Mindaugui Basčiui durys į Seimą neatsidarė
Sek­ma­die­nį vy­ku­siuo­se Sei­mo na­rio rin­ki­muo­se vien­man­dė­je Za­na­vy­kų apy­gar­do­je lai­mė­jo opo­zi­ci­nės Tė­vy­nės są­jun­gos-Lie­tu­vos krikš­čio­nių de­mo­kra­tų (TS-LKD) at­sto­vė 58-erių ad­vo­ka­tė Ire­na Haa­se.

Suskaičiavus rezultatus visose 40 apylinkių, išankstiniais duomenimis, I. Hasse surinko 60,89 proc. visų dalyvavusių rinkėjų balsų, o už save išsikėlusį Mindaugą Bastį balsavo 35,47 proc. rinkėjų, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) skelbiami balsavimo duomenys.

Irena Haase./feisbuko nuotraukos

Seimo nario rinkimuose Zanavykų apygardoje balsavo 27,08 proc. arba 8 413 rinkėjai.

Rinkėjų sąrašuose buvo įrašyta 31 062 balsuoti galėję asmenys.

Irena Haase: rinkėjai suvokė M. Basčio pažeidimą

Vienmandėje Zanavykų apygardoje rinkimuose į laisvą Seimo nario vietą užtikrintai laimėjusi opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovė 58-erių advokatė Irena Haase sako, kad rezultatas yra toks, kokio tikėtasi, tačiau pergalė nebuvo lengva.

Ji sako laimėjusi rinkimus, nes rinkėjai suvokė buvusio jų rinkto parlamentaro Mindaugo Basčio, kaltinto antivalstybine veikla, padarytą pažeidimą.

„Patys rinkėjai suvokė ir suprato buvusio Seimo nario padaryto pažeidimo laipsnį. Tas ir nulėmė jų pasirinkimą“, – BNS sekmadienio vakarą teigė I. Haase.

Pasak TS-LKD lyderio Gabrieliaus Landsbergio, I. Haase triumfas rinkimuose yra pergalė prieš Konstitucijos laužytojus.

„TS-LKD kandidatės Irenos Haase pergalė Šakiuose yra ne tik pergalė prieš Konstituciją sulaužiusį Mindaugą Bastį, bet ir aiškus signalas valdantiesiems, kad jų vykdoma politika žmonėms nėra priimtina. Džiaugiuosi, kad Irena Haase, teisininkė gynusi žmones Šakių teismuose, apgynė Konstituciją ir toliau gins žmonių interesus Seime“, – BNS sekmadienį teigė G. Landsbergis.

„Rezultatas geras, nes tikėjomės tokio, kadangi įdėta daug darbo“, – teigė I. Haase.

Konservatorė teigė, kad kova su M. Basčiu nebuvo lengva.

„Buvo pastovus neigimas to, ką padarė (varžovas M. Bastys), kad yra auka ir panašiai, bet rinkėjai atidavė savo balsus ne jam, o už mane, jie nori permainų, nori visiškai kitokio atstovo Seime, negu buvo iki šiol“, – BNS teigė I. Haase.

Sekmadienio vakarą TS-LKD Šakių skyriaus būstinėje ji jau sveikinama su pergale rinkimuose.

I. Haase patikino, kad sėkmę lėmė ir buvusio konkurento pirmame ture „valstiečių“ deleguoto žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio palaikymas.

„Tik iš jo sulaukiau (paramos)“, – paklausta, iš kelių rinkimų pirmojo turo varžovų sulaukė palaikymo.

Prisiekusi Seime I. Haase papildys TS-LKD frakciją – taps 31-aja jos nare.

Konservatorė sako, jog norėtų dirbti parlamentiniame Teisės ir teisėtvarkos komitete: „Tokia preliminari mintis, pamatysime, kaip bus. Kur kitur? Dar turiu pagalvoti. Žiūrėsime pagal aplinkybes. Esu darbaholikė, jeigu reikia dirbti, tai reikia“.

I. Haase teigė kol kas nežinanti, ar persikraustys gyventi į Vilnių.

Vilniuje gimusi ir užaugusi, I. Haase studijavo Vilniaus universitete, kur įgijo teisininkės kvalifikaciją. Po studijų atvyko ir iki 2004 metų dirbo Šakių rajono savivaldybės administracijoje. Pastaruosius 14 metų verčiasi advokato praktika.

2007–2019 metais buvo renkama į Šakių rajono savivaldybės tarybą.

Nuo 2004 metų priklauso TS-LKD, yra Šakių rajono savivaldybės tarybos TS-LKD frakcijos seniūnė.

I. Haase nurodo laisvai kalbanti rusų ir lenkų kalbomis. Ištekėjusi, turi du vaikus.

Mindaugas Bastys suks nuo politikos

Į Seimą nesėkmingai bandęs grįžti sekmadienį rinkimus Zanavykų apygardoje pralaimėjęs buvęs socialdemokratas Mindaugas Bastys sako gavęs pasirinkimo laisvę ir jau planuojantis kitas, su politika nesusijusias veiklas.

„Šiame etape dalis žmonių, kurie galbūt ir norėjo palaikyti mane, balsuoti, vis dėlto, neatėjo ir suteikė man pasirinkimo laisvę – šiandieną jau galvojų apie kitus darbus, kitą veiklą“, – BNS sekmadienį sakė M. Bastys.

Konkrečiau savo būsimų planų buvęs parlamentaras kol kas neįvardijo, tačiau užsiminė ketinąs dirbti privačiame versle.

Jo manymu, reikšmingos įtakos rinkimų rezultatams turėjo Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio ir premjero Sauliaus Skvernelio nepalankūs komentarai prieš antrąjį turą. Trečiąją vietą pirmajame ture prieš dvi savaites užėmęs „valstiečių“ kandidatas žemės ūkio ministras Giedrius Surplys taip pat reiškė paramą M. Basčio varžovei konservatorei Irenai Haase.

Mindaugas Bastys./ Romo Jurgaičio nuotrauka

„Jei plačiau žiūrint – ir Seimo pirmininko, ir premjero vertinimai, mano manymu, yra antikonstituciški. (...) Agituoti žmones neatlikti savo konstitucinės pareigos, siūlyti neiti į rinkimus – tai neatlaiko jokios kritikos. Man buvo keista, kad aukštas pozicijas užimantys asmenys taip kalbėjo. Tai, be abejo, turėjo įtakos rezultatams“, – svarstė M. Bastys.

Paklaustas, ar nesigaili po šio pralaimėjimo rinkimuose savo valia atsisakęs Seimo nario mandato, M. Bastys tikino taip pasielgęs galvodamas „ne apie save, o apie tai, kas naudinga valstybei“.

„Toje situacijoje, manau, kad įrodžiau visuomenei, kad sau keliu aukščiausius standartus ir nesilaikiau tos Seimo nario kėdės, nors mane palaikė kolegos parlamentarai, nebalsavo už apkaltą. Jei žiūrėtume pagal statutą, visą apkaltos procedūrą – iš tiesų išėjau pakelta galva“, – aiškino M. Bastys.

Basčio kelias

Seimo nario vieta laisva Zanavykų apygardoje liko laisva, kai joje išrinktas buvęs socialdemokratas M. Bastys atsisakė parlamentaro mandato.

Gavus Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijos, Seime po tyrimų pradėtas apkaltos procesas dėl M. Basčio nuslėptų ryšių su buvusiais sovietų spectarnybų darbuotojais, įtarto atstovavimo Rusijos energetiniams interesams.

Sprendimą trauktis iš Seimo M. Bastys priėmė, kai per apkaltą parlamente neužteko balsų panaikinti jo mandato, dėl to prie Seimo surengtas tūkstantinis mitingas.

Konstitucinis Teismas M. Bastį pripažino sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju.

Šiemet iš Seimo pasitraukęs M. Bastys pastaruoju metu dirbo bendrovėje „Agrolina“, jis yra ir šios bendrovės akcininkas. Bendrovei vadovauja parlamentaro dukterėčia Raminta Bastytė. Ji yra opozicinės socialdemokratų partijos pirminko pavaduotoja.

Paklaustas, ar neketina artimiausiu metu jungtis prie kurios nors partijos ar judėjimo, M. Bastys sako neskubėsiantis priimti sprendimų, taip pat neatsako, ar žada apskritai likti politikoje.

„Čia nedaug laiko du metai praeis ir matysim, kaip situacija keisis rajone, Zanavykų apygardoje, bus savivaldos, Europos Parlamento, prezidento rinkimai, matysime, kaip visa situacija dėliosis ir aš tada priimsiu sprendimus, ar dar reikalingas žmonėms, ar galiu lūkesčius patenkinti, ar galiu tinkamai tarnauti Lietuvos valstybei, parodys laikas“, – svarstė M. Bastys.

„Artimiausių kelių mėnesių ir pusmečio laikotarpy žadu būti savarankiškas ir nuo nieko nepriklausomas“, – pridūrė jis.