Seimo pirmininkas apstulbino zarasiškius
Ap­lan­kęs Za­ra­sus ir par­eiš­kęs nuo­mo­nę, kad nu­tie­sus Za­ra­sų ap­link­ke­lį šis mies­tas su­nyks, Sei­mo pir­mi­nin­kas Vik­to­ras Pra­nckie­tis iš za­ra­siš­kių at­ėmė ra­mes­nio ir svei­kes­nio gy­ve­ni­mo vil­tį.

Daugiau nei tris dešimtmečius svajoję apie Zarasų aplinkkelį ir dėl jo nemažai stengęsi, po Seimo pirmininko V. Pranckiečio vizito zarasiškiai nutarė, kad aplinkkelis taip ir nebus pastatytas, o tarptautiniu maršrutu važinėjantys sunkiasvoriai automobiliai toliau dardės per Zarasus. Viltį turėti šį svarbų objektą iš Zarasų rajono gyventojų atėmė parlamento vadovo teiginys, kad aplinkkelis „numarins“ pačius Zarasus.

V. Pranckietis aiškino, jog per susitikimus su zarasiškiais pats išgirsdavo abejonių dėl aplinkkelio įrengimo eigos ir būtinumo.

Kenčia smarvę, triukšmą, vibraciją

Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas „Lietuvos žinioms“ pasakojo, jog Zarasuose viešėjusio Seimo pirmininko V. Pranckiečio pasakyti žodžiai pribloškė visus juos girdėjusius žmones.

„Mes, Zarasų rajono gyventojai, dėl aplinkkelio kaunamės jau 17 metų. Per tą laiką kelis kartus buvome pajutę, kad pergalė jau nebetoli, o Seimo pirmininko žodžiai viską nubraukė“, – sakė jis. Meras pažymėjo, jog Zarasus dalijančiu tarptautiniu keliu Kaunas-Daugpilis kasdien važiuoja tūkstančiai automobilių, tarp kurių itin daug sunkiasvorių krovininių mašinų. Vietos žmonėms tenka kentėti dėl automobilių išmetamų teršalų, jų keliamo triukšmo ir vibracijos.

„Maždaug 100 metrų šio kelio ruožas išklotas akmenimis, ta kelio dalis vertinama kaip kultūros paveldo objektas. Didžiuojamės, kad Zarasų centre yra toks objektas, tačiau nuolat girdėti, kaip tuo keliu darda sunkiasvoriai automobiliai, yra menkas malonumas“, – aiškino N. Gusevas.

Jis pabrėžė, jog triukšmo, taršos, vibracijos problemos būtų išspręstos nutiesus maždaug devynių kilometrų ilgio Zarasų aplinkkelį. Rajono vadovas taip pat akcentavo, jog jau devyneri metai, kai Zarasams suteiktas kurortinės vietovės statusas, mieste vasarą gausu poilsiautojų, kurie taip pat būna priversti kęsti per miestą važiuojančių sunkiasvorių automobilių keliamus nepatogumus.

Jaučiasi žlugdomi

Nuo tada, kai 2002 metais buvo iškeltas aplinkkelio statybų klausimas, iki dabar, N. Gusevo teigimu, buvo išspręsta visuomenės poreikiams paimamos privačios žemės išpirkimo problema.

„Šią problemą teko spręsti per teismus. Dabar žemė išpirkta, pinigai jos savininkams sumokėti“, – dėstė meras. Jis teigė, jog tai buvo suteikę viltį, kad aplinkkelio statybų reikalai pasistūmės, tačiau ją išsklaidė Seimo pirmininkas V. Pranckietis. „Neslėpsiu, ir man, ir kitiems, kurie girdėjo jo žodžius, jie itin keistai nuskambėjo. Pasvarstykime – ar kurortinei vietovei gali pakenkti tai, kad per ją nebevažinės „furos“?“ – klausė N. Gusevas. Anot jo, tokie aukšto šalies pareigūno teiginiai žlugdo kurortinės vietovės ateitį, menkina Zarasų įvaizdį ir pagaliau net griauna šalies vadovų autoritetą.

Zarasų rajono Dusetų seniūnijos seniūnas Saulius Kėblys taip pat teigė buvęs apstulbintas šiame mieste viešėjusio Seimo pirmininko žodžių, kad Zarasams aplinkkelis nereikalingas. „V. Pranckietis šį savo teiginį argumentavo tuo, kad iš Zarasų nukreipus per šį miestą važiuojančių automobilių srautą Zarasuose nebeliks judėjimo“, – sakė jis. S. Kėblys svarstė, kad parlamento vadovas galbūt pasikarščiavo. „Netikiu, kad V. Pranckietis nesiorientuotų situacijoje, juolab kad Zarasuose jis – savas žmogus, šiame rajone yra jo uošvija“, – kalbėjo seniūnas.

Girdėjo abejonių

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) „Lietuvos žinioms“ raštu pateikė paaiškinimą, jog Zarasų aplinkkelio klausimas bus sprendžiamas, kai VšĮ Transporto kompetencijų agentūra atliks aplinkkelių valstybinės reikšmės keliuose poreikio analizę ir pateiks apibendrinimo išvadas. LAKD duomenimis, tai bus padaryta iki šių metų pabaigos. Teigiama, jog atliekant analizę bus išnagrinėtas valstybinės reikšmės kelių tinklas, įvertinti aplinkkelių tiesimo planai bei jau atlikti parengiamieji darbai. Taip pat bus nustatyti aplinkkelių tiesimo ir finansavimo poreikį charakterizuojantys kriterijai ir pagal juos bus atrinkta, kuriuos aplinkkelius statyti. LAKD atkreipia dėmesį, kad vertinant kitų aplinkkelių tiesimo galimybę bus svarstomas ir Zarasų aplinkkelio tiesimo klausimas.

Seimo pirmininko V. Pranckiečio atstovė spaudai Karolina Frolovienė „Lietuvos žinioms“ atsiuntė tokį Seimo vadovo komentarą dėl nerimą zarasiškiams sukėlusių jo žodžių: „Seimo Pirmininkas susitikimuose su gyventojais išgirsdavo abejonių dėl aplinkkelio įrengimo eigos ir būtinumo, todėl šis klausimas buvo iškeltas domintis, kokios yra alternatyvios galimybės išspręsti akmenimis grįsto kelio ruožo problemą, taip pat pačios savivaldybės indėliu sprendžiant šį klausimą.“