Kandidato portretas tapomas šviesiomis spalvomis
Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė ar­ti­miau­siu me­tu ža­da ap­sisp­ręs­ti, ar kul­tū­ros mi­nis­tru skir­ti 42-ejų li­te­ra­tū­ro­lo­gą ir poe­tą Min­dau­gą Kviet­kaus­ką. Po­li­ti­nės pa­tir­ties ne­tu­rin­čiam kan­di­da­tui ge­rų žo­džių ne­gai­li ir po­li­ti­kai, ir kul­tū­ri­nin­kai.

Premjeras Saulius Skvernelis ir toliau renkasi profesionalus. Prieš porą savaičių nusprendęs atsisveikinti su trimis ministrais – švietimo ir mokslo – Jurgita Petrauskiene, aplinkos – Kęstučiu Navicku, kultūros – Liana Ruokyte-Jonsson, Vyriausybės vadovas aktyviai ieško pamainos jiems. Pirmasis „radinys“, apie kurį vakar paskelbta viešai, – M. Kvietkauskas. Kol kitus kandidatus aptarinėja prezidentė ir premjeras, įvardyti jų pavardes nebus skubama.

Iššūkių nebijo

Vakar po susitikimo su D. Grybauskaite M. Kvietkauskas sakė, kad kultūros sritis jam yra gerai žinoma ir kaip administratoriui, ir kaip kūrėjui bei tyrėjui. Pasakoti apie galimus pirmuosius darbus, planus ir idėjas jis teigė nenorintis, kol savo galutinio žodžio netarė prezidentė. Kandidatas tikino esąs susipažinęs su pagrindinėmis valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) programos nuostatomis ir ketinantis jas vykdyti. M. Kvietkauskas užsiminė, kad vienas svarbiausių jo laukiančių darbų – kultūros strategija iki 2030 metų.

Mindaugas Kvietkauskas: „Kas yra toji politinė patirtis? Čia yra klausimas. Manau, kultūra savaime yra politika.“

Pirmtakės L. Ruokytės-Jonsson, kuri ministeriją paliks švenčių išvakarėse, veiklą jis įvertino teigiamai. Kandidato požiūriu, ji pradėjo nemažai strategiškai svarbių bei nelengvų darbų. Politinės patirties stoka M. Kvietkausko negąsdina, iššūkių jis nebijo. „Kas yra toji politinė patirtis? Čia yra klausimas. Manau, kultūra savaime yra politika“, – teigė kandidatas.

M. Kvietkauskas – buvęs ilgametis (2008–2018 metai) Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vadovas. Šiuo metu jis dirba minėto instituto direktorės pavaduotoju. Vilniaus universitete M. Kvietkauskas yra baigęs lietuvių kalbos ir literatūros studijas, studijavęs judaiką Oksfordo universiteto Hebrajų ir judaikos studijų centre, kelerius metus yra dirbęs žurnalo „Metai“ redakcijoje.

Pasiūlė R. Karbauskis

LVŽS lyderis, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis sakė pats pasiūlęs M. Kvietkausko kandidatūrą premjerui. „Valstiečiui“ labiausiai imponuoja kandidato išsilavinimas ir ilgametė vadovavimo patirtis. „Manau, toks ministras puikiai susidoros su visomis užduotimis, kultūros bendruomenė bus patenkinta“, – „Lietuvos žinioms“ sakė R. Karbauskis. Kaip vieną svarbiausių M. Kvietkausko darbų komiteto pirmininkas įvardijo Kultūros pagrindų įstatymo rengimą. Pasak jo, šis teisės aktas įprasmins valdančiųjų ketverių metų kadencijos darbus kultūros srityje.

Premjeras S. Skvernelis spėjo, kad M. Kvietkauskas turės didesnį kultūros bendruomenės palaikymą nei jo pirmtakė L. Ruokytė-Jonsson. „Jis turi visus reikalingus vadybinius gebėjimus, vadovavo institucijai ne vieną kadenciją, suvokia pačią esmę, yra ir kultūrininkas, ir mokslininkas, turintis puikų išsilavinimą“, – vakar kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Pagyrų M. Kvietkauskui negailėjo ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, dabartinės kandidato darbovietės, vadovė Aušra Martišiūtė-Linartienė. „Tai labai organizuotas, turintis gerų idėjų ir galintis jas aiškiai išdėstyti žmogus. Manau, jis tikrai bus geras ministras. Žinoma, man labai gaila, kad jis mus palieka, tačiau tikrai pritariu jo skyrimui“, – „Lietuvos žinioms“ sakė ji.

Linki sėkmės

Išskirtinai gerą nuomonę apie kandidatą sakė turįs Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys liberalas Arūnas Gelūnas. „Tiek kvalifikacijos, tiek asmenybės požiūriu tai tikrai puikus kandidatas. Tik man kyla klausimas, kodėl jis eina su dabartine valdančiąja dauguma, lydima įvairių skandalų ir nesusipratimų? Kita vertus, jis neturi politinės patirties, todėl suteikti pozityvių slinkčių galbūt tikisi daugiau kaip ekspertas“, – svarstė politikas.

Jis spėjo, kad nevienalytei kultūros bendruomenei M. Kvietkauskas turėtų būti priimtinas. „Žinoma, nuomonių bus įvairių, bet, manau, rasti kokių nors ypatingų kontrargumentų dėl šios personalijos būtų sunku“, – kalbėjo A. Gelūnas. Jis įsitikinęs, kad pagrindinis naujojo ministro laukiantis uždavinys bus komunikacijos ir bendravimo tiek su kultūrininkais, tiek su žiniasklaida bei politikais atkūrimas.

Anot Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkės Birutės Jonuškaitės-Augustinienės, rašytojų bendruomenė džiaugiasi pasirinktu kandidatu ir linki jam visokeriopos sėkmės. Kartu ji apgailestavo, kad M. Kvietkauskas dirba ne nuo kadencijos pradžios – toks ryžtingas, idėjų turintis žmogus būtų spėjęs padaryti kur kas daugiau. „Tikiuosi, kad šis žmogus atlaikys išbandymą valdžia ir mes visi, kultūros žmonės, jausimės šiek tiek saugiau“, – sakė B. Jonuškaitė-Augustinienė.