Sostinės dovana Lietuvos patriarchui – aikštė
Ne­prik­lau­so­my­bės sig­na­ta­ro Jo­no Ba­sa­na­vi­čiaus aikš­tė sos­ti­nė­je su jo skulp­tū­ra bus ati­da­ry­ta po mė­ne­sio, skel­bia Vil­niaus sa­vi­val­dy­bė.

Atverti aikštę ir atidengti paminklą Senamiesčio širdyje ketinama lapkričio 23-iąją, minint 167-ąjį patriarcho gimtadienį.

Savivaldybė informuoja, kad šiuo metu 1200 kv. metrų aikštėje klojama danga, planuojami įrengti suoliukai, šiukšliadėžės, keliasdešimt grindinio ir aukštesnių gatvės šviestuvų. Aikštėje taip pat atsiras obelų, o pats skulptoriaus Gedimino Piekuro paminklas bus statomas ant 45 centimetrų aukščio granitinio postamento.

Paminklas baigtas lieti rugsėjo mėnesį.

Savivaldybė teigia, kad erdvė priešais dabartinę Lietuvos nacionalinę filharmoniją pasirinkta, nes čia buvo Miesto salės rūmai, kuriuose 1905 metų gruodžio 4–5 dienomis posėdžiavo Didysis Vilniaus Seimas. Suvažiavimo pagrindinis organizatorius ir buvo J. Basanavičius.

Vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis pabrėžia, kad tvarkant aikštę, visiškai išsaugotos vertingosios savybės: atlikti archeologiniai tyrimai, užkonservuoti autentiški pamatai, o buvusių pastatų bei vidinių kiemelių vieta bus pažymėta grindinyje.

„Nesiekta vizualiai pakeisti esamų Subačiaus ir Aušros vartų gatvių dalies parametrų, atsižvelgta į Kultūros paveldo departamento Vertinimo tarybos aktą atitinkančias sąlygas bei aplinkinių gyventojų ir miesto svečių kuo patogesnį naudojimąsi kokybiška estetiška viešąja erdve,“ – sako M. Pakalnis.

Aikštė tvarkoma apie pusmetį, tai miestui kainuos apie 500 tūkst. eurų, dar apie 100 tūkst. eurų sumokėta už paminklo sukūrimą. Aikštės tvarkymo projekto vadovas – architektas Gediminas Antanas Sakalis, pasiūlymą rengęs su kolega Algirdu Rasimavičiumi, paminklą J. Basanavičiui kūrė G. Piekuras. Menininkų idėja buvo atrinkta kaip geriausia iš 16 pateiktų pasiūlymų.

Vilniaus opozicija kritikuoja savivaldybės veiksmus, esą dalis darbų atlikti prieš skelbiant viešųjų pirkimų konkursą. Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) prieš metus nustatė pažeidimų rengiant paminklo konkursą, jog laimėtojai galėjo neatitikti savivaldybės keltų reikalavimų, ir rekomendavo sutartį nutraukti, bet savivaldybė šios rekomendacijos nepaisė.