Ką daryti socialiniame tinkle pastebėjus pardavinėjamus narkotikus
Slen­ka­te so­cia­li­nio tink­lo įra­šais že­myn ir ne­ti­kė­tai prieš akis iš­ny­ra skel­bi­mas, ku­ria­me siū­lo­ma įsi­gy­ti nar­ko­ti­kų – „žo­lės“, spal­vo­tų tab­le­čių ar dar ko ki­to. Pi­lie­tiš­kam so­cia­li­nio tink­lo var­to­to­jui ne­si­no­ri to tie­siog ig­no­ruo­ti. Tad ką da­ry­ti?

Visų pirma – didelė tikimybė, kad toks skelbimas yra netikras. Kaip praneša Lietuvos policija, didžioji dalis tokių skelbimų – sukčiavimas, siekiant apgauti potencialius narkotikų pirkėjus.

„Dalis tokio pobūdžio skelbimų yra sukurti tų pačių asmenų („Facebook“ vartotojų) ar tokių asmenų grupių. Minėti asmenys tokio pobūdžio skelbimus talpina nuolat, naudodamiesi keliomis skirtingomis paskyromis ar kurdami naujas paskyras, minėtus skelbimus talpina keliose ar net keliolika „Facebook“ naudotojų grupių vienu metu“, – praneša Lietuvos policija.

Tie patys vartotojai kuria uždaras ir atviras grupes, kuriose patys kelia skelbimus, juos komentuoja, rašo gerus atsiliepimus (žinoma, iš skirtingų paskyrų). Taip sudaromas patikimų pardavėjų įspūdis.

Ant tokių „patikimų“ pardavinėtojų kabliuko užkibę pirkėjai dažnai būna apgaunami. „Dažnai jie pardavinėja ne narkotikus, o, pavyzdžiui, paprastą žolę, o tai jau yra sukčiavimo požymis“, – LRT.lt komentavo Lietuvos policijos Komunikacijos departamento vedėjas Ramūnas Matonis.

Tikėtina, kad skelbimą, kurį netyčia aptikote, policija jau matė. Pareigūnai, reaguodami į tai, kad kuo toliau, tuo daugiau gyvenimo keliasi į socialinius tinklus, vykdo nuolatinę jų stebėseną. O kartais, pavyzdžiui, šių metų pavasarį, organizuoja didesnio masto tarpregioninius tyrimus.

Paskutiniojo metu buvo užfiksuota ne tik daug melagingų skelbimų su raktiniais žodžiais „420“, „@“, „žolė“, „chimkė“, „coco“, „stuff“ ir pan. Nustatyta asmenų, kurie platina narkotikus nedideliais kiekiais (31 ikiteisminis tyrimas) bei tokių, kurie narkotinių medžiagų turėjo, bet jų nepardavinėjo (11 ikiteisminių tyrimų).

Kaip teigė R. Matonis, apie internete pastebėtus tokio pobūdžio skelbimus „žmonės gali pranešti policijai per portalą www.epolicija.lt, taip pat parašyti privačią žinutę į policijos „Facebooką“. Visa gauta informacija persiunčiama tyrėjams“.

Policija įspėja, kad už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, šių medžiagų platinimą, o taip pat padėjimą įsigyti, lenkimą vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas ar sukčiavimą numatyta baudžiamoji atsakomybė.

LR BK 182 straipsnis – Sukčiavimas. Numatyta maksimali laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų.

LR BK 259 straipsnis – Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti. Numatyta maksimali laisvės atėmimo bausmė iki 2 metų.

LR BK 260 straipsnis – Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu. Numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 2 iki 15 metų.

LR BK 261 straipsnis – Narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimas nepilnamečiams. Numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 3 iki 12 metų.

LR BK 264 straipsnis – Lenkimas vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas. Numatyta maksimali laisvės atėmimo bausmė iki 10 metų.