Tbilisio skvere Vilniuje – akcija „Už Sakartvelo suvienijimą“
Vil­niu­je, Tbi­li­sio skve­re, šian­dien, rugp­jū­čio 8 die­ną, lie­tu­vių ir kart­ve­lų jau­ni­mo ini­cia­ty­va ren­gia­ma so­li­da­ru­mo ak­ci­ja-fleš­mo­bas „Už Sa­kart­ve­lo su­vie­ni­ji­mą“.

Lietuvių ir kartvelų jaunimas pakvietė per akciją „Už Sakartvelo suvienijimą“ pasmerkti okupaciją ir išreikšti solidarumą Sakartvelo teritoriniam vientisumui.

Kaip rašė LŽ, prieš 10 metų prasidėjo trumpas, bet intensyvus, daugybės aukų pareikalavęs karas, po kurio Sakartvelas faktiškai neteko penktadalio savo teritorijos – Pietų Osetijos ir Abchazijos, globojamų Rusijos. Nors buvo sudarytos paliaubos, Kremliaus pajėgos vis dar „ryja“ Sakartvelo teritoriją. Vietiniai tai vadina slenkančia okupacija. Šiuose regionuose Maskva dislokavo tūkstančius savo karių.

Penkių dienų karas

Du Sakartvelo regionai – Pietų Osetija ir Abchazija – su Tbilisiu konfliktavo nuo pat SSRS žlugimo. 90-ųjų pradžioje abiejuose regionuose buvo įsiplieskę karai, Sakartvelo vyriausybė jų faktiškai nekontroliavo. 2008 metų rugpjūčio 7-ąją Sakartvelas pabandė susigrąžinti Pietų Osetijos kontrolę. Kitą dieną Maskva į Sakartvelą pasiuntė tūkstančius karių ir karinę techniką, buvo bombarduojami miestai, karinės bazės. Karas tęsėti penkias dienas. Kaip teigiama ES nepriklausomos tarptautinės faktų nustatymo misijos dėl konflikto Sakartvele ataskaitoje, karo metu žuvo 170 Sakartvelo karių, 14 policininkų ir 228 civiliai, 1747 žmonės buvo sužeisti.

Rusija nurodė netekusi 67 karių, dar 283 buvo sužeisti. Pietų Osetija skelbė, kad žuvo 365 jos kariai ir civiliai. Rusijos pajėgos užėmė Pietų Osetiją ir Abchaziją bei dalį kitų Sakartvelo teritorijų. Nors buvo pasirašyta paliaubų sutartis, pagal kurią abi pusės savo karinius dalinius turėjo atitraukti į prieš konfliktą buvusias pozicijas, Maskva tai padarė tik iš dalies, palikusi savo kariuomenę Pietų Osetijoje ir Abchazijoje. Rugpjūčio 26 dieną tuometis Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pasirašė įsakymą, kuriuo pripažino minėtų teritorijų nepriklausomybę, vėliau tai padarė dar kelios su Kremliumi gerus santykius palaikančios šalys – Nikaragva, Venesuela, Nauru ir Sirija. Visos kitos pasaulio valstybės Pietų Osetiją ir Abchaziją laiko okupuotomis Sakartvelo teritorijomis. 2016 metų sausio 27 dieną Hagoje įsikūręs Tarptautinis baudžiamasis teismas nusprendė pradėti tyrimą dėl galimų karo nusikaltimų, įvykdytų konflikto metu.