8 jūsų asmeniniai dalykai, kurių kontrolę perims „Yandex. Taxi“
Na­cio­na­li­nis ki­ber­ne­ti­nio sau­gu­mo cen­tras prie Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos (NKSC prie KAM) in­for­muo­ja, kad nuo 2018 m. lie­pos 26 d. Lie­tu­vo­je pra­dė­ta ak­ty­viai pla­tin­ti iš­ma­nie­siems įren­gi­niams skir­ta prog­ra­mė­lė „Yan­dex. Ta­xi“, sa­ko­ma KAM pra­ne­ši­me spau­dai.

Pagal nutylėjimą, ši programėlė reikalauja prieigos prie didelio kiekio jautrių duomenų ir leidimo naudotis įrenginio funkcijomis:

Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos turi teisinius įgaliojimus ir techninių galimybių įgyti prieigą prie Rusijos ir užsienio valstybių piliečių, naudojančių rusiškas elektroninio komunikavimo platformas, duomenų.

1) galimybe aktyvuoti įrenginio kamerą ir mikrofoną (vykdyti naudotojo aplinkos įrašymą);

2) naudoti kontaktų sąrašą (galimybė gauti telefonų knygos, naudojamų paskyrų informaciją);

3) vykdyti skambučių valdymą;

4) įrenginio tapatybės ir veiklos būklės nustatymą;

5) vykdyti trumpųjų pranešimų paslaugų valdymą (galimybė perimti gaunamus pranešimus);

6) atlikti turinio, saugomo išmaniojo įrenginio atmintyje, modifikavimą;

7) nustatyti tikslią (GPS) įrenginio buvimo vietą;

8) atlikti tinklo prieigos valdymą (siųsti duomenis internetu, stebėti ir valdyti tinklo sujungimus, valdyti belaidžio tinklo (angl. Wi-Fi) prieigą).

Pažymėtina ir tai, kad vėlesnės programėlės versijos gali padidinti reikalaujamų funkcijų prieigų kiekį.

Šie „Yandex. Taxi“ programėlės poreikiai galimai sudaro sąlygas neteisėtam asmens duomenų rinkimui ir kaupimui, o tai kelia susirūpinimą dėl jų saugumo. Remiantis programėlės naudojimo sąlygomis, iš naudotojo įrenginio surinkti duomenys saugomi organizacijos serveriuose, kurios būstinė yra Rusijos Federacijoje (Maskvoje). Naudojimo sąlygose taip pat aptariama galimybė duomenis pateikti valstybinėms organizacijoms, reguliavimo institucijoms, teismams ir kitoms trečiosioms šalims.

Remiantis Lietuvos Respublikos Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos 2018 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimu – „Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos turi teisinius įgaliojimus ir techninių galimybių įgyti prieigą prie Rusijos ir užsienio valstybių piliečių, naudojančių rusiškas elektroninio komunikavimo platformas, duomenų.“

Grėsmių vertinime taip pat nurodoma: „<...> grėsmė, kad asmeniniai duomenys nutekinami Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnyboms, kyla visiems Lietuvos piliečiams, besinaudojantiems rusiškais socialiniais tinklais ir elektroninio pašto paslaugomis, pvz., odnoklasniki, mail.ru, yandex ir pan.“.

Šiuo metu NKSC prie KAM atlieka išsamią „Yandex. Taxi“ programėlės saugumo analizę. Kol nebus nustatyti konkretūs faktai dėl mobiliosios programėlės saugumo, NKSC prie KAM rekomenduoja nediegti jos į turimus įrenginius. Ypatingai svarbu, kad ši priemonė nebūtų naudojama Lietuvos valstybės tarnautojų ir pareigūnų, krašto apsaugos sistemos darbuotojų įrenginiuose.

Atsakymus pateiks po dviejų savaičių

Rytis Rainys./ Rasos Pakalkienės nuotrauka

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) direktorius Rytis Rainys žurnalistams pirmadienį pabrėžė, kad susirūpinimą kelia „Yandex. Taxi“ programėlės siunčiamų šifruotų duomenų apimtys. Išsamesnis tyrimas dėl programėlės, anot jo, bus atliktas per savaitę ar dvi – iki tol nerekomenduojama jos naudoti valstybės tarnautojams ir pareigūnams.

„Mes neteigiame, kad tai kelia pavojų nacionaliniam saugumui, neturime tokių atvejų, kad būtų tai padaryta, t.y. kad ji šnipinėtų vartotojus, kad ji tikrai tą daro – mes to neteigiame. Mes tik susirūpinę dėl didelės prieigos prie duomenų vartotojo įrenginiuose, dėl to nuogąstaujame“, – teigė R. Rainys.

Jis akcentavo, kad programėlė nėra draudžiama ir kiekvienas vartotojas gali apsispręsti, ar ją diegti, tačiau to daryti nerekomenduojama.

„Tie duomenys tikrai keliauja į serverius trečiosiose valstybės, ne Lietuvoje, todėl valstybinio sektoriaus tarnautojams, pareigūnams, kritinių infrastruktūrų valdytojams įrenginiuose rekomenduojame nenaudoti“, – pabrėžė jis.

R. Rainys pabrėžė, kad galimybės uždrausti naudotis programėle valstybiniame sektoriuje yra: Vyriausybė yra įvedusi draudimą naudoti Rusijoje įsikūrusios kompanijos „Kaspersky Lab“ programinę įrangą Lietuvos kritinių informacinių technologijų sistemų valdytojams, kai Jungtinės Valstijos pernai paskelbė, kad bendrovė gali bendradarbiauti su Rusijos žvalgyba.

Praėjusią savaitę Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir Seimo narys Audronius Ažubalis kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą prašydami informacijos, ar „Yandex. Taxi“ veikla Lietuvoje nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.

Vilniaus mero atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas BNS sakė, kad savivaldybės administracijos darbuotojams dar praėjusią savaitę buvo rekomenduota nesinaudoti „Yandex. Taxi“.

srž. sp. Ievos Budzeikaitėws nuotraukos

„Savivaldybės administracijos vadovybė praėjusios savaitės pabaigoje rekomendavo visiems savivaldybės administracijos darbuotojams, o jų yra beveik tūkstantis, nesidiegti programėlės „Yandex. Taxi“ į savo išmaniuosius įrenginius, kol nebus patvirtinta, kad tai yra saugu“, – teigė A. Zubriakovas.

Vilniaus miesto savivaldybė taip pat kreipėsi į Konkurencijos tarybą, kad ši įvertintų, ar „Yandex. Taxi“ neklaidina vartotojų teigdama, jog teikia taksi, o ne pavėžėjimo paslaugas.

„Yandex. Taxi“ programėle Vilniuje galima naudotis nuo praėjusio ketvirtadienio – anot jos atstovų, paslaugos sostinėje teikiamos su 300 automobilių. Įmonės valdoma pavėžėjimo programėlė veikia panašiu principu kaip „Uber ar „Taxify“.

Pati kompanija prisistato kaip tarptautinė, ji registruota Amsterdame, nors programuotojai dirba Maskvoje.

.

..

.

.