Lietuvaitės įvaikinimas Naujojoje Zelandijoje: 5 dalykai, ką žinome
Ne­ty­lant ais­troms dėl de­šimt­me­tės įvai­ki­ni­mo Nau­jo­jo­je Ze­lan­di­jo­je, su­trau­kia­me ir pa­tei­kia­me vi­są is­to­ri­ją: 

1. Nuo ko viskas prasidėjo?

Viešojoje erdvėje kilo sąmyšis pasirodžius INIT TV reportažui apie mergaitę, kurią neva skubos tvarka ketinama išvežti įvaikinimui į Naująją Zelandiją. Informacija apie įvaikinamą dešimtmetę pasidalino, kaip teigiama, namo, kuriame gyvena mažametė, kaimynai. Pastariesiems esą pasiguodusi mažoji. Kaimynų tikinimu, mergaitė angliškai nekalba, todėl kyla įtarimų, kaip ji bendraus su įtėviais. Pastarieji, gyvenantys Naujojoje Zelandijoje, lietuviškai nekalba, tačiau esą yra įvaikinę du berniukus iš Lietuvos. Tiesa, šie gimtąja lietuvių kalba taip pat nebendrauja.

Nors reportaže skelbta, kad lietuvaitė esą galėtų augti pas ją globojančią moterį, TV3 žinios pranešė, jog mergaitė iki šiol augo ne pas globėjus, o vaikų namuose.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai bei Socialinės apsaugos bei darbo ministerijos atstovai tikino, kad viešojoje erdvėje yra paskleista daug tikrovės neatitinkančios informacijos. Tarnybos duomenimis, pati mergaitė nori būti įvaikinta ir neprieštarauja prisijungti prie šeimos iš Naujosios Zelandijos. Taip pat atsakyme paminėta, kad anglų kalbos mergaitė mokosi nuo antros klasės, o su potencialiais globėjais bendrauja internetu.

2. Kur mergaitės tikrieji tėvai?

Kaip skelbia LNK žinios, dešimtmetės tėvas miręs, motinai neterminuotai apribota tėvų valdžia. Skelbiama, kad motina noro bendrauti su dukra per visą šį laikotarpį neparodė, ji taip pat nesikreipė dėl galimybės susigrąžinti motinystės teisių. Įsivaikinti kaunietės nepanoro ir jos sesers globėjai. Ministerijos teigimu, norima įvaikinti mergaitė turi dvi nepilnametes seseris – viena jų auga pas globėjus, kita – vaikų namuose kartu su dešimtmete.

3. Kada vaikus siūloma įsivaikinti užsieniečiams?

Pagal mūsų šalyje galiojančius įstatymus vaikas gali būti siūlomas įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečiams, nuolat gyvenantiems užsienyje, ir užsieniečiams, jei per 6 mėnesius nuo vaiko įtraukimo į galimų įvaikinti vaikų apskaitą nebuvo rasta Lietuvos Respublikos piliečių šeima, gyvenanti Lietuvoje, galinti globoti ar įvaikinti šį vaiką. Kitaip sakant, pirmenybė įsivaikinti suteikiama Lietuvoje gyvenantiems piliečiams arba užsieniečiams. Tarptautinis įvaikinimas organizuojamas tik gavus vaiko globėjo pritarimą, kuris yra suderintas su vaiko nuomone ir noru, bei gavus Tarpinstitucinės įvaikinimo komisijos rekomendaciją, kad tarptautinis įvaikinimas atitinka geriausius vaiko interesus.

4. Staiga atsiradę broliai įvaikinimui prieštaravo, tačiau patys globoti mergaitės nesiveržė

Kilus skandalui atsirado du suaugę jaunuoliai, prisistatantys mergaitės broliais. Abu prieštaravo sesers tarptautinei įvaikinimo procedūrai. Viešas vieno, prisistatančio broliu Edvardu, pareiškimas išplatintas „Facebook“ paskyroje, kuri priklauso Seimo nariui, „valstiečių“ frakcijos atstovui Mindaugui Puidokui. Vaizdo įraše brolis viešai kreipėsi į visuomenę, teigdamas, jog jis prieštarauja sesers tarptautiniam įvaikinimui.

„Aš prieštarauju, kad būtų mano sesė įvaikinta Naujojoje Zelandijoje. Siūlyčiau ją įsivaikinti kažkam Lietuvoje ar Europos Sąjungoje, kad ji nebūtų atskirta nuo sesių, nuo šeimos“, – įraše kalbėjo brolis.

5. Globos sieks kitas brolis

Mindaugo Puidoko ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje prabilo kitas mergaitės brolis. Arūnas sieks tapti jos globėju: „Bandysiu pats pasiimti globos teises, kad galėčiau bent jau suteikti galimybę jai augti su žmonėmis, kuriuos ji matydavo, su kuriais augdavo, ir darysiu viską, kad pasiimčiau globą.“ Jo advokatas Bronius Varsackis patvirtino, kad Vilniaus apygardos teismui įteiktas prašymas dėl įvaikinimo bylos stabdymo.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia sveikinantis tokį giminaičio ketinimą, tačiau pažymi, kad jis turės atitikti tam tikras sąlygas, svarbus yra tuoj dešimties sulauksiančios sesers noras – kol kas ji yra raštiškai išsakiusi sutikimą būti įvaikinta Naujojoje Zelandijoje.