Turkija neatsisakys rusiškų kompleksų S-400
Tur­ki­jos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­tras penk­ta­die­nį par­eiš­kė, kad jo ša­lis ne­at­si­sa­kys pla­nų įsi­gy­ti iš Ru­si­jos pa­žan­gių „že­mė-oras“ kla­sės ra­ke­tų sis­te­mų, ne­pai­sy­da­ma Va­šing­to­no pers­pė­ji­mų, kad dėl to­kio san­do­rio šiai NA­TO vals­ty­bei na­rei ga­li bū­ti užd­raus­ta da­ly­vau­ti JAV nai­kin­tu­vų F-35 prog­ra­mo­je.

Turkijos sprendimas pirkti Rusijos sistemų S-400 paaštrino jau ir taip įtemptus Turkijos ir JAV santykius: abi NATO narės nesutaria tokiais klausimais kaip Sirijos konfliktas.

Vašingtonas yra ne kartą įspėjęs Ankarą dėl jos planų pirkti minėtą ginkluotę, teigdamas, kad rusiškos sistemos gali kelti pavojų pažangių karinių lėktuvų F-35 saugumui.

Kalbėdamas per Viduržemio jūros kurorte Antalijoje surengtą bendrą spaudos konferenciją su kolega iš Rusijos Sergejumi Lavrovu, turkų diplomatijos vadovas Mevlutas Cavusoglu atmetė galimybę, jog Ankara parduos įsigyjamas sistemas S-400 kuriai nors kitai šaliai, kaip teigė kai kurie analitikai, spėlioję apie potencialų kompromisinį sprendimą.

M. Cavusoglu taip pat patikino, kad jo valstybė įvykdė visus įsipareigojimus, susijusius su naikintuvų F-35 programa.

„Iš esmės trečiosios šalies priešinimasis susitarimui tarp kitų dviejų šalių pažeidžia tarptautinę teisę“, – pareiškė Turkijos URM vadovas.

„Esame įsipareigoję vykdyti šį susitarimą. Negali būti tokio dalyko kaip pardavimas trečiajai šaliai. Perkame jas, kad patenkintume savo pačių poreikius“, – pridūrė jis.

Anot ministro, Ankara ir Maskva jau tarėsi dėl pristatymo datos.

JAV sutiko parduoti Turkijai 100 savo naujausių 5-os kartos naikintuvų F-35 ir jau pristatė du orlaivius, tačiau Kongresas pernai nurodė įšaldyti likusių naikintuvų tiekimą.

Anksčiau šį mėnesį JAV pajėgoms Europoje vadovaujantis generolas Curtisas Scaparrotti sakė Kongresui, kad Turkija turėtų atsisakyti planų pirkti iš Rusijos sistemas S-400, antraip gali netekti galimybės ateityje pirkti amerikietiškus karinius lėktuvus bei kitą ginkluotę.

Turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas tokių grasinimų nesureikšmino ir net pareiškė, kad jo šalis ateityje galbūt galvos apie Rusijos pažangesnių sistemų S-500 pirkimą.