Korupcijos tyrimas supurtė visą teismų sistemą
Ge­ne­ra­li­nė pro­ku­ra­tū­ra ir Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­ba (STT) at­lie­ka iš­skir­ti­nį iki­teis­mi­nį ty­ri­mą dėl įta­ria­mo stam­baus mas­to ky­ši­nin­ka­vi­mo, pre­ky­bos po­vei­kiu, pa­pir­ki­mo ir pikt­nau­džia­vi­mo teis­mų sis­te­mo­je. Tei­sė­sau­ga tre­čia­die­nį pra­ne­šė, kad dėl įta­ri­mų ko­rup­ci­ja su­lai­ky­ti aš­tuo­ni tei­sė­jai ir pen­ki ad­vo­ka­tai. Iš vi­so su­lai­ky­ti 26 as­me­nys.

„Šiandien ryte sulaikyti 26 asmenys – aštuoni įvairių grandžių teisėjai (...) ir penki žinomi advokatai“, – žurnalistams sakė generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.

Jo teigimu, įtariamieji vykdė „prekybą teisingumu“ įvairiose bylose.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Žydrūnas Bartkus sakė, kad jo vadovaujama tarnyba atlieka „didžiausią tarnybos istorijoje operaciją“, joje dalyvauja per 100 pareigūnų.

Anot jo, įtariama, kad kyšiai mokėti už sprendimus tiek administracinėse, tiek civilinėse, tiek baudžiamosiose bylose.

Įtariama, kad kyšiai mokėti ir vadinamojoje Vijūnėlės dvaro byloje. Teisėsauga prašys Vyriausiosios rinkimų komisijos panaikinti perrinkimo siekiančio Druskininkų mero Ričardo Malinausko teisinę neliečiamybę.

Evaldas Pašilis. BNS nuotr.

Įtariama, kad sutartų kyšių suma galėjo siekti 400 tūkst. eurų. Anot prokuratūros, konkretūs kyšiai svyravo nuo vieno tūkstančio iki 100 tūkst. eurų.

Jo teigimu, įtariamieji vykdė „prekybą teisingumu“ įvairiose bylose.

Žydrūnas Bartkus./ BNS nuotr.

Korupcija įtariami Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys.

Taip pat sulaikyti penki advokatai – Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys ir Marius Navickas.

...

Įtariama, kad sutartų kyšių suma galėjo siekti 400 tūkst. eurų.

Šiuo metu įvairiose Lietuvos vietose vyksta suplanuoti procesiniai veiksmai, renkami tyrimui reikšmingi duomenys. Proceso veiksmuose dalyvauja daugiau nei šimtas STT, kitų institucijų pareigūnų, prokurorų.

Panaikino neliečiamybę

Anot Prezidentūros, prokuratūra tiria teismus ir advokatūrą apimantį korupcinį tinklą.

Pagal Konstituciją, leidimą patraukti teisėjus baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jų laisvę duoda Seimas, o kai nėra Seimo sesijų – prezidentas. Prezidentė Dalia Grybauskaitė leido panaikinti aštuonių teisėjų neliečiamybę.

Dalia Grybauskaitė./ Romo Jurgaičio nuotr.

„Teisėsaugos tyrimas atskleidė korupcinį tinklą, kurio gijos driekėsi per teismus ir advokatūrą. Kova su korupcija ir teismų skaidrinimas buvo kertinis mano abiejų prezidentavimo kadencijų prioritetas. Nors teismai gerokai atsinaujino, įsisenėjusių įpročių likučiai vis dar kenkia pasitikėjimui teisingumu. Tikiu, kad teisėsaugai ir ateityje užteks drąsos veikti savarankiškai ir atsakingai, be jokių išlygų kovoti su sunkiausiomis korupcijos formomis“, – trečiadienį žiniasklaidai išplatintame pranešime sakė D. Grybauskaitė.

Dėl minėtų teisėjų galbūt nusikalstamos veikos pradėti keli ikiteisminiai tyrimai dėl stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje.

LAT pirmininkas prašo daugiau informacijos

Rimvydas Norkus./ BNS nuotr.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkas Rimvydas Norkus paprašė, kad prokuratūra pateiktų papildomą informaciją apie teisėjų ir advokatų korupcijos bylas, siekiant toliau nepertraukiamai nagrinėti bylas teisme.

Tarp bylos įtariamųjų yra Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, jo įgaliojimai sustabdyti.

„(...) Teismo pirmininkas kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinį prokurorą dėl informacijos, kuri, nepakenkiant ikiteisminiam tyrimui, galėtų būti aktuali teismui užtikrinant nepertraukiamą bylų nagrinėjimą“, – teigiama LAT pranešime.

Egidijus Laužikas./ BNS nuotr.

„Kol yra sustabdyti teisėjo įgaliojimai, teisėjas bylų nenagrinėja. Sprendimas dėl nebaigtų teisėjo nagrinėti bylų bus priimtas artimiausiu metu“, – rašoma jame.

Teismas nurodė, kad daugiau informacijos apie ikiteisminio tyrimo apimtį jam nėra žinoma.

Vilniaus apygardos teismo vadovė: „iškilo labai rimtų klausimų“ apie teisėjo moralę

Vilniaus apygardos teismo pirmininkė Loreta Braždienė sako, kad teisėjų korupcijos tyrimas supurtė visą teismų sistemą.

Pasak jos, po pasirodžiusios informacijos apie aštuonis teisėjus apimantį tyrimą „iškilo labai rimtų klausimų“ apie teisėjo moralę.

„Mūsų teismų bendruomenės prioritetas yra nepakantumas korupcijai ir teisėjo vardo žeminimui, todėl tokia informacija, kuri mus pasiekė iš žiniasklaidos, tikrai supurtė visą teismų sistemą“, – BNS trečiadienį sakė teismo vadovė.

„Teisingumui užtikrinti svarbu ne tik įstatymo raidė, bet ir teisėjo moralė ir šiandien mums iškilo labai rimtų klausimų. Žiūrėsime, stebėsime situaciją, tačiau bet kokiu atveju pagrindinis prioritetas išliks nepakantumas korupcijai“, – pridūrė ji.

Teisėjai jaučiasi sukrėsti

Kelių teismų vadovai trečiadienį pareiškė esantys sukrėsti po teisėsaugos pranešimų apie tyrimus dėl galimos korupcijos teismuose.

„Aš ir visas teismo kolektyvas esame sukrėsti šios žinios. Labai gaila, kad mūsų teismo teisėjo vardas minimas tokiame kontekste“, – išplatintame pranešime teigia Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė Jolanta Malijauskienė.

J. Malijauskienė tvirtino, kad jos teismo darbuotojai netoleruoja ir ateityje netoleruos jokių korupcijos apraiškų.

L. Braždienė teigė, kad Vilniaus apygardos teisme dirbantis H. Jaglinskis yra vienas labiausiai patyrusių civilinių bylų teisėjų, o įtartino teisėjo elgesio ji nepastebėjusi.

Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė sakė, jog teisėjas A. Kaminskas šiuo metu nedirba ir detaliau situacijos nekomentavo.

Advokatūra teigia esanti susirūpinusi dėl pranešimų apie korupciją

Lietuvos advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis sako, kad advokatūra yra susirūpinusi dėl pranešimų, jog prokuratūra tiria teismus ir advokatūrą apimantį korupcinį tinklą.

Pasak jo, jei įtarimai pasitvirtins, tai stipriai supurtys visą teisinę sistemą.

„Esame susirūpinę, advokatūra stebi procesą, ji nėra tolerantiška, jeigu advokatas yra įvykdęs neteisėtus veiksmus. Tai tikrai supurtanti informacija, viešai pateikta dėl teisėjų. Jeigu įtarimai pasitvirtins, tai vienas iš didžiausių supurtymų teisinės sistemos“, – BNS sakė M. Kukaitis.

Jis teigė kol kas negalintis pateikti platesnės informacijos.