Sostinės karūną matuojasi vis daugiau galvų
Sie­kį var­žy­tis dėl sos­ti­nės me­ro kė­dės ofi­cia­liai kol kas dek­la­ra­vo vos ke­li po­li­ti­kai, ta­čiau nu­ma­no­mų kan­di­da­tų ei­lė il­gė­ja kas­dien. Po­li­to­lo­gų tei­gi­mu, lau­kia kon­ku­ren­ci­ja, tad įvar­dy­ti fa­vo­ri­tus – per anks­ti.

Iki savivaldybių tarybų ir tiesioginių merų rinkimų likus penkiems mėnesiams, partijose vyksta aktyvūs debatai, ką deleguoti į varžybas dėl vietos valdžios. Kai kurioms politinėms jėgoms šis klausimas yra net svarbesnis nei sprendimas dėl kandidato į prezidentus. Iš didžiųjų parlamentinių partijų savo būsimus kandidatus, pajėgsiančius varžytis dėl Vilniaus mero kėdės, kol kas oficialiai pristatė tik didžiausia opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Jai atstovaus Seimo narys Dainius Kreivys.

TS-LKD atstovas Dainius Kreivys, pristatydamas sostinės viziją, akcentavo jos daugiapoliškumą ir išmanumą.

Nors sklinda kalbos apie europarlamentaro Antano Guogos užmojus sostinės vadovo posto siekti su „valstiečių“ vėliava, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis vakar tikino, kad partija dar nėra iškėlusi nė vieno kandidato. Tuo metu Seimo narys „valstietis“ Tomas Tomilinas pats priminė dar prieš metus aiškiai deklaravęs siekį vadovauti Vilniui.

Geriausias meras – Gediminas

TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis, vakar oficialiai pristatydamas kandidatą į sostinės merus D. Kreivį, pabrėžė Vilniaus ambiciją tapti lygiaverčiu kitoms Europos sostinėms miestu. Esą būtent D. Kreivys gali įgyvendinti tokią ambiciją. „Kas yra geriausias meras Vilniaus istorijoje? Man į šį klausimą atsakyti paprasta – kunigaikštis Gediminas. Tai buvo pirmas žmogus, kuris Vilniaus viziją arba sapną pavertė darbais. Susapnuotas vilkas nebuvo dviem kadencijoms padėtas į stalčių, o virto realiu projektu, skatinančiu pakelti galvas“, – kalbėjo D. Kreivys, pristatydamas miesto viziją, kurioje akcentavo jo daugiapoliškumą ir išmanumą.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Viniaus skyrius kaip kandidatus į merus pasiūlė LSDP lyderį dabartinį vicemerą Gintautą Palucką, parlamentarę Rasą Budbergytę ir sostinės tarybos narį Marių Skarupską. Neabejojama, kad reitingavimo rezultatai bus palankūs G. Paluckui. „Norėčiau, kad rinkimai nebūtų grožio konkursas ir kad kandidatai pirmiausia šnekėtų apie idėjas, praktinius dalykus, padedančius spręsti žmonių problemas. Nežinau, kaip tai pavyks. Tačiau tikrai mėginsiu būti atsvara vis labiau ryškėjančioms avantiūristinėms tendencijoms“, – „Lietuvos žinioms“ sakė G. Paluckas.

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Seimo narys Gediminas Kirkilas teigė, kad dėl kandidato ji apsispręs metų pabaigoje. „Tarsimės su koalicijos partneriais“, – sakė jis.

„Valstiečiai“ A. Guogos nesikrato

LVŽS lyderis R. Karbauskis vakar teigė, kad Vilniaus „valstiečiai“ dėl tinkamiausio pretendento dar neapsisprendė, esą tai padarys po rimtų diskusijų. „Ar A. Guogą, ar bet ką kitą, ką skyrius matys kaip galimą kandidatą, gali pasiūlyti“, – BNS sakė jis. R. Karbauskio požiūriu, sėkmingą verslą bei europinio darbo patirties turintis A. Guoga būtų geresnis meras nei dabartinis sostinės vadovas Remigijus Šimašius. „Bet galbūt mūsų partija pasirinks dar geresnį“, – svarstė „valstiečių“ lyderis. Apie galimą A. Guogos kandidatavimą su LVŽS vėliava vakar pranešė portalas 15min.lt.

„Tai, kas buvo spaudoje, vertinu kaip žmogaus pasakymą, kad jis norėtų būti kandidatu į kandidatus“, – teigė R. Karbauskis. Pasak jo, nors A. Guoga yra liberalesnių pažiūrų politikas nei „valstiečiai“, tačiau tautinės vertybės esančios tos pačios. Kartu R. Karbauskis neatmetė galimybės, kad „valstiečių“ kandidatu gali būti pasirinktas ir T. Tomilinas.

„Savo programą pristačiau dar prieš metus. Manau, bus trys ar daugiau kandidatų. Konkurencija yra geras dalykas“, – „Lietuvos žinioms“ sakė T. Tomilinas. Jo akimis, galimi varžovai, pirmiausia buvęs ir esamas merai, „turi daug silpnų vietų“.

Liberalai ruošiasi

Praėjusį penktadienį Liberalų sąjūdžio (LS) lyderis ir Seimo narys Eugenijus Gentvilas užsiminė, kad Vilniaus meras, buvęs partijos lyderis Remigijus Šimašius savivaldos rinkimams nori steigti rinkimų komitetą ir apsieiti be partijos. E. Gentvilas sakė nedramatizuojantis tokio siekio, nes galutinis tikslas – „kad Vilnius būtų liberalų miestas“.

LS Vilniaus skyriaus pirmininko pavaduotojas Vincas Jurgutis patvirtino, kad skyrius svarsto galimybes dalyvauti rinkimuose su rinkimų komitetu ir mato tai kaip galimą atsinaujinimą. Galutinį sprendimą žadama priimti spalio 11-ąją. Pats R. Šimašius pareiškė, kad savo galutinę poziciją dėl rinkimų strategijos paskelbs, kai „tam bus laikas“.

Apžvalgininkai neabejoja, kad varžytuvėse laimę vėl mėgins buvęs Vilniaus meras, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) vairininkas Artūras Zuokas. Esą jo ketinimus išduoda pastarojo meto kalbos ir veiksmai.

Prie Darbo partijos (DP) vairo sugrįžęs europarlamentaras Viktoras Uspaskichas norą siekti sostinės mero kėdės deklaravo dar gegužę. Jei būtų išrinktas, už pažadų netesėjimą jis žadėjo atsakyti savo turtu.

Laukia arši konkurencija

Mykolo Romerio universiteto dėstytojos Rimos Urbonaitės teigimu, konkurencija sostinės mero rinkimuose bus didelė ir, žinant Vilniaus specifiką, ne visiems kandidatams varžytis bus lengva. „Todėl šiandien pasakyti, kas ir kokius šansus turi, yra sudėtinga“, – „Lietuvos žinioms“ sakė ji. Anot politologės, tarpusavyje varžysis tiek dešinės, tiek kairės kandidatai. „Aišku, „valstiečių“ kandidatas vis dar yra „x“, bet neabejotinai jų bus ne vienas. Štai vienas sako „noriu ir galiu“, kitas mėgina išsisukinėti, nors akivaizdu, kad labai nori. Jis demonstruoja ne pačią geriausią savybę – kalbėti ir nieko nepasakyti. Bijau, kad visus vyniodamas aplink pirštą jis pats aplink jį ir apsisuks“, – prognozavo politologė. Jos akimis, tai nekuria pozityvaus A. Guogos įvaizdžio.

Pasak R. Urbonaitės, nors iki šiol tvirtai savo norą kandidatuoti išsakė vos pora politikų – D. Kreivys ir V. Uspaskichas, galima neabejoti ir dėl R. Šimašiaus ketinimų bei A. Zuoko planų. Vis dėlto DP lyderis, anot politologės, gali dar ir apsigalvoti. „Jis labai „banguojantis“ politikas – tai sužiba ryškiau, tai vėl pasitraukia į šešėlį. O kas vyksta su jo partija, apskritai sunku suprasti. Iš to, ką teko matyti pastaruoju metu, galima spręsti, kad V. Uspaskichas yra ne pačios geriausios politinės formos“, – kalbėjo ekspertė.

Kol kas visi minimi kandidatai, išskyrus R. Šimašių, į rinkimus nusiteikę žengti su partijos vėliava. Tačiau R. Urbonaitė neatmetė galimybės, kad rinkimų komitetų bus gerokai daugiau, nes akivaizdu, kad norinčiųjų užimti reikšmingą sostinės mero postą netrūks. „Tik klausimas, ar komitetai sugebės į savo gretas pritraukti iš tiesų rimtų, konkuruoti galinčių žmonių“, – kalbėjo politologė.