„Valstiečių“ frakcija pritarė Ramūno Karbauskio planui trauktis iš valdžios po pralaimėjimo
Val­dan­čio­ji „vals­tie­čių“ frak­ci­ja an­tra­die­nį pri­ta­rė ly­de­rio Ra­mū­no Kar­baus­kio pla­nui trauk­tis iš val­džios, jei­gu par­ti­jos kan­di­da­tas pra­lai­mės pre­zi­den­to rin­ki­mus, o par­ti­ja – Eu­ro­pos Par­la­men­to. Tuo me­tu pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė val­dan­čių­jų „vals­tie­čių“ kal­bas apie ga­li­mą pa­si­trau­ki­mą iš koa­li­ci­jos sie­ja su įtam­pa prieš rin­ki­mus.

R. Karbauskio teigimu, balsuojant dėl to dauguma buvo už, susilaikė tik du frakcijos nariai, keli nedalyvavo balsuojant.

„Jeigu visuomenė šituose rinkimuose neparodys pasitikėjimo Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, balsuodami dėl mūsų kandidatų prezidento rinkimuose ir Europos Parlamento rinkimuose, mes neįsivaizduojame, kaip galime likti toliau valdančioje daugumoje“, – antradienį Seime žurnalistams sakė „valstiečių“ lyderis.

Anot jo, prezidento rinkimų atveju pralaimėjimą reikštų „valstiečių“ kandidato premjero Sauliaus Skvernelio nepatekimas į antrąjį rinkimų turą.

„Kalbant apie Europos Parlamento rinkimus, čia yra balsų skaičiai ir procentai, dabar nesiimsiu to komentuoti“, – pridūrė R. Karbauskis.

„Mes prašome visuomenės parodyti, ar pasitikima tuo, ką mes darėme tuos dvejus su pusę metų, ar visuomenė mano, kad grįžimas į valdžią konservatorių ir Palucko socialdemokratų, yra tai, ko visuomenė nori“, – sakė jis.

Viena iš per frakcijos posėdį vykusį balsavimą susilaikiusių „valstiečių“ Virginija Vingrienė žurnalistams teigė, kad taip pasielgė, nes jai nėra aišku, kas vadinama pralaimėjimu.

„Manau, kad tauta mums suteikė mandatą visai kadencijai ir mes turime eiti iki galo. Pasitraukimas yra nuėjimas lengviausiu keliu nuleidžiant rankas. Manau, kad neturėtume nuleisti rankų, nesvarbu, kokie rezultatai būtų“, – teigė ji.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis savo ruožtu teigė nebijąs dėl savo posto, nes jį rinko Seimas, o frakcija tik nominavo.

„Mes esame įsipareigoję rinkėjams įvykdyti savo programą“, – pridūrė jis.

„Valstiečių“ koalicijos partnerių socialdarbiečių vadovas Gediminas Kirkilas tvirtino, kad „valstiečiai“ savo veiksmų su jais nederina.

„Ne, su mumis derinta nebuvo, jie čia savo vykdo reklaminę rinkimų kampaniją“, – antradienį Seime sakė jis.

G. Kirkilas neatmetė, kad „valstiečiai“ iš tiesų gali pasitraukti, tačiau jis tvirtino, kad jeigu būtų kuriama nauja valdančioji dauguma, be socialdarbiečių ji neapsieitų.

„Nė viena dauguma be mūsų negali išsiversti“, – sakė jis.

Prezidentė tai vertina kaip įtampą prieš rinkimus

Prezidentė Dalia Grybauskaitė valdančiųjų „valstiečių“ kalbas apie galimą pasitraukimą iš koalicijos sieja su įtampa prieš rinkimus.

„Turbūt vertinti (grasinimų) neverta, nes tai yra politinio sezono, rinkiminio sezono įtampos. Kai tos įtampos praeis, tai viskas ir praeis“, – žurnalistams antradienį Vilniuje sakė D. Grybauskaitė.

Šiuo metu valdančiąją koaliciją yra pasirašiusios LVŽS ir Lietuvos socialdemokratų darbo partija, jos dar turi bendradarbiavimo susitarimą su „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija Seime. Tai sudaro 69 balsus Seime iš 141.

Per balsavimus dažnai valdantieji sulaukia ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių palaikymo. Pridėjus šiuos balsus, susidaro 77 mandatai.

Saulius Skvernelis palaiko

„Valstiečių“ deleguotas premjeras ir kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis antradienį išreiškė palaikymą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio planui eiti į opoziciją, jeigu pralaimės prezidento ir Europos Parlamento rinkimus.

Jis sakė, kad pralaimėjimu laikytų savo nepatekimą į antrą prezidento rinkimų turą.

Kalbėdamas apie Europos Parlamento rinkimus, S. Skvernelis teigė, kad „valstiečių“ laimėjimas būtų, „jeigu pavyktų padidinti turimą frakcijos narių kiekį“.

„Jeigu bus nesėkmingi rinkimai, tai bus žmonių mano darbo įvertinimas, visos „valstiečių“ frakcijos, ir bus priimti atitinkami sprendimai“, – antradienį Seime sakė žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Anot ministro pirmininko, rinkimų rezultatai yra objektyvus rinkėjų požiūris į Vyriausybės ir valdančiosios daugumos darbus.

„Jeigu žmonės nusprendžia, kad ta politika, kurią dvejus su pusę metų vykdė mūsų Vyriausybė – socialinė politika, antikorpucinė politika, skaidrumo, tvaraus ekonominio auginimo užtikrinimo –nepriimtina, tai kodėl mes turėtume toliau žmonėms brukti šią politiką“, – svarstė premjeras.