Nori sutaupyti? Pirk du – tokia logika galioja ir perkant naujus atominius lėktuvnešius
Daž­nai par­duo­tu­vė­se gir­di­me ak­ci­ją, jog per­kant dau­giau nei vie­ną tos pa­čios rū­šies pre­kę ga­li­ma su­tau­py­ti. Pa­si­ro­do, ši lo­gi­ka ga­lio­ja ir įsi­gy­jant mil­ži­niš­kus ka­ri­nius lai­vus. JAV ką tik už­sa­kė ne vie­ną, o du „Ford“ kla­sės lėk­tuv­ne­šius ir taip ti­ki­si su­tau­py­ti mi­li­jar­dus.

Sandoris buvo pasirašytas sausį. Jau žinomas ir vieno laivo vardas – „USS Enterprise“. Kol kas nesugalvota, kaip pavadinti antrąjį. Lėktuvnešius statys „Huntington Ingalls Industries-Newport News Shipbuilding“ kompanija Virdžinijoje, pirmasis tarnybą turėtų pradėti 2028-aisiais. Naujieji „Ford“ klasės lėktuvnešiai ateityje užims senstančių „Nimitz“ klasės lėktuvnešių vietą.

Įdomu tai, kad iš karto pirkdamos du atominius lėktuvnešius Jungtinių Valstijų karinės jūrų pajėgos sutaupys milijardus. Bendra sandorio suma – 24 milijardai JAV dolerių. Taigi, vienas „Ford“ klasės lėktuvnešis kainuos apie 12 milijardų. Tačiau jei laivai būtų užsakyti atskirai, bendra sandorio vertė būtų šoktelėjusi iki 28 milijardų, o gal ir dar daugiau. Bendras dviejų laivų užsakymas leido sutaupyti bent 4 milijardus JAV dolerių, o tai yra šioks toks laimėjimas.

4 milijardai dolerių gali nupirkti 34 F-35C naikintuvus šiems lėktuvnešiams. Arba porą „Burke“ klasės eskadrinių minininkų, kurie gali lydėti lėktuvnešius. Arba vieną „Virginia“ klasės atominė povandeninį laivą – tuomet liktų pinigų dar kokiems 7 F-35C naikintuvams. Aišku, pavyzdžių, kaip išleisti sutaupytus pinigus, būtų galima surasti ir daugiau, tačiau esmė aiški – bendras dviejų laivų pirkimas suteikia ženklios finansinės naudos.

Tačiau išlieka viena problema – kaip pavadinti naują laivą? Vienas tikrai vadinsis „USS Enterprise“ – tai tradicinis ir pakankamai populiarus vardas karinėse jūrų pajėgose. Tuo tarpu vardas antrajam dar nėra sugalvotas. Pavadinti laivus darosi vis sunkiau. Anksčiau būdavo atsisukama į politikų ir nusipelniusių karininkų vardus, tačiau dabar, kai visuomenė yra stipriai politiškai poliarizuota, tai daryti reikia itin atsargiai. Todėl tikriausiai saugiausias pasirinkimas būtų koks nors istorinis mūšis.

Kita galimybė – istoriniai lėktuvnešių vardai, kurie nebuvo susiję su konkrečiomis asmenybėmis ar galimai kontroversiškai įvykiais. Pavyzdžiui, „Hornet“, „Saratoga“, „Essex“, „Intrepid“, „Langley“ (pirmasis JAV lėktuvnešis), „Lexington“, „Saratoga“, „Yorktown“ – šiais vardais vadinti pirmosios 20 amžiaus pusės lėktuvnešiai.