Vaikai iš šeimos Kaune paimti dėl auklėjimo naudojant smurtą
Du ma­ža­me­čiai vai­kai iš šei­mos Kau­ne pa­im­ti ne dėl vien­kar­ti­nio pliaukš­te­lė­ji­mo, o dėl il­ga­lai­kio auk­lė­ji­mo nau­do­jant smur­tą, sa­ko vai­ko tei­sių ap­sau­gos spe­cia­lis­tai.

„Šeimoje buvo taikomi auklėjimo ir drausminimo metodai, kurie atitinka smurto sąvoką, smurto požymius. Net buvo konkretūs įrankiai“, – per spaudos konferenciją antradienį teigė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Alina Jakavonienė.

Ji sakė negalinti minėti konkrečių dalykų dėl asmens duomenų apsaugos, šeimos teisės į privatumą.

Šeima, iš kurios buvo paimti du vaikai, kreipėsi į žiniasklaidą. Naujienų portalas delfi.lt skelbė, kad Kaune praeivių dėmesį patraukė kaunietės Eglės elgesys, kai ji su savo atžalomis vaikščiojo Panemunės šile. Kaip teigia dviejų vaikų mama, jos sūnus pasileido bėgti į gatvę ir ji esą tiesiog bandė jį sudrausminti ir porą kartų sudavė jam per ranką. Apie incidentą policijai pranešė praeiviai.

Tuo metu A. Jakavonienė pabrėžė, kad mažamečiai iš šeimos paimti „dėl tuo metu buvusio pavojaus vaikams“, šeimai nesutikus bendradarbiauti su policijos pareigūnais, vaiko teisių apsaugos darbuotojais.

Anot jos, šiuo metu vaikai yra pas globėjus, tėvų prašymas grąžinti juos į šeimą bus nagrinėjamas trečiadienį.

Globėjai tarnybą informavo, kad vaikai judrūs, tačiau, anot A. Jakavonienės „iškyla problemų tarp vaikų tarpusavio bendravimo, konfliktinių situacijų“.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė tai pat patvirtino, kad prokurorai yra pradėję ikiteisminį tyrimą dėl motinos veiksmų, todėl šiuo metu galėtų būti svarstoma galimybė grąžinti vaikus tėvui.

Pasak tarnybos vadovės, tėvas pradėjo bendradarbiauti su tarnybos darbuotojais, ėmėsi lankyti pozityvios tėvystės kursus.

„Deja, su motina neturime galimybių bendradarbiauti, nes ji atsisako“, – tvirtino A. Jakavonienė.

Ji taip pat pripažino, kad specialistai padarė klaidų ir už jas viešai atsiprašė.

„Tarnyba yra susirūpinusi dėl Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos pasisakymų, kurie neatitinka tikrovės. Byloje nėra jokių duomenų, patvirtinančių motinos neblaivumo faktą, norime asmeniškai atsiprašyti šeimos“, – sakė ji.

Anot tarnybos vadovės, vaikų motinai uždrausta lankytis namuose, bendrauti su sūnumi – dėl jo galbūt patirto smurto atliekamas ikiteisminis tyrimas. Su dukra moteriai bendrauti neuždrausta.

A. Jakavonienė pabrėžė, kad visą informacija vaiko teisių apsaugos specialistai gavo iš policijos ir į šeimą vyko tik siekdami užtikrinti medicininę apžiūrą, nes tėvas, grįžęs į namus, atsisakė juos vežti apžiūrai. Atvykus į šeimos namus ir nustatyta smurto rizika.