Ispanijos naikintuvas per klaidą paleido virš Estijos kovinę raketą
Is­pa­ni­jos gy­ny­bos mi­nis­te­ri­ja an­tra­die­nį pra­ne­šė pra­dė­ju­si ty­ri­mą dėl in­ci­den­to, kai vie­nas ša­lies oro pa­jė­gų nai­kin­tu­vų „Eu­ro­figh­ter Typ­hoon“ įpras­tos mo­ky­mo mi­si­jos me­tu per klai­dą pa­lei­do ra­ke­tą virš Es­ti­jos te­ri­to­ri­jos.

„Lietuvoje dislokuotas ispanų naikintuvas „Eurofighter“ netyčia paleido raketą, nepadariusią jokios žalos“, – rašoma ministerijos išplatintame pareiškime. Jame priduriama, kad incidentas įvyko antradienio popietę „rajone Estijos pietvakariuose, kur leidžiamos tokio pobūdžio pratybos“.

„Raketa „oras-oras“ nepataikė į jokį lėktuvą. Gynybos ministerija pradėjo tyrimą tiksliai incidento priežasčiai nustatyti“, – rašoma pareiškime. „Postimees“ pranešė, kad netoli incidento vietos gyvenantys žmonės maždaug tuo metu sako girdėję ore garsų sprogimą. Laikraštis neatmeta, kad raketa sprogo ore.

Du ispanų naikintuvai „Eurofighter“ ir du prancūzų naikintuvai „Mirage 2000“ dalyvavo mokymo misijoje Estijoje, nurodė ministerija. Po incidento naikintuvai grįžo į aviacijos bazę Šiauliuose.

Raketa nešė iki 10 kilogramų sprogmenų. Ji turi susinaikinimo režimą, tačiau galėjo ir nukristi ant žemės, nurodo Ispanijos žiniasklaida.

Estijos vyriausybės vadovas Juri Ratas socialiniame tinkle „Facebook“ parašė: „Ačiū Dievui, per šį stulbinantį incidentą išvengta žmonių aukų.“

Premjeras išreiškė apgailestavimą dėl šio incidento.

„Esu tikras, kad Estijos gynybos pajėgos bendradarbiaudamos su mūsų sąjungininkėmis nustatys visas šio įvykio aplinkybes ir imsis priemonių užtikrinti, kad tai nepasikartotų“, – pabrėžė J. Ratas.

Vėlavo praneši apie incidentą

Estijos karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Riivo Valge apie įvykusį incidentą sužinojo praėjus maždaug pusantros valandos po įvykio, o policija, gelbėtojai ir aviacijos administracija – kiek daugiau nei po dviejų valandų. „Teisingos informacijos tarp šalių nustatymui reikia laiko. Ir niekas nenori per didelės panikos“, – sakė pulkininkas Esrijos televizijai, komentuodamas priežastis, kodėl buvo vėluojama pranešti apie incidentą.

Apie incidentą, įvykusį antradienį 15 val. 44 min. vietos (ir Lietuvos) laiku, gelbėtojai ir aviacijos administracija sužinojo tik po 18 valandos.

Pasak R. Valge, pirma patikima informacija buvo gauta tik po to, kai naikintuvai nusileido. Informacijos tikslinimas, jos vertimas taip pat pareikalavo šiek tiek laiko. „Viskas nevyksta automatiškai“, – pažymėjo pulkininkas.

Jis pranešė, kad raketa, paleista netoli Estijos pietuose esančio Pangodžio kaimo, gali nuskrieti 100 kilometrų. Ji buvo paleista šiaurės kryptimi. Jei raketa būtų skriejusi rytų kryptimi, teoriškai ji būtų galėjusi pasiekti Pečiorus arba nukristi kitoje Peipaus (Čiudo) ežero pusėje Rusijos Federacijos teritorijoje, sakė R. Valge.

Estijos gynybos pajėgos paprašė žmonių, radusių raketą ar jos dalių, jokiu būdu jų neliesti, laikytis atokiau ir iškart pranešti policijai.

Pasak R. Valge, tai pirmasis toks atvejis Baltijos šalių oro gynybos istorijoje; retai panašių atvejų nutinka ir kituose pasaulio kampeliuose.

Ispanija Šiaulių aviacijos bazėje yra dislokavusi šešis naikintuvus „Eurofighter Typhoon“, dalyvaujančius Baltijos oro policijos misijoje.