Ministerijų tuoktuvės – ne iš meilės
Prem­je­ro Sau­liaus Skver­ne­lio idė­ją su­jung­ti Ap­lin­kos ir Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jas Sei­mo na­riai ver­ti­na ne­vie­na­reikš­miš­kai. Vie­niems tai at­ro­do svars­ty­ti­na min­tis, ki­ti ini­cia­ty­vą va­di­na emo­ci­jų pliūps­nio nu­lem­tu da­ly­ku.

Premjeras pripažino, kad mąstyti apie dviejų ministerijų jungimą verčia sunkios naujo aplinkos ministro paieškos. Kaip žinoma, prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį atsisakė į šį postą paskirti valdančiųjų pasiūlytą kandidatę teisingumo viceministrę Irmą Gudžiūnaitę. S. Skvernelis po tokio akibrokšto pareiškė nebeieškosiantis aplinkos ministro, juo dirbs Energetikos ministerijos vadovas Žygimantas Vaičiūnas.

Idėjų jungti ar naikinti vieną ar kitą ministeriją būta visų Seimo kadencijų metu. 2016-ųjų rudenį rinkimus laimėjusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), be kito ko, žadėjo naikinti Energetikos ministeriją. Argumentas buvo paprastas – naujos atominės elektrinės Lietuvoje statyti neketinama.

Pavyzdžių yra

Energetikos ir darnios plėtros komisijos vadovas „valstietis“ Virgilijus Poderys atkreipė dėmesį, kad kai kuriose egzistuoja vadinamosios Energetikos ir klimato kaitos bei panašios ministerijos. „Kitaip sakant, suvokimas, kad klimato kaita ir energetika, kiti dalykai persidengia, yra“, – „Lietuvos žinioms“ sakė parlamentaras. Vienas iš šalių, kurioje tai padaryta, – Danija. Tačiau yra valstybių, kurios, pasak jo, iš viso neturi Energetikos ministerijų. „Kitaip tariant, praktika įvairi, mokytis yra iš ko. Bet štai Briuselis iš šalių narių dabar reikalauja parengti ne energetikos, o energetikos ir klimato kaitos strategijas“, – atkreipė dėmesį V. Poderys. Todėl jis mano, kad premjero idėja yra svarstytina. Ar ministerijų sujungimą reikėtų vykdyti dar šią kadenciją, jo požiūriu, turėtų spręsti pats Vyriausybės vadovas, geriausiai matantis situaciją.

V. Poderys./BNS nuotr.

Tuo metu opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos atstovas, Aplinkos komiteto narys Linas Balsys mano, kad ministerijų jungimas – „Lietuvai žalą daranti idėja“. „Čia tikrai ne tos ministerijos, kurias galima jungti. Nebent Energetikos ministerija vėl būtų prijungta prie dabartinės Ekonomikos ir inovacijos ministerijos. Tačiau ir tai su klaustuku, nes ji tikrai turi ką veikti“, – teigė politikas. Tačiau Aplinkos ministerijai bet koks sujungimas, jo akimis, būtų tik žalingas, nes nemaža dalis jos kuruojamų sričių liktų be reikiamo dėmesio. „Juk čia yra ir teritorijų planavimas, urbanistiniai, žemės reikalai, namų renovacija. Šios sritys labai susilpnėtų“, – nuogąstavo L. Balsys. Pasak jo, motyvas, jungti reikia, nes nerandama ministro, yra nejuokingas. „Tuomet reikia susirūpinti premjero būsena. Negi nebėra Lietuvoje žmonių, kurie sutiktų palaikyti šios Vyriausybės programą ir dvejus metus vadovautų Aplinkos ministerijai“, – stebėjosi Seimo narys.

Nerimta idėja

Seimo didžiausios opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Jurgis Razma, dirbantis Ekonomikos komitete, mano, kad jungimo idėja nėra bloga. Tačiau šiuo atveju, anot jo, ji atrodo nerimta. „Tai premjero bandymas išsivynioti iš situacijos, į kurią neprotingai veikdamas jis pats save įstūmė“, – turėdamas galvoje „demonstratyvų S. Skvernelio pareiškimą“ neieškoti kito ministro „Lietuvos žinioms“ sakė politikas.

J. Razma/BNS nuotr.

Jo nuomone, norint rimtų struktūrinių pokyčių, reikėtų svarstyti visą ministerijų sąrašą, o ne „priiminėti ekspromtinius sprendimus“. J. Razmos požiūriu, minties naikinti Energetikos ministeriją „valstiečiai“ atsisakė suprasdami didelius iššūkius šioje srityje, taip pat vykdomų energetinių projektų svarbą. „Gal ateityje, kai energetikos sistema taps integruota, nebus ypatingų iššūkių, šios ministerijos bus galima atsisakyti. Bet dabar ministrui tikrai yra kas veikti“, – mano konservatorius.

Opozicinio Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovo, Aplinkos komiteto nario Simono Gentvilo požiūriu, atsisakydama Aplinkos ministerijos LVŽS tik pademonstruotų, kad nėra verta savo pavadinimo. „Kaip gali žaliųjų partiją siūlyti tokį absurdą?“ – stebėjosi politikas. Jo nuomone, Europos Parlamente „valstiečiams“ atstovaujančiam Broniui Ropei dėl tokių savo partijos iniciatyvų turėtų būti labai gėda.

Gera proga pasvarstyti

S. Skvernelis vakar užsiminė, kad kaip tik dabar, kai aplinkos ministro kėdė tuščia, gera proga pasvarstyti ministerijų jungimo klausimą. Pasak jo, nemažai šių ministerijų sričių „persidengia, yra betarpiškai susijusios“. Premjero teigimu, tokia reforma leistų „stipriai sumažinti biurokratinį aparatą ir padidinti sinergiją“.

S. Gentvilas./BNS nuotr.

Premjeras tvirtino, kad Vyriausybė pagal Konstituciją yra atskaitinga Seimui, todėl prezidentas turi ribotus įgaliojimus spręsti apie kandidatų į ministrus tinkamumą. Jis pareiškė, kad D. Grybauskaitė neturi kompetencijos vertinti kandidatų į ministrus savybes, o prezidentūra nėra „sertifikuotas egzaminų centras“.“Pagal Konstituciją nėra įvardyta, kad kažkas gali egzaminuoti. Kas galiausiai gali nustatyti kompetenciją žmogaus ir ar jis kompetetingai atsakinėja, ar ne?“, – kalbėjo premjeras.