„Valstiečių“ pasitraukimas pradžiugintų
Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­to pro­fe­so­riaus Lau­ro Bie­li­nio po­žiū­riu, jei pre­zi­den­to bei Eu­ro­pos Par­la­men­to rin­ki­mus pra­lai­mė­ję „vals­tie­čiai“ trauk­tų­si iš val­džios, kaip ža­da jų ly­de­ris Ra­mū­nas Kar­baus­kis, bū­tų svei­kin­ti­nas da­ly­kas.

L. Bielinio nuomone, valdžioje būdama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) „daro daugiau klaidų nei duoda naudos“. „Manyčiau, kad jiems seniai reikia trauktis iš valdžios, nes malkų priskaldė labai daug“, – LŽ sakė politologas. Kalbos apie pirmalaikiai Seimo rinkimus, jo požiūriu, tėra fantazija.

LVŽS lyderis bei frakcijos Seime seniūnas šiandien užsiminė, kad partija trauktųsi iš valdžios, jei pralaimėtų prezidento ir Europos Parlamento rinkimus.

„Jeigu iš tikrųjų konservatoriai turės savo prezidentą, o tai yra arba Ingrida Šimonytė arba Gitanas Nausėda (mūsų įsitikinimu, tai yra tas pats, tai yra du konservatorių kandidatai) ir mes, pavyzdžiui, Europos Parlamento rinkimuose, kaip partija, nelaimime, gali būti, ir aš tą pasiūlysiu – pasitraukti iš valdančiosios“, – BNS sakė R. Karbauskis.

Jo teigimu, rinkimus pralaimėjus partijos kandidatui Sauliui Skverneliui ir prezidentu išrinkus Ingridą Šimonytę arba Gitaną Nausėdą, konservatoriai sustiprintų įtaką politiniams procesams ir dar labiau padidintų spaudimą „valstiečiams“. R. Karbauskio nuomone, galimi variantai pasitraukus „valstiečiams“ būtų konservatorių mažumos Vyriausybė arba pirmalaikiai Seimo rinkimai.

LŽ primena, kad Konstitucija numato tris atvejus, kai gali būti skelbiami pirmalaikiai Seimo rinkimai. Tik vienas jų reikalauja ne mažiau kaip 85 parlamentarų sutikimo. Pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma.

Pirmalaikius Seimo rinkimus gali paskelbti ir prezidentas, jeigu Seimas per 30 dienų nuo pateikimo nepriėmė sprendimo dėl naujos Vyriausybės programos arba nuo Vyriausybės programos pirmojo pateikimo per 60 dienų du kartus iš eilės nepritarė Vyriausybės programai. Tokią teisę prezidentas taip pat turi Vyriausybės siūlymu, jeigu Seimas pareiškia tiesioginį nepasitikėjimą Vyriausybe. Prezidentas negali skelbti pirmalaikių Seimo rinkimų, jeigu iki prezidento kadencijos pabaigos liko mažiau kaip 6 mėnesiai, taip pat jeigu po pirmalaikių Seimo rinkimų nepraėjo 6 mėnesiai.