Užutrakio dvaras perka vazų už beveik 75 tūkst. eurų
Tra­kų is­to­ri­nio na­cio­na­li­nio par­ko (TINP) di­rek­ci­ja, val­dan­ti Užu­tra­kio dva­rą, sau­sio vi­du­ry­je pa­skel­bė vie­šuo­sius pir­ki­mus. Jų me­tu ke­ti­na­ma įsi­gy­ti 13 au­ten­tiš­kų va­zų rep­ro­duk­ci­jų už be­veik 75 tūkst. eu­rų.

Pirkimo sąlygose – konkrečių vazų nuotraukos

Pagal viešųjų pirkimų įstatymą perkančioji organizacija negali į sąlygas įtraukti konkrečių pirkinio detalių. Negali būti nurodytas konkretus gaminio modelis, prekės ženklas, tipas, konkreti kilmė. Tačiau Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) direkcijos skelbiamas pirkimas papildytas labai konkrečiomis perkamų vazų nuotraukomis. Greta jų nurodyti net kai kurių vazų pavadinimai bei autorius.

Pavyzdžiui, pirmoje pirkimo dalyje, greta nurodytų porcelianinių vazų puikuojasi jų nuotraukos. Jas papildo labai konkretus aprašymas: Vaza „Mėlyna gervė“. Medžiaga: baltas porcelianas, dažytas mėlynais gervės ir augaliniais motyvais, su iškilia driežo figūra ant vazos krašto. Vazos aukštis – 24 cm, svoris – 760 gramų.

Tokį gaminį, atitinkantį prikimo sąlygose pateiktą iliustraciją, galima įsigyti svetainėje meissen.com. Vaza – 1725 m. garsaus kinų kūrinio reprodukcija. Vazos kaina svetainėje siekia 2,5 tūkst. eurų.

Gaminiai – Liudviko XVI-ojo laikų reprodukcijos

Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė tikina, kad muziejai, kurių ekspozicijoms reikalingi konkretūs eksponatai paprastai viešųjų pirkimų konkurso neskelbia. Muziejams Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta galimybė eksponatus įsigyti neskelbtinų derybų būdu. D. Vilytė labai nustebo sužinojusi, kad TINP vadovybė nesinaudoja įstatyme numatyta išimtimi.

TINP vadovas Gintaras Abaravičius paaiškino, kad Užutrakio dvaras nėra muziejus, todėl siekiant atkurti autentišką rūmų interjerą, direkcija privalo skelbti viešųjų pirkimų konkursą. Šios vazos yra tik dalis viso projekto, kurį šiuo metu įgyvendina TINP pagal laimėtą konkursą. Lėšų projekto įgyvendinimui skyrė Centrinė projektų valdymo agentūra (CVPA). Šios lėšos numatytos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) direktorius Gintaras Abaravičius./ BNS nuotrauka

CVPA patvirtintame rūmų atnaujinimo projekte yra nurodyta, kad interjerui reikia konkrečių gaminių, šiuo atveju Liudviko XVI-ojo laikmečio vazų reprodukcijų. Vykdydama šį pirkimą TINP komisija privalėjo pirkimo dokumentus papildyti konkrečių gaminių nuotraukomis.

„Užutrakio dvaro sodyba yra XIX amžiaus pabaigos – XX a pradžios rezidencija. Tai yra paskutinė Lietuvos aristokratijos investicija į lietuvišką peizažą. Tiškevičių paliktą paveldą sovietai sunaikino. Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija 1996 m. perėmė griuvėsius. Mes dabar rūmus restauruojame pagal tai, ką Tiškevičius buvo sumąstęs ir suplanavęs Užutrakio dvaro sodyboje. Tai paskutinis romantizmo laikotarpio objektas. Tiškevičius statė neorenesansinius rūmus, interjerus dekoravo Liudviko XVI-ojo stiliumi. Mes visa tai bandome atkurti“, – sakė G. Abaravičius.

Perka ir Luvro vazų kopijas

Užutrakio dvaro vazoms skirtas pirkimas suskirstytas į keturias dalis ir visam projektui yra numatyta skirti iki 75 tūkst. eurų. Vieni įdomesnių eksponatų nurodyti trečiojoje pirkimo dalyje, kuri skirta keturių terakotos vazų įsigijimui. Šioms vazoms, kurios yra Luvro muziejaus eksponatų reprodukcijos, numatyta suma siekia beveik 32 tūst. eurų.

Viena tokių Užutrakio dvaro puošybai reikalingų vazų yra Amfitritės vaza, originalaus muziejinio eksponato iš Luvro kopija. Greta pateikiamas ir eksponato numeris – APTC104. Šis originalas pagamintas Liudvikui XV, sukurtas Gabrieliaus – pirmojo karaliaus architekto. Vazą iš marmuro nukalė Jacques Verbeckt. Vazos reprodukcijos kaina svetainėje recuperando.com siekia 7,4 tūkst. eurų.

Amfitritės vazą, originalaus muziejinio eksponato iš Luvro kopiją, galima įsigyti internetu./ nuotrauka iš recuperando.com sklebimo

Visas keturias terakotos vazas, kurių reikia Užutrakio dvarui, svetainėje recuperando.com galima įsigyti už beveik 18,8 tūkst. eurų. Reiškia, konkurso laimėtojui lieka dar 13,2 tūkst. eurų vazų pristatymui iš Italijos į Užutrakio dvarą.

„Rasta internete kaina yra tik prekės kaina be atvežimo ir kitų mokesčių. Tiekėjas, kuris teiks savo pasiūlymą, jame nurodys ne maksimalią, o savo kainą. Mūsų komisija konkurso laimėtoją rinks pagal mažiausios kainos kriterijų. Maksimalią pirkimo kainą nustatėme atlikę rinkos tyrimą. Ši kaina turi būti reali, kad būtų galima įvykdyti pirkimą. Tačiau ši kaina yra maksimali. Į ją įeina ne tik gaminių nupirkimas, bet ir jų pristatymas į Užutrakio dvarą. Tokių vazų su sunkvežimiu neatveši. Jas riekia supakuoti, pristatyti nesudaužytas“, – tikino TINP direktorius.

Direkcijos paskelbtų viešųjų pirkimų laimėtojas paaiškės vasarį, o naujosios vazos Užutrakio rūmus turėtų pasiekti jau šią vasarą.