Rusijos ginklų pramonė – antra po Jungtinių Valstijų
Ru­si­ja ap­len­kė Di­džią­ją Bri­ta­ni­ją ir ta­po an­trą­ja pa­gal dy­dį gink­lų ga­min­to­ja pa­sau­ly­je, nu­si­leis­da­ma tik Jung­ti­nėms Vals­ti­joms.

„Rusijos bendrovių ginklų pardavimas reikšmingai augo nuo 2011 metų, – sakoma Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) pranešime. – Tai atitinka padidėjusias Rusijos išlaidas ginkluotei pirkti, siekiant modernizuoti ginkluotąsias pajėgas.“

Dešimt Rusijos įmonių pateko į SIPRI paskelbtą 2017 metų 100 didžiausių ginklų gamintojų ir kariuomenės paslaugų teikėjų sąrašą; jų pardavimas sudaro 9,5 proc. bendros apyvartos. Institutas nurodė, kad šių 10 bendrovių pardavimo bendra apimtis buvo iš viso 37,7 mlrd. JAV dolerių (33 mlrd. eurų). Taigi Rusija šioje srityje dabar užima antrąją vietą pasaulyje. Nuo 2002 metų šią poziciją užėmė Jungtinė Karalystė.

Vis dėlto Jungtinės Valstijos dominuoja SIPRI sąraše: jame yra 42 amerikiečių bendrovės, o jų pardavimas, palyginti su ankstesniais metais, išaugo 2 proc., iki 226,6 mlrd. dolerių (199,3 mlrd. eurų), ir sudaro 57 proc. viso šimtuko įmonių pardavimo.

2017 metais didžiausia pasaulyje ginkluotės gamintoja išliko JAV įmonė „Lockheed Martin“, ji pardavė ginklų už 44,9 mlrd. dolerių (39,5 mlrd. eurų).

Viena Rusijos įmonė pirmąkart pateko į šio sektoriaus pirmąjį dešimtuką. Ja tapo „Almaz-Antej“, 2017-aisiais padidinusi savo pardavimą 17 proc., iki 8,6 mlrd. dolerių (7,6 mlrd. eurų).

Tuo metu Didžioji Britanija, didžiausia ginkluotės gamintoja Vakarų Europoje, pasaulio lygiu pasislinko į trečią poziciją – jos įmonės pardavė ginklų už 35,7 mlrd. dolerių (31,4 mlrd. eurų). Jungtinėje Karalystėje registruota bendrovė „BAE Systems“ SIPRI paskelbtame 100 pajėgiausių gynybos sektoriaus įmonių sąraše užima ketvirtąją vietą.

Institutas atkreipė dėmesį, kad Turkijos įmonių pardavimai 2017 metais išaugo 24 proc. ir kad tai atspindi Ankaros „ambicijas susikurti ginklų pramonę, galinčią patenkinti didėjančią ginkluotės paklausą ir tapti mažiau priklausoma nuo užsienio tiekėjų“.

Vis dėlto į šią statistiką nėra įtraukta Kinija, nes jos ginkluotės gamintojų duomenys nėra prieinami.