Slovakija perka amerikietiškus naikintuvus
Slo­va­ki­ja nu­pirks 14 JAV ga­my­bos ka­ro lėk­tu­vų F-16 ir tai bus di­džiau­sias šios NA­TO na­rės vi­sų lai­kų ka­ri­nis pir­ki­nys, tre­čia­die­nį pa­skel­bė ša­lies prem­je­ras, at­šau­kęs anks­tes­nius sa­vo prieš­ta­ra­vi­mus dėl kon­trak­to.

Gynybos ministras Peteris Gajdošas su kompanijos „Lockheed Martin“ atstove Ana Wugofski kontraktą pasirašė spaudos konferencijoje sostinėje Bratislavoje, pritarus vyriausybei.

Euro zonos narė Slovakija nupirks 14 naikintuvų „F-16 Block 70/72“, taip pat pėstininkų ginklų ir mokymo paslaugų už 1,58 mlrd. eurų. Pirkiniai turi būti pristatyti iki 2023 metų, nurodė Gynybos ministerija.

„Slovakijos Respublika nupirks naujausios modifikacijos lėktuvų F-16“, – žurnalistams sakė pasirašymo ceremonijoje taip pat dalyvavęs slovakų premjeras Peteris Pellegrini.

Buvusi komunistinė valstybė, kurioje gyvena 5,4 mln. žmonių, siekia pakeisti savo turimus senstančius, sovietų suprojektuotus ir rusų pagamintus naikintuvus „MiG-29“.

„Nupirkusi šiuos naikintuvus Slovakija bus visiškai prisiderinusi prie NATO ir ES šalių. Iki 2022 metų gamintojas pristatys keturis lėktuvus, o likusius 10 – 2023 metais“, – nurodė P. Gajdošas.

Slovakija anksčiau svarstė galimybes pirkti švedų gamybos karo lėktuvų „Gripen“.

Dvi Slovakijos kaimynės, Čekija ir Vengrija, naudoja „Gripen“, o kita kaimynė Lenkija, kaip ir virtinė kitų NATO šalių – F-16.

JAV Valstybės departamentas kontraktui dėl F-16 pritarė balandžio mėnesį. P. Pellegrini vyriausybė dėl kontrakto oficialiai apsisprendė liepą.

P. Pellegrini praėjusį mėnesį susiginčijo su gynybos ministru dėl šios sutarties ir tvirtino, kad pradinis P. Gajdošo sprendimas pirkti naikintuvus negalioja, nes jis nebuvo gavęs Finansų ministerijos pritarimo.