Kariuomenės vadas: genda ne tik „Spartan“, bet ir užsienio laineriai
Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės va­das ge­ne­ro­lo lei­te­nan­to Jo­no Vy­tau­to Žu­ko nuo­mo­ne, ka­ri­nio or­lai­vio „Spar­tan“ ge­di­mai per daug ek­sa­luo­ja­mi. Mat to­kių da­ly­kų pa­si­tai­ko ne tik mū­sų ša­lies, bet ir už­sie­nio or­lai­viams.

Per spaudos konferenciją kariuomenės vadas Žukas priminė, kad karinis orlaivis „Spartan“ buvo įsigytas, kai prasidėjo tarptautinės misijos. Toks orlaivis reikalingas karių rotacijoms, krovinių gabenimui.

„Kitas dalykas, „Spartan“ skrydžiai visą laiką vyksta ir vyks, nes mes aptarnaujame oro policijos karius, dislokuotus Šiauliuose. Tai yra mūsų įsipareigojimas, – teigė generolas. – Be to, apie 150 karių atlieka misiją užsienyje, kuriuos irgi reikia aprūpinti, rotuoti, vežti atostogų... Tad „Spartan“ iš tikrųjų dirba labai intensyviai“.

Pasak Žuko, per pastaruosius trejus metus „Spartan“ dėl problemų negalėjo kilti keturis kartus. O pastarieji du atvejai buvo per vieną savaitę.

Papasakojo apie užsienio orlaivių atvejus

Kariuomenės vado teigimu, kiek jis tarnauju šiose pareigose, tokių atvejų būta ir su užsienio orlaiviais. „Britanijos karinių oro pajėgė lėktuvas, kuris atvežė kariuomenės vadą 2014 metų į karinę konferenciją, sugedo, ir Britanijos kariuomenės vadas čia praleido visą parą. Dar Vokietijos gynybos ministrės lėktuvas Kaune stovėjo visą parą – irgi negalėjo išskristi. 2016 metų pavasarį, kai čia lankėsi NATO Šiaurės Atlanto taryba su generaliniu sekretoriumi priešakyje, Belgijos karinių oro pajėgų lėktuvas sugedo ir delegacija liko čia, atgal į Briuselį buvo išskraidinta būtent „Spartan“ lėktuvu.“ Jis pažymėjo, kad tai yra modernūs laineriai.

Kaip sakė Žukas, reikia vertinti visumą, o ne koncentruotis į dalykus, kurie gali atsitikti bet kur ir bet kada.

„Kariai ir toliau turi būti skraidinami, – teigė kariuomenės vadas. – Kai visuomenėje eskaluojama žinia, kad tai – nesaugu, kai ir kai kurie kaimyninės šalies portalai šią temą pasigavo, kaip jaustis karių artimiesiems ar mūsų sąjungininkams, prieš kuriuos turime įsipareigojimų, jei patys nepasitikime savo karinėmis oro pajėgomis?“

Ministras visiškai pasitiki

„Reikia džiaugtis, kad pilotai ir technikai randa gedimus ir greitai juos pašalina“, – pridūrė Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Jis pažymėjo, kad „Spartan“ neišskridimai sudaro 4 proc., kai apskritai aviacijos, tiek karinės, tiek civilinės, patikimo norma yra 75 proc.

Ministro teigimu, pastarąją savaitę įvykę du orlaivio „Spartan“ skirtingi gedimai buvo sutapimas.

„Visiškai pasitikiu karinėmis oro pajėgomis“, – tvirtino Karoblis.

Dėl gedimo orlaivis „Spartan“ praėjusį sekmadienį negalėjo į Rygą nuskraidinti prezidentę Dalią Grybauskaitą, o pirmadienį iš Briuselio neparvežė premjero Sauliaus Skvernelio.