Gitanas Nausėda turi trečdalį, bet reikia dar vieno
Gi­ta­nui Nau­sė­dai pa­lie­kant SEB ban­ką mąž­ta abe­jo­nių dėl jo ga­li­mo kan­di­da­ta­vi­mo ki­tą­met vyk­sian­čiuo­se pre­zi­den­to rin­ki­muo­se. Eks­per­tai va­di­na eko­no­mis­tą vie­nu rea­liau­sių pre­ten­ten­dų į ša­lies va­do­vus, ta­čiau pa­žy­mi, kad kol kas už jį bal­suo­tų tik treč­da­lis rin­kė­jų.

Politologai beveik neabejoja, jog G. Nausėda sieks tapti Simono Daukanto aikštės rūmų šeimininku, ir jo galimybes vertina gerai.

Konkurentai atsilieka

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis pažymi, kad ilgametę darbovietę G. Nausėda palieka ne dėl nesusipratimų ar viliojančių darbo pasiūlymų. Jo teigimu, jeigu prezidentą rinktume šį sekmadienį, G. Nausėda greičiausiai laimėtų rinkimus. Jei sugebėtų neprarasti palaikymo, kokį turi dabar, ko gero, pergalė rinkimuose jam būtų garantuota ir kitąmet. Kita vertus, dar neaiškūs kiti kandidatai, ketinantys varžytis dėl prezidento posto.

„Klausimas, kaip elgsis konkurentai? Ar atsiras stipri ir alternatyvi figūra, kuri pagal savo potencialą galėtų varžytis su G. Nausėda? Kol kas matome tik keletą norinčių arba analizuojančių savo galimybes – turiu mintyje Saulių Skvernelį, Vygaudą Ušacką, Visvaldą Matijošaitį. Jie turi tam tikrą paramą, potencialą, tačiau šiandien yra gana smarkiai atitolę nuo G. Nausėdos“, – svarstė L. Bielinis.

Anot jo, prezidento rinkimai bus gana dramatiški. Savo kandidato dar ieško ir tai darydami bando laviruoti konservatoriai. „Valstiečiai“ esą niekaip negali apsispręsti dėl S. Skvernelio dalyvavimo prezidento rinkimuose.

Rimtos galimybės

VDU profesoriaus Algio Krupavičiaus įsitikinimu, G. Nausėda peržengė Rubikoną ir kandidatuos prezidento rinkimuose. „Daugiau kaip pusę metų, gal ir metus, visi požymiai rodė, kad jis tikrai rimtai svarsto galimybę dalyvauti rinkimuose“, – sakė politologas.

G. Nausėdos galimybes A. Krupavičius vertina dvejopai. Kaip savo srities profesionalas – ekonomistas, finansininkas – jis galėtų būti charakterizuojamas tik teigiamai. Tačiau, kaip pažymi VDU profesorius, G. Nausėdos politinės nuostatos yra liberalios. „Regis, visuomenė jau šiek tiek pavargusi nuo liberalios politikos. Neatsitiktinai 2016 metų Seimo rinkimuose didelė dalis rinkėjų balsavo už centro kairės politines programas. Tų pačių „valstiečių“ programa rinkimuose buvo akivaizdžiai pakrypusi į kairę nuo centro. Lygiai tą patį galima pasakyti apie socialdemokratus, partijas, kurios vadinamos populistinėmis. Jos Lietuvoje turi nemenką centro kairės politikos užtaisą. Jei pabandytume susumuoti rinkėjų dalį, kuri balsavo už centro kairės politiką, ji tikrai būtų didesnė nei tų, kurie rinkosi centro dešinės partijas ir politines nuostatas“, – tvirtino politologas.

A. Krupavičius išskyrė ir tai, kad G. Nausėda tapatinamas su sėkminga Lietuva ir ta dalimi visuomenės, kuri daugmaž patenkinta padėtimi šalyje, socialine bei ekonomine dinamika, nors socialinė atskirtis, pajamų nelygybė tik didėja. Tačiau „laiminga Lietuva“ apima maždaug trečdalį visuomenės. Galbūt tas trečdalis šiek tiek politiškai ir aktyvesnis, bet kol kas pagal savo tapatybę G. Nausėda nėra likusių dviejų trečdalių Lietuvos kandidatas.

Kęstutis Girnius: "Per rinkimų kampaniją Gitanas Nausėda turės atsakyti į kritiką, kurios bus labai daug." /Alinos Ozič nuotrauka

Palankioje pozicijoje

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius taip pat mano, kad G. Nausėda dalyvaus prezidento rinkimuose. Anot politologo, jis – vienas rimčiausių pretendentų į šalies vadovo postą. „Grėsmingiausi“ konkurentai ekonomistui galėtų būti S. Skvernelis ir parlamentarė Ingrida Šimonytė, jei nutartų kandidatuoti.

K. Girniaus nuomone, G. Nausėdai padeda ir žinomumas, rišlus kalbėjimas, kompetencija, nesikarščiavimas, politinių priešų neturėjimas. „Galima įsivaizduoti, kad toks žmogus yra rimtas kandidatas atstovauti Lietuvai užsienyje. Tai – asmeniniai jo pranašumai. Ko gero, G. Nausėdai nebūtų labai lengva kelti ypač daug priekaištų, nors esame girdėję apie namą, kurį jis įsigijo draustinyje, ir panašiai“, – kalbėjo docentas.

Vis dėlto, kaip pažymėjo K. Girnius, G. Nausėda neturi tokio palaikymo, kokį turėjo dabartinė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė, kai 2009 metais pirmą kartą kėlė savo kandidatūrą. „Kol kas G. Nausėda yra palankioje pozicijoje. Kaip ekonomikos ekspertas jis ateina ir rišliai pakalba ekonomikos klausimais. Pašnekėjus reikalas baigiasi. Per rinkimų kampaniją G. Nausėda turės atsakyti į kritiką, kurios bus labai daug. Jau dabar Aušra Maldeikienė ne kartą yra pasakiusi, kad jis – netikras ekonomistas, pastarąjį kartą rimtą ekonomikos straipsnį parašė 1991-aisiais. Neaišku, kaip G. Nausėda įstengs reaguoti į tokias pastabas ir kaip kritika, kurios jis iki šiol nebuvo sulaukęs, paveiks rinkėjus. Tuo požiūriu kandidatavimas nėra kokia nors magistralė į S. Daukanto aikštę“, – akcentavo politologas.

Kartu K. Girnius svarstė, kad jei G. Nausėdos nepalaikys politinės partijos, ypač konservatoriai, jam greičiausiai bus sudėtinga organizuoti veiksmingą rinkimų kampaniją. Tam būtina turėti talkininkų ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir provincijoje.