Apdovanoti 39 Lietuvos piliečiai – žydų gelbėtojai
Lie­tu­va penk­ta­die­nį pa­ger­bia žmo­nes, ku­rie An­tro­jo pa­sau­li­nio ka­ro me­tais gel­bė­jo žy­dus nuo Ho­lo­kaus­to.

Šiemet Lietuvoje minimos 77-osios Holokausto metinės, o rugsėjo 23 dieną sueina lygiai 75 metai, kaip buvo sunaikintas Vilniaus getas. Valstybės apdovanojimai Lietuvos žydų genocido atminimo dienos proga skirti 39 žydų gelbėtojams. Daugumos jų jau nėra tarp gyvųjų, todėl apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo Teisuolių vaikai, anūkai ir proanūkiai, kiti šeimų nariai.

Pasak šalies vadovės, kas kartą, kai pagerbiame Holokausto aukų atminimą, prisimename ir jų gelbėtojus – didžiąją žmogiškumo, pasiaukojimo ir drąsos pamoką. Šios ceremonijos dalyviai yra gyvas ryšys tarp dabarties ir to meto, paženklinto žiaurumu ir ypatingu altruizmu.

Anot valstybės vadovės, šalis didžiuojasi kiekvienu tautiečiu, kuris baisioje karo metų tragedijoje išdrįso blogiui priešintis širdies gerumu. Ir tai buvo ne žodžiai, o veiksmas – apsisprendimas atverti namų duris ir pasidalinti savo gyvenimu, galbūt ir likimu. Baigties niekas nežinojo ir vis tiek rizikavo.

Prezidentė valstybės vardu padėkojo visiems gelbėtojams ir paragino visada saugoti atmintį apie Teisuolius ir branginti jų paliktą šviesą.

Sostinės Tymo kvartale bus atidengtas paminklinis akmuo žydų gelbėtojams nacių okupuotoje Lietuvoje pagerbti. Paminklinis akmuo žymi vietą, kurioje iškils paminklas žydų gelbėtojams.

Tuo metu daugiau nei 150 vietovių visoje Lietuvoje vyks eitynės „Atminties keliu“ į žydų žudynių vietas ir Holokausto aukų vardų skaitymai.

Rengiamose eitynėse Vilniuje į Panerių memorialą dalyvaus daugiau kaip 400 dalyvių iš kelių dešimčių Vilniaus ir kitų miestų mokyklų. Tikimasi, kad visoje Lietuvoje prie iniciatyvos prisidės iki 10 tūkst. mokinių ir mokytojų, pranešė Tarptautinė istorinio teisingumo komisija.

Ceremonijos rengiamos artėjant sekmadienį minimai Lietuvos žydų genocido dienai, pažymint Vilniaus geto sunaikinimą 1943 metų rugsėjo 23-ąją.

Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir vietos kolaborantai nužudė per 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų.

Izraelis daugiau kaip 900 Lietuvos gyventojų yra suteikęs Pasaulio tautų teisuolio vardą už tai, kad rizikuodami gyvybe gelbėjo žydus.