Telšiai atkurs išminties buveinę
Už 1,7 mln. eu­rų ke­ti­na­ma at­kur­ti Tel­šių ra­bi­nų ir že­mes­nių­jų ju­dė­jų dva­si­nin­kų to­bu­li­ni­mo­si cen­tro – je­ši­bo­to – pa­sta­tą. So­viet­me­čiu jis bu­vo pa­vers­tas me­džio dir­bi­nių ce­chu.

Telšiuose nuspręsta atkurti pastatą, kuris garsėjo tuo, kad į jame veikusį judėjų dvasininkų tobulinimosi centrą semtis išminties rabinai ir žemesnio rango judėjų dvasininkai vykdavo iš tolimiausių kraštų.

Gidas Vitalijus Praspaliauskas pabrėžė, jog dabar apžiūrėti šio statinio važiuoja viso pasaulio žydai. Jame atsiradusi studijų sistema, pavadinta Telsze vardu, pasklido po pasaulį, o pastaruoju metu yra plėtojama keturiose JAV valstijose veikiančiuose ješibotuose. „Įsivaizduokite svečių nuostabą pamačius buvusį pasaulinio lygio tobulinimosi centrą apgriuvusį, užkaltais langais“, – sakė gidas.

Telšių rajono meras Petras Kuizinas pažymėjo, kad 1909 metais iškilusį ješiboto pastatą atkūrę Telšiai neabejotinai pakils į kitą lygmenį ir savo gyventojų, ir atvykėlių akyse.

1909 metais iškilusį ješiboto pastatą atkūrę Telšiai neabejotinai pakils į kitą lygmenį ir savo gyventojų, ir svečių akyse.

Lyg naujametė dovana

Rajono vadovas „Lietuvos žinioms“ pasakojo, kad Naujųjų metų išvakarėse sulaukta žinia, jog Europos Sąjungos fondų valdytojai Telšių ješibotui atkurti skiria 1,4 mln. eurų, šiame mieste įvertinta kaip didžiulė dovana. Anot P. Kuizino, Telšių savivaldybė prie šio projekto prisidės beveik 300 tūkst. eurų, tad buvusio dvasinio centro atkūrimas kainuos beveik 1,7 mln. eurų.

„Telšių rajono savivaldybės administracijos specialistai, ieškodami lėšų ješibotui atstatyti, dirbo bemaž aštuonerius metus. Džiaugiamės, kad pagaliau gavome pinigų“, – tvirtino rajono vadovas.

P. Kuizino teigimu, Telšių centre, Iždinės gatvėje, stovintis namas yra gausiai lankomas turistų, juo itin domisi iš tolimiausių kraštų atvykę žydai. „Išskirtinė ne tik buvusi šio pastato paskirtis, bet ir architektūra. Jai atkurti, ko gero, prireiks daugiau kaip metų“, – svarstė meras. Rajono vadovas aiškino, kad sovietmečiu ješibotas buvo perstatomas, prie jo atsirado įvairių „prielipų“. Taigi nemažai ką teks griauti, atkurti istorinį mūrą, šlaitinį stogą, langų apvadus, frontono bokštelius.

Anot mero, atstatytas istorinis pastatas bus visuomeninės paskirties, jame bus plėtojama šviečiamoji ir kultūrinė veikla. Taip pat numatyta, kad ješibote veiks Telšių pagalbos mokiniui, mokytojui ir mokyklai centras.

„Žinoma, atkurtame pastate būtinai atsiras ir muziejus, kurio eksponatai bylos apie tuos laikus, kai jame gyvavo ješibotas. Čia bus pristatomas Telšių žydų bendruomenės gyvenimas“, – kalbėjo P. Kuizinas.

Traukė ir tebetraukia

Gidas V. Praspaliauskas akcentavo, kad ješibotas – itin aukšto akademinio lygio mokykla, dar kitaip vadinama išminties buveine, kurioje patirtimi dalijosi ir vieni kitus mokė judėjų dvasininkai. Anot jo, iki sovietų okupacijos ješibotų būta ir Vilniuje, po vieną tokios paskirties statinį turėjo Panevėžys, Kaunas bei Kelmė. „Noriu pabrėžti, kad būtent Telšių ješibote buvo sukurta išskirtinė, itin daug judėjų pasaulio dvasininkų dėmesio sulaukusi mokymo sistema, tad į Telšius semtis išminties vykdavo judėjų dvasininkai iš JAV, Urugvajaus, Pietų Afrikos ir daugelio Europos šalių“, – dėstė V. Praspaliauskas.

Prieš prasidedant Antrajam pasauliniam karui į JAV išvykę keli Telšių ješiboto rabinai, numatydami būsiant holokaustą, liko ten ir būtent Klivlando mieste įkūrė ješibotą, paremtą Telšiuose suformuota studijų programa. „Ir dabar Klivlande gyvuoja ješibotas, pavadintas Telsze ješibotu. O iš viso JAV yra net keturi ješibotai, turintys Telsze vardą“, – pasakojo V. Praspaliauskas. Todėl esą nereikia stebėtis, kad į Telšius, kuriuose atsirado išskirtinė, pasaulyje pripažįstama judėjų dvasininkų tobulinimosi sistema, atvyksta žydų iš įvairiausių pasaulio kampelių.

„Iki šiol vis sulaukdavau klausimų, kodėl Telšių ješibotas yra tapęs kone pastatu vaiduokliu ir kodėl niekas nesiima jo atkurti. Džiaugiuosi, jog netrukus ješibotas leis didžiuotis tuo, kad gebame saugoti pasaulyje garsią kultūros paveldo vertybę“, – neslėpė V. Praspaliauskas.