Šimtmečio išvada: niekas negins mūsų, jei patys nesiginsime
Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­tras Rai­mun­das Ka­rob­lis at­kur­tos Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės 100-me­čio iš­va­ka­rė­se pa­gar­si­no pos­tu­la­tus šia te­ma. Ir pa­skel­bė šimt­me­čio iš­va­dą: nie­kas ne­gins mū­sų, jei pa­tys ne­si­gin­si­me.

Per spaudos konferenciją atkurtos Lietuvos kariuomenės 100-mečio išvakarėse krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sakė, kad tai – neeilinė diena.

Jis išvardijo svarbiausius dalykus, susijusius su šalies kariuomene.

1. „Be kariuomenės Vasario 16-osios aktas galėjo istorijoje likti tik politinė deklaracija. Kariuomenė buvo vienas iš veiksnių, apgynusių Lietuvos nepriklausomybę tuo metu, – sakė Karoblis. – Kariuomenė, partizanai, pokario pasipriešinimas nemaža dalimi užtikrino valstybės tęstinumą. Prisiminkime 1990–1991 metų parlamento gynėjus, aišku, kartu su visa visuomene.“

2. Šalies gynyba yra ne tik kariuomenės, politikų, bet visų mūsų atsakomybė, krašto apsaugos įsitikinęs ministras.

„Niekas negins mūsų, jei patys nesiginsime. Tai yra viso šimtmečio išvada“, – sakė Karoblis.

3. Ministras priminė, kad gynyba vis dėlto kainuoja, ir tai – taip pat viso šimtmečio pamoka. „Tik skirdami pakankamai dėmesio resursams, rodo, kad rimtai ir atsakingai žiūrime į gynybą. Ir būtent po Ukrainos įvykių supratome, kad reikia investuoti į kariuomenę, ji turi būti moderni, adekvati esamoms grėsmėms, užtikrinti adekvatų atgrasymo ir pasiruošimo ginti lygį“, – teigė jis.

4. „Esame NATO – kolektyvinės gynybos aljanso dalis. Įstojome prieš 14 metų. Tai yra pasiektas vienas iš didžiausių užsienio politikos saugumo prioritetų, viena iš didžiausių garantijų mūsų istorijoje“, – sakė Karoblis.

Jis pažymėjo, kad tos garantijos tikrai nėra popierinės. Tokie NATO principai, kaip solidarumas, vieningumas, galiausiai, penktasis NATO straipsnis, kad karo paskelbimas vienam nariui, reiškia paskelbimas visam aljansui, yra tvirtos garantijos. „NATO pajėgų buvimas čia yra viena iš jų išraiška“, – sakė jis.

Kita vertus, būdami NATO ir Europos Sąjungos nariai, patys turime rodyti solidarumą, padėti vieni kitiems, teigė ministras. Kaip pavyzdį jis minėjo, kad Lietuva dalyvauja septyniose tarptautinėse operacijose Afganistane, Irake, Malyje, Viduržemio jūroje ir kitur. Karoblis priminė ir tokius Rytų partnerius, kaip Ukraina, Gruzija, Moldova.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Romo Jurgaičio nuotrauka

5. Kaip svarbų dalyką ministras įvertino ir Lietuvos kariuomenė yra integrali visuomenės dalis. „Tai buvo vienas iš Nepriklausomybės apgynimo ir kariuomenės stiprybės faktorių, – įsitikinęs jis. – Džiugu, kad sutikdami šimtmetį matome, kad tikrai yra ryšys tarp visuomenės ir kariuomenės, ir jis stiprėja. Turime visuomenės pasitikėjimą, patriotizmą, pasiruošimą apginti Nepriklausomybę.“

6. Pasak Karoblio, pasitikėjimas matyti ir iš šauktinių instituto atkūrimo, jų vietų užpildymo savanorystės pagrindais. Padidėjo Krašto apsaugos savanorių pajėgos, padaugėjo Lietuvos šaulių sąjungos narių.

7. „Drąsiai galiu konstatuoti, kad kariuomenė šimtmetį pasitinka būdama stipriausia nuo valstybės atkūrimo“, – teigė ministras.