Du Seimo nariai siūlo leisti šalyje gaminti aliejų iš pluoštinių kanapių
Du Sei­mo na­riai kon­ser­va­to­riai My­ko­las Ma­jaus­kas ir Ka­zys Star­ke­vi­čius siū­lo leis­ti iš pluoš­ti­nių ka­na­pių ga­min­ti ir tiek­ti pro­duk­tus, ku­rių su­dė­ty­je yra mi­ni­ma­lus psi­choak­ty­vių me­džia­gų kie­kis.

Parlamentarai tvirtina, kad iš pluoštinių kanapių gaminamas aliejus itin veiksmingas mažinant chemoterapijos šalutinius poveikius, padeda kenčiantiems nuo depresijos, nemigos, nerimo ar turintiems apetito sutrikimų.

Anot pataisos teikėjų, dėl mažos psichoaktyvios medžiagos tetrahidrokanabinolio (THC) koncentracijos toks aliejus daugelyje ES šalių yra leidžiamas, tuo tarpu Lietuvoje – draudžiamas.

„Narkotinės ir psichoaktyvios medžiagos nėra saldainiai, tačiau ne visos jos yra vienodai pavojingos. Šių medžiagų reguliavimo politika turi būti formuojama ne išankstinių nuostatų, baimių ir politinės šizofrenijos, bet žinių, mokslo ir sveiko proto. Tik taip bus galima pasiekti norimų tikslų, tuo pačiu paliekant galimybę žmonėms gauti geriausią įmanomą gydymą“, – frakcijos pranešime spaudai cituojamas M. Majauskas.

Parlamentaras teigia, kad už rinkos kontrolę atsakingos Lietuvos institucijos „kol kas nesiima represinių priemonių, nors pagal įstatymo raidę kanapių aliejų gaminimas, gabenimas ar vartojimas yra sunkus ir labai sunkus nusikaltimas, baudžiamas ilgais metais kalėjimo“.

„Ši situacija yra ilgų metų politikos, psichotropinių medžiagų reguliavimą tvarkančios plačiausiu įmanomu teptuku, išvada. Kanapių aliejaus gamybai pritaikius jau dabar pluoštinėms kanapėms galiojantį itin žemo THC kiekio reikalavimą, Lietuvoje būtų galima legaliai gaminti, platinti ir saugiai vartoti kanapių aliejų“, – sako M. Majauskas.

Jis pažymi, kad šiuo metu bet koks kanapių aliejaus kiekis, didesnis nei 25 gramai, pagal Baudžiamąjį kodeksą užtraukia laisvės atėmimo bausmę nuo 10 iki 15 metų.

Seimo nariai teigia, kas kanapių aliejus galėtų būti spaudžiamas iš jau dabar legaliai Lietuvoje auginamų pluoštinių kanapių, bet pagal galiojančius įstatymus, tai būtų narkotikų gamyba.

Iniciatoriai atkreipia dėmesį, kad ne visas kanapių aliejus yra draudžiamas: šiuo metu galima laisvai nusipirkti įvairių maisto produktų, turinčių kanapių sėklų ar kanapių sėklų aliejaus – duonos, miltų ar alaus. Tačiau kanapių aliejus, nors ir pagamintas iš Lietuvoje teisėtai auginamų pluoštinių kanapių, yra draudžiamas.

„Šie apribojimai kiša pagalius į ratus tiek vietiniams pluoštinių kanapių augintojams, tiek ir didžiausiems pasaulyje kanapių preparatų gamintojams, norintiems investuoti Lietuvoje. Dabar galiojanti tvarka – ar, tiksliau, betvarkė – Lietuvos ekonomikai kainuoja papildomas sveikatos apsaugos išlaidas, pramonės augimą, darbo vietas, investicijas ir papildomas įplaukas į biudžetą“, – sako K. Starkevičius.