuo. „Kur kas svarbiau, kad jis turėtų vadybinių gebėjimų, galėtų suvaldyti visą kultūros industriją, labai sudėtingą struktūrą“, – sakė ekspertas.

Projektas nepasiteisino

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Algio Krupavičiaus požiūriu, trijų ministrų atleidimas rodo vadinamosios profesionalų Vyriausybės pabaigą. „Projektas akivaizdžiai nepasiteisino, ministrai tėra zuikiai be bilieto. Jų veiklą sunkiai sekasi koordinuoti net Vyriausybėje, o ką jau kalbėti apie tai, kad jie visiškai neatskaitingi delegavusioms politinėms jėgoms. Matyt, „valstiečiams“ teks grįžti prie atsakingos partinės Vyriausybės modelio, kuris ir yra žinomiausias demokratiniame pasaulyje“, – sakė jis.

Klaipėdos universiteto docentas Saulius Šiliauskas tikino sunkiai įsivaizduojantis, kokie kiti profesionalai, žinodami, kokia situacija yra valdančiojoje daugumoje, sutiktų eiti į ministrus. „Nebent eitų tikri technokratai, kurie žinotų, kad po prezidento rinkimų, kai Vyriausybei bus privalu pasitikrinti, vis tiek išeis. Nesiedami savo vilčių su politine karjera, jie galėtų vykdyti numatytas reformas. Tačiau už visas reformas yra atsakingas premjeras, kaip politikas“, – pažymėjo jis.