Justas Džiugelis lengvai nepasiduos
Su „vals­tie­čių“ ly­de­riu Ra­mū­ną Kar­baus­kį ap­si­žo­džia­vęs par­la­men­ta­ras Jus­tas Džiu­ge­lis penk­ta­die­nį par­eiš­kė ne­pri­ta­rian­tis ga­li­mam pa­ša­li­ni­mui iš frak­ci­jos už kri­ti­ką. O pa­ti frak­ci­ja pa­si­da­li­no į ke­lias sto­vyk­las – tam ne­pri­ta­rian­čių­jų, pa­ša­li­ni­mą re­mian­čių­jų ir dar ne­ap­sisp­ren­du­sių­jų.

Seimo narys taip pat raštu kreipėsi į R. Karbauskį, prašydamas pirmadienio frakcijos posėdžio dalį dėl jo pašalinimo padaryti viešą.

Agnė Širinskienė: „Tai nebuvo kritika. Tai, ką jis kalbėjo, buvo šmeižtas.“

„Kalbėjausi su keliais teisininkais – jie vieningai sutaria, kad teisinio pagrindo mane šalinti už išsakytas mintis – nei Seimo statute, nei frakcijos reglamente nėra“, – feisbuke parašė J. Džiugelis.

„Dėkoju už kolegų man išsakomą palaikymą. Džiaugiuosi, kad yra suprantančių, jog Seimo nario teisė viešai išsakyti nuomonę ir balsuoti vadovaujantis sąžine, o ne kokiais nors partiniais-politiniais interesais, yra konstitucinė vertybė, kuri turi būti ginama. Tą nuosekliai darau“, – teigė jis.

Socialiniame tinkle paskelbtame rašte parlamentaras paprašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko ir frakcijos seniūno sudaryti sąlygas dalį frakcijos posėdžio nušviesti žurnalistams.

Pasak jo, „tai leis kiekvienam iš jūsų patiems susidaryti nuomonę apie šią situaciją, įvertinti argumentus ir priimtus sprendimus“.

„Liūdina tai, kad išgirdau įvairių versijų apie savo „nuodėmes“. Bet suprantu, kad, siekiant mane pašalinti, nevengiama ir propagandos bei „fake news“ salvių“, – teigė Seimo narys.

J. Džiugelio pašalinimas iš frakcijos turėtų būti svarstomas pirmadienį.

R. Karbauskis teigia, kad jeigu frakcija J. Džiugelio nepašalintų, jis iš „valstiečių“ gretų Seime pasitrauktų pats.

Skaldo frakciją

Vytautas Bakas: „vienareikšmiai negalime šalinti žmonių, kurie turi kitą nuomonę“.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderį Ramūną Karbauskį patologiniu melagiu pavadinusio J. Džiugelio išmetimo iš frakcijos klausimas bus svarstomas pirmadienį.

Frakcijos narys, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas sako, kad „vienareikšmiai negalime šalinti žmonių, kurie turi kitą nuomonę“.

Parlamentaras teigė, kad sprendimas pašalinti J. Džiugelį gali būti suprastas kaip susidorojimas.

„Nemanau, kad kuriant baimės atmosferą galima sukurti tvarią politinę jėgą“, – BNS penktadienį sakė Seimo narys.

Vytautas Bakas./ Romo Jurgaičio nuotrauka

Jis tvirtino besitikintis, jog R. Karbauskis atšauks anksčiau išsakytą ultimatumą dėl savo pasitraukimo iš frakcijos, jeigu ši nuspręstų J. Džiugelio nepašalinti.

„R. Karbauskis (...) pademonstruotų, manau, didelę išmintį ir lyderystę, jeigu sugebėtų frakcijoje vis dėlto išsaugoti žmogų, kuris turi didelį įdirbį toje srityje, kur Seimas apskritai neturėjo didelių kompetencijų – neįgaliųjų, socialinės apsaugos“, – kalbėjo V. Bakas.

Tuo metu Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ A. Širinskienė sako, kad J. Džiugelio vietoje iš frakcijos pasitrauktų pati.

„Sunkiai įsivaizduoju, kaip žmogus gali tokiu atveju likti frakcijoje. Jo vietoje aš pati pasitraukčiau, nes jeigu negerbi žmonių, jeigu tau su jais yra blogai, jeigu juos bandai skaldyti kartais, tai reikėtų pačiam išeiti“, – BNS teigė parlamentarė.

Agnė Širinskienė ir Rima Baškeinė./ Romo Jurgaičio nuotrauka

„Tai nebuvo kritika. Tai, ką jis kalbėjo, buvo šmeižtas“, – pridūrė ji.

Pasak Seimo narės, frakcijos nariai turi ir daugiau duomenų apie J. Džiugelio veiksmus, nesuderinamus su jo buvimu „valstiečių“ gretose. A. Širinskienė teigė juos atskleisianti pirmadienį.

Seimo pirmoji vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė sakė pirmiausiai norinti pirmadienį išgirsti paties J. Džiugelio paaiškinimų.

„Būtų išankstinis verdiktas pasakyti, kaip balsuosiu. Aš noriu pirmiausia išgirsti J. Džiugelį“, – teigė „valstietė“.

Andrius Kubilius: bandoma pažeisti Konstituciją

Andrius Kubilius./ Alinos Ožič nuotrauka

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Andrius Kubilius reiškia susirūpinimą dėl bandymo pažeisti šalies Konstituciją. Tokių požymių jis pastebi Ramūno Karbauskio ultimatyviuose grasinimuose Seimo nariui Justui Džiugeliui trauktis iš valdančiosios Seimo valstiečių ir žaliųjų frakcijos.

„Justas Džiugelis kaltas, nes išdrįso viešai pakritikuoti Didįjį Vadą. Ir dar išvadino „patologiniu melagiu“. Pagąsdintas Vado, vėliau dėl tokių viešai pasakytų žodžių viešai ir atsiprašė. Bet Didysis Vadas nenurimsta: viešai išsakoma savųjų kritika yra nepakenčiama. Už ją bus keršijama, bus persekiojama ir bus baudžiama, – situaciją vaizdžiai apibūdino Seimo narys.

A. Kubilius atkreipia dėmesį, kad ne viskas taip paprasta, kaip bando elgtis LVŽS frakcijos seniūnas. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 33 straipsnio 2 dalyje sakoma: „Piliečiams laiduojama teisė kritikuoti valstybės įstaigų ar pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus. Draudžiama persekioti už kritiką“.

„Iš R. Karbauskio ultimatumų, galima suprasti, kad pirmadienį Didysis Vadas žada pažeisti šią Konstitucijos nuostatą. Pagal tą pačią Konstituciją, Seimo narys taip šiurkščiai pažeidęs Konstituciją gali sulaukti ir apkaltos“, – atkreipia dėmesį A. Kubilius.

J. Džiugelis frakcijos lyderį patologiniu melagiu pavadino liepą, tačiau vėliau atsiprašė. R. Karbauskis tvirtino, kad atsiprašymas jo neįtikino.

„Valstiečių“ frakcijoje yra 55 nariai – tai didžiausia politinė grupė šiame Seime.