Ministras – prieš raginimą masiškai skiepytis
Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­tras Au­re­li­jus Ve­ry­ga va­kar su­kri­ti­ka­vo „ma­si­nį ra­gi­ni­mą“ skie­py­tis, rea­guo­jant į iš­au­gu­sius ty­mų ro­dik­lius ir di­dė­jan­tį skep­ti­ciz­mą dėl vak­ci­na­ci­jos.

„Raginimas masiškai skiepytis sukuria keistą situaciją. Dalis žmonių tiesiog supanikavo ir nubėgo į privačias gydymo įstaigas“, – Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos posėdyje sakė ministras. Anot jo, toks raginimas sukėlė skiepų nuo tymų kainą privačiose įstaigose, nors pačių vakcinų Lietuvoje kol kas netrūksta. Esą komercinėse klinikose skiepų kaina buvo pakilusi iki 40 eurų, o valstybė tokią vakciną perka už mažiau nei 6 eurus.

Konservatoriai vakar pasiūlė nemokėti vaiko pinigų savo atžalų neskiepijantiems tėvams. Ši iniciatyva yra tarp aštuonių TS-LKD siūlomų priemonių.

Be kita ko, konservatoriai siūlo neleisti neskiepytiems vaikams patekti į darželius, padaryti privalomus skiepus su vaikų kolektyvais dirbantiems suaugusiesiems, neįleisti į Lietuvą nuo tymų nepasiskiepijusių užsieniečių. Konservatoriai taip pat ragina, kad valstybė kompensuotų žmonių pasitikrinimą dėl specifinio imuniteto.

Pastarąją iniciatyvą A. Veryga įvertino skeptiškai, nes pasitikrinimas dabar yra brangesnis nei skiepas. „Nežinau, ar racionalu tai daryti“, – kalbėjo ministras.

Jis taip pat atsargiai vertino „prievartinius“ būdus paraginti žmones skiepytis, nes tai esą mobilizuoja prieš vakcinas nusiteikusius žmones. „Manau, kad nepamatuotas spaudimas sukuria priešingą efektą ir verčia tas grupes izoliuotis“, – dėstė A. Veryga.

TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad ministrui trūksta ryžto. „Klausydami jūsų kol kas neišgirdome, kaip spręsti problemą“, – sakė politikas.

A. Veryga pažadėjo padaryti viską, kad vakcinacijos mastas būtų deramas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, kasmet Lietuvoje nepaskiepyti nuo tymų lieka daugiau kaip 5 tūkst. vaikų. Per pastarąjį dešimtmetį neskiepytų ir neatsparių tymų virusui vaikų susidarė daugiau kaip 50 tūkstančių. Paskiepijamų vaikų dalis mažėja nuo 2009-ųjų – tais metais vakcinacijos lygis siekė 97 proc., 2018 metais – 92,2 procento.

Konservatoriai posėdyje taip pat piktinosi A. Verygos kolegos valdančiųjų „valstiečių“ frakcijoje Dainiaus Kepenio pozicija dėl skiepų. Praėjusią savaitę kalbėdamas apie vakcinaciją parlamentaras pareiškė, kad vietoj mergaičių skiepijimo nuo papilomos viruso reikia galvoti apie jų dorovinį auklėjimą, o ne „skiepyti nuo paleistuvystės“. D. Kepenis taip pat abejojo dėl skiepų sudėties.

G. Landsbergis pareiškė, kad Seimo nario žodžiai jį įžeidžia asmeniškai kaip dviejų dukrų tėvą, ir sukritikavo A. Verygos nenorą pasmerkti D. Kepenį.

„Nesistenkite manęs supriešinti su frakcijos kolegomis, nes to jums nepavyks padaryti. Seimo nariai yra laisvi reikšti savo nuomonę, o aš esu sakęs, kad šiuo klausimu jam nepritariu“, – atsakė A. Veryga.

Naujausiais duomenimis, šiemet iš viso Lietuvoje užregistruoti 242 tymų atvejai. Daugiausia – 125 – jų registruota Kaune, Vilniuje – 23 atvejai.

Tymai diagnozuoti 60 vaikų ir 182 suaugusiems asmenims. Daugumos susirgusių suaugusiųjų skiepijimo būklė nežinoma. Daugiau nei 90 proc. susirgusiųjų vaikų – neskiepyti. Pernai Lietuvoje užregistruota 30 tymų atvejų.