Izraelyje disluokuota viena pažangiausių oro erdvės gynybos sistemų
JAV pir­ma­die­nį pir­mą kar­tą dis­lo­ka­vo Iz­rae­ly­je pa­žan­gių oro erd­vės gy­ny­bos sis­te­mų, pa­skel­bė abie­jų ša­lių ka­riuo­me­nės, ku­rių spren­di­mas liu­di­ja apie bend­rą su­si­rū­pi­ni­mą dėl Ira­no vys­to­mų ga­lin­gų ra­ke­tų.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pavadino Didžiausio aukščio oro erdvės gynybos sistemų (Terminal High Altitude Air Defense, THAAD) dislokavimą įrodymu, kad abiejų šalių ryšiai gynybos srityje tebėra tvirti.

Jo teigimu, šis žingsnis leis žydų valstybei veiksmingiau „atsakyti į artimas ir tolimas grėsmes, kylančias visuose Artimuosiuose Rytuose“.

Kaip žurnalistams sakė Izraelio kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas, iš JAV ir Europos atskraidinti kompleksai THAAD pirmadienį buvo pristatyti vienai aviacijos bazei Izraelio pietuose.

Jis pridūrė, kad dislokuojant šią ginkluotę, šiuo metu naudojamą tik keliose pasaulio vietovėse, išbandomas JAV gebėjimas greitai pristatyti tokias galingas ir sudėtingas kovos mašinas.

Izraelis jau turi įsirengęs pažangų daugialypį priešraketinės gynybos sistemų tinklą, pajėgų numušti tiek pažangias ilgojo nuotolio valdomas raketas, tiek trumpojo nuotolio raketas, paleidžiamas iš kaimyninio Gazos Ruožo.

Per šią savaitę vyksiančius mokymus sistemos THAAD, taip pat pajėgios numušti trumpojo ir vidutinio nuotolio raketas, sustiprins kitą Izraelio turimą ginkluotę.

Anot J. Conricuso, šie kompleksai dislokuoti laikinai ir kol kas nebus įtraukiami į Izraelio gynybos tinklą.

JAV kariuomenė savo ruožtu pabrėžė, kad pristatytos sistemos demonstruoja Jungtinių Valstijų „ilgalaikį įsipareigojimą Izraelio regioniniam saugumui“ ir įrodo, jog amerikiečių pajėgos gali „bet kur ir bet kada greitai ir nenuspėjamai atsakyti į bet kokią grėsmę“.

Nors J. Conricusas apibūdino naujų sistemų dislokavimą kaip gynybos manevrą, nesusijusį su dabartine padėtimi regione, šio žingsnio buvo imtasi pastebimai paaštrėjus įtampai dėl Irano ir Teherano palaikomo libaniečių judėjimo „Hizbollah“ veiksmų.

Anksčiau šiemet ši įtampa vos neperaugo į konfrontaciją tarp abiejų ilgalaikių priešų, kai Izraelis sudavė smūgių daugybei iraniečių karinių objektų Sirijoje, reaguodamas į iraniečių raketą, paleistą iš Damasko Izraelio šiaurinės dalies link. Žydų valstybės oro erdvės gynybos sistemos tą raketą sėkmingai numušė.

Izraelio pareigūnai ne kartą reiškė susirūpinimą dėl Irano vystomų ilgojo nuotolio raketų, taip pat dėl „Hizbollah“ didžiulio raketų arsenalo kaimyniniame Libane.