Lietuvių „Misijai Sibiras“ Rusijoje – ne, bet festivaliui „Naujasis pasaulis“ šioje šalyje – taip?
Ru­si­ja šie­met nu­spren­dė ne­iš­duo­ti vi­zų eks­pe­di­ci­jos „Mi­si­ja Si­bi­ras“ da­ly­viams. Ta­čiau Plun­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė lyg nie­kur nie­ko kvie­čia jau­ni­mą da­ly­vau­ti šios ša­lies fes­ti­va­ly­je “Nau­ja­sis pa­sau­lis“ („No­vyj mir“). 

„Rusija mosteli šūdų kibiru į veidą Lietuvai ir neduoda vizų „Misijai Sibiras“ tvarkyti tremtinių kapų. Plungės savivaldybė pasistato samovarą su bliūdeliu bublikų ir kviečia jaunuolius vykti į festivalį pamaskvės Krasnogorske, kuriame juos motociklais vėžina Putino „Naktiniai vilkai“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė televizijos laidų vedėja Rita Miliūtė.– Baikerių vadas Chirurgas pernai Kremliaus eteriuose juokėsi iš Lietuvos pastangų to neleisti.“

Be Rusijos „Naujajame pasaulyje“ pakviesti dalyvauti atstovai ir iš Latvijos, Baltarusijos, Bulgarijos bei Vokietijos. Iš Baltijos šalių neminima tik Estija.

Anot žurnalistės, baikeris Chirurgas juokiasi ir šiemet – nepaisant visų Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) ir kitų rekomendacijų vengti tokių festivalių ir bendradarbiavimų, kuriuose mokiniai neapsaugoti nuo provokacijų.

Be Rusijos „Naujajame pasaulyje“ pakviesti dalyvauti atstovai ir iš Latvijos, Baltarusijos, Bulgarijos bei Vokietijos. Iš Baltijos šalių neminima tik Estija.

„Naujasis pasaulis“

R. Miliūtė pridėjo iliustraciją, kurioje Plungės rajono savivaldybės kūrybinis jaunimas, muzikuojantis ar šokantis, kviečiamas išbandyti jėgas Rusijos tarptautiniame meto festivalyje „Naujasis pasaulis“ („Novyj mir“). Primenama, kad tai daroma įgyvendinant Krasnogorsko rajono savivaldybės partnerystės sutartį su Plungės rajono savivaldybe.

Festivalis planuojamas rugsėjo 27–28 dienomis. Pridedama, kad be Rusijos „Naujajame pasaulyje“ pakviesti dalyvauti atstovai ir iš Latvijos, Baltarusijos, Bulgarijos bei Vokietijos. Iš Baltijos šalių neminima tik Estija.

Žurnalistas Rimvydas Valatka savo komentare pažymėjo: „Kai jau manai, kad Liberalų sąjūdis nebeturi kur smukti, išlenda Plungės Klišonis ir sušunka: „Vakale, momis priglaus muotina Rusėjė – varuom į Maskvą, tėn jums smagėnis praplaus kap rekont!“

Audrius Klišonis yra Plungės rajono meras.

Humoristas Vytautas Šerėnas pakomentavo: „Naudingi idiotai pagal reprodukcijos rodiklius jau aplenkė sibirinį barštį. Valio, draugai!“

Rusija neįleido „Misija Sibiras“ dalyvių

Liepos pradžioje LRT radijas pranešė, kad Rusijai nusprendus neįsileisti „Misija Sibiras“ dalyvių, ekspedicija perkeliama į Kazachstaną.

„Išties Kazachstanas yra išskirtinis tuo, kad ten buvo labiau ne tremtiniai, o politiniai kaliniai. Kazachstane net keliose lokacijose buvo kalinama lageryje ir skaičiai žmonių, kurie ten įkalinti, konkrečiai lietuvių, yra tikrai dideli ir perkopia 50 tūkstančių“, – radijui sakė projekto „Misija Sibiras“ vadovė Raminta Kėželytė.

Kelionė prasidės liepos 19 dieną. Organizatoriai teigia, kad Kazachstane darbo netruks, o iniciatyvos idėja nėra apsiriboti vien Sibiru.

„Kapinaitės ten kitokios negu būna Sibiro taigose, nes tai daugiau masinės laidojimo vietos, bet jas taip pat būtina išsaugoti ir jomis pasirūpinti“, – sakė projekto vadovė.

Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Rusija šiemet nusprendė neišduoti vizų ekspedicijos dalyviams.

Maskva kaltina Lietuvą įšaldžius derybas dėl tarpvyriausybinio susitarimo, kuriuo būtų reglamentuotas karių ir civilių aukų kapų ir monumentų tvarkymas.

Šiemet į Rusiją turėjo išvykti dvi „Misija Sibiras“ ekspedicijos į Krasnojarsko kraštą. Šis projektas organizuojamas nuo 2006 metų, rašė BNS.

Sovietams okupavus Lietuvą 1940 – 1953 metais iš Lietuvos buvo ištremta apie 130 tūkst. žmonių.

Pernai plungiškiai jau dalyvavo stovykloje Rusijoje

Plungės jaunimo delegacija, lydima savivaldybės atstovų, beveik dvi savaites praleido stovykloje Rusijoje. Stovyklos programoje – apsilankymai kariniuose muziejuose, bendravimas su baikerių klubo „Naktiniai vilkai“ nariais, pagarsėjusiais nacionalistiniais renginiais ir sovietinės simbolikos demonstravimu, rašė BNS. Kaip teigiama trečiadienį Liberalų sąjūdžio išplatintame pranešime, iš anksto su Lietuvos institucijomis suderintoje vaikų atostogų mainų programoje baikerių klubo „Naktiniai vilkai“ narių apsilankymas stovykloje nebuvo numatytas.

Plungės rajono savivaldybė antradienį pranešė, kad delegacija į Rusiją liepos 1–12 dienomis vyko Krasnogorsko rajono savivaldybės kvietimu.

„Stovyklos metu vyko įvairūs sportiniai turnyrai. Be sportinių varžybų, vyko kūrybiniai vakarai, kurių metu jaunuoliai šoko, dainavo, skaitė eiles, vaidino, piešė. Taip pat turėjo galimybę save realizuoti „Multi pulti“ personažuose, vyko šokių maratonas, inscenizuotos liaudies dainos, „Mis ir Mister stovykla“ grožio ir talentų konkursai.

Be įvairiausių užsiėmimų, stovyklos organizatoriai sudarė galimybę pamatyti ir įžymias Rusijos Federacijos sostinės – Maskvos – bei Krasnogorsko miesto vietas. Tarptautinės jaunimo stovyklos dalyviai lankėsi Rusijos ginkluotųjų pajėgų, Tėvynės karo, Archangelskoje muziejuose, Aleksandrovo sode, Raudonojoje aikštėje. Turėjo galimybę pabuvoti tarptautiniame džiazo festivalyje. Uždarymo ceremonijoje galėjo pabendrauti su motoklubo „Naktiniai vilkai“ baikeriais“, – informuoja Plungės savivaldybė.

1989 metais, dar prieš Sovietų Sąjungos subyrėjimą, įkurto baikerių klubo „Naktiniai vilkai“ vadovas Aleksandras Zaldostanovas palaiko artimus ryšius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, jis ne kartą yra dalyvavęs baikerių organizuojamuose nacionalistiniuose renginiuose.

Plungės savivaldybės pranešime stovykla apibūdinama kaip kultūrinių mainų programa. Nurodoma, kad Plungės atstovai į ją pakviesti, nes Plungė – Krasnogorsko miesto partneris. Stovykloje iš viso susitiko penkios delegacijos.

Po to Plungės rajono meras atsiprašė

Kaip teigiama Liberalų sąjūdžio išplatintame pranešime, iš anksto su Lietuvos institucijomis suderintoje vaikų atostogų mainų programoje baikerių klubo „Naktiniai vilkai“ narių apsilankymas stovykloje nebuvo numatytas.

„Labai atsiprašau dėl to, kad Plungės vaikai ir jų vasaros atostogos buvo įveltos į aiškius propagandinius požymius turintį renginį. Su mūsų vaikais pagal mainų programą į Krasnogorską vyko savivaldybės atstovai, kurie turėjo prižiūrėti, kad vaikų atostogos nebūtų politizuojamos. Deja, taip nebuvo. Įvyko klaida, dėl kurios nevalia ieškoti pasiteisinimų. Tai bus įvertinta nedelsiant“, – sakė Plungės rajono meras liberalas A. Klišonis.