Trumpas nori derybų su Putinu ir Xi Jinpingu „nevaldomoms ginklavimosi varžyboms“ užbaigti
JAV pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas pir­ma­die­nį pa­siū­lė su­reng­ti de­ry­bas su Ki­ni­jos ir Ru­si­jos ly­de­riais, per ku­rias bū­tų sie­kia­ma su­stab­dy­ti, anot jo, „di­de­les ir ne­val­do­mas gink­la­vi­mo­si var­žy­bas“.

„JAV šiemet išleido (šiuo tikslu) 716 mlrd. dolerių. Beprotiška!“ – sakoma anksti ryte paskelbtoje prezidento „Twitter“ žinutėje.

„Esu tikras, kada kuriuo nors metu ateityje prezidentas Xi ir aš, kartu su Rusijos prezidentu (Vladimiru) Putinu, pradėsime kalbėtis kaip būtų galima reikšmingai sustabdyti tai, kas tapo didelėmis ir nevaldomomis ginklavimosi varžybomis“, – pridūrė D. Trumpas.

Spalį D. Trumpas pareiškė, kad išves Jungtines Valstijas iš 1987 metų Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF), ribojančios Maskvos ir Vašingtono branduolinių arsenalų dydį.

Nors šis pažadas dar nėra išpildytas, kritikai teigia, kad atsisakius INF sutarties kiltų naujos ginklavimosi varžybos su Rusija.

D. Trumpas savo ruožtu tvirtino stiprinsiantis Amerikos branduolinį arsenalą, „kol žmonės atsikvošės“.

JAV prezidentas naujausią žinutę paskelbė po savaitgalį Argentinoje vykusio Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo, kur jis surengė derybas su Kinijos prezidentu. Abu lyderiai sutarė paskelbti paliaubas Vašingtono ir Pekino prekybos kare.

D. Trumpas atšaukė Buenos Airėse planuotą surengti dvišalį susitikimą su V. Putinu, bet įvyko „neformalus“ jų pokalbis.

Šaltojo karo pabaigoje sudaryta INF sutartis neapima Kinijos. Ja buvo siekiama eliminuoti mažo ir vidutinio nuotolio branduolines raketas, dislokuotas prie Europos slenksčio.

JAV pasitraukimo iš sutarties data dar nepaskirta, todėl išlieka erdvės šį dokumentą pertvarkyti ir galbūt įtraukti Kiniją.

D. Trumpo sprendimas atsisakyti INF sutarties sukėlė nerimą visame pasaulyje. Vašingtono administracijos dėl dideles pastangas paaiškinti šį sprendimą Europos lyderiams iš žiniasklaidai.

Pasak jos, šis žingsnis yra būtinas, nes Rusija sutartį jau seniai pažeidinėja.