Aurelijus Veryga aiškinsis dėl 60 mln. eurų kainavusios E. sveikatos spragų
Ko­dėl e. svei­ka­tos spra­gas pa­vie­ši­nęs Da­rius Po­vi­lai­tis su­lau­kė tei­sė­sau­gos dė­me­sio, ar bus pa­trauk­ti at­sa­ko­my­bėn 60 mln. eu­rų sis­te­mos kū­rė­jai: An­ti­ko­rup­ci­jos ko­mi­si­ja aiš­kin­sis ir apk­laus Svei­ka­tos mi­nis­trą Au­re­li­jų Ve­ry­gą.

Seime sveikatos apsaugos ministras turės paaiškinti, kodėl už atskleistas problemas saugumo ekspertui pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuris vėliau gali virsti baudžiamąja byla, rašo LRT.

Antikorupcijos komisijos posėdyje, anot komisijos pirmininko Vitalijaus Gailiaus, bus klausinėjama ir apie kitas problemas: „Komisijos nariai turbūt turės klausimų. Bet bus kalbama ne tik apie tai, bet ir kaip įgyvendinamos mūsų išvados ir ar siekiama kūrusius sistemą patraukti atsakomybėn“, – LRT RADIJUI sakė V. Gailius.

Prieš savaitę Seimo Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė negalėjo patikėti kaltinimais D.Povilaičiui: „Toks žmogus turėtų būtų saugomas nuo baudžiamojo persekiojimo, spaudimo. Šiuo atveju matome, kad žmogus, kuris prabilo apie problemas, yra persekiojamas. Kokį signalą siunčiame visuomenei – žmonės, kurie praneša apie problemas – jūs bijokite, nes jums bus blogai.“

Po viešai pasklidusios informacijos, Valstybės įmonė Registrų centras inicijavo išorinį elektroninės sveikatos sistemos saugumo patikrinimą: „Atvejai, kai dėl galimo aplaidumo ar tyčinių veiksmų, sistemos kūrėjų ar diegėjų paliktų spragų galėjo kilti rizikų dėl duomenų saugumo – netoleruotini. Vykdydami vidinį tyrimą, priėmėme sprendimą pradėti ir nepriklausomą sistemos patikrinimą, kurio metu šios srities profesionalai patikrins, ištestuos visas sistemos saugumo galimybes“, – teigė Centro direktorius Saulius Urbanavičius.

Registrų centro Komunikacijos vadovas Tadas Valančius sako, jog netrukus bus skelbiamas auditoriaus konkursas.

„Nepriklausomam auditui šiuo metu baigiami ruošti viešųjų pirkimų dokumentai, jie netrukus bus pabaigti ir bus paskelbtas konkursas paslaugoms įsigyti“, – BNS teigė T. Valančius.

BNS anksčiau rašė, kad e. sveikatos sistemos auditas gegužę parodė, kad sistema buvo kuriama neskaidriai, o rangovus pasamdęs Registrų centras neužtikrino pakankamos jų priežiūros. Be to, auditoriams abejonių sukėlė įtartini susitarimai su rangovais ir papildomų paslaugų pirkimas.

Liepą pranešta, kad gavus informaciją apie saugumo spragą e. sveikatos centrinės infrastruktūros Pacientų portale, pastarojo prieiga apribota – žmonės laikinai negali išrašyti įgaliojimų kitiems asmenims ir pasižiūrėti savo sveikatos istorijų. Registrų centras tuomet teigė, kad, pirminiais duomenimis, spraga buvo sudariusi galimybę prisijungusiesiems prie portalo rasti pacientų asmens duomenis, tačiau asmenų sveikatos duomenys nebuvo pasiekiami ir nenutekėjo.

Prie elektroninės pacientų išankstinio registravimo sistemos šiuo metu yra prisijungusios 140 medicinos įstaigų.

Europos Sąjungos remiamas e. sveikatos projektas įgyvendinamas nuo 2005 metų, investicijos į jį siekė 40 mln. eurų, iš jų 30,8 mln. eurų – ES parama (2007–2013 metais, 2014–2020 metais jai skirta dar 28,25 mln. eurų). Sistema turėjo skaitmenizuoti pacientų duomenis – ligos istorijos įrašus, receptus, gydymą, tyrimų rezultatus, sudaryti galimybę keistis šiais duomenimis tarp gydymo įstaigų.