S. Eidrigevičiaus menų centrą statys rudeniop
Sta­sio Eid­ri­ge­vi­čiaus me­nų cen­trui Pa­ne­vė­žy­je pa­sta­ty­ti iš ES fon­dų skir­ta 3 mln. eu­rų, tad jau an­tro­je šių me­tų pu­sė­je pla­nuo­ja­ma pra­dė­ti jo sta­ty­bą.

Panevėžio simboliais iki šiol laikytus miesto bažnyčių, Juozo Miltinio dramos teatro, Senvagės vaizdus jau netrukus turėtų pakeisti šiame mieste numatyto statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) pastatas. Miesto centre SEMC statyti Kultūros ministerija skyrė 3 mln. eurų ES fondų lėšų, o kitų projektui įgyvendinti reikalingų kone 7 mln. eurų numatyta ieškoti kitur: svarstoma galimybė lėšų skirti iš savivaldybės biudžeto, taip pat bus bandoma sudominti privačius rėmėjus.

Panevėžio miesto vadovai neabejoja, kad SEMC taps traukos centru, garsinančiu Lietuvą pasaulyje. Tačiau sumanymą statyti SEMC kritikuojantys savivaldybės tarybos opozicijos atstovai įsitikinę, kad tai – miesto biudžetui pernelyg brangus statinys. Esą jo didingumas tik dar išryškins sparčiai nykstančio Panevėžio skurdą.

Panevėžio simbolis

Panevėžio miesto savivaldybė pabrėžia, kad SEMC projektas yra vienintelis, įvertintas maksimalia suma, nustatoma skirstant ES fondų lėšas, mat tai – svarbiausias Panevėžio regiono kultūros projektas. Panevėžio miesto savivaldybės administracijos projektų vadovės Linos Blažytės nuomone, SEMC turėtų tapti Panevėžio simboliu, miesto prekės ženklu.

Panevėžio centrinėje dalyje esančio 1968-ųjų statybos tipinio kino teatro „Garsas“ pastatas turi būti perstatytas iki 2022-ųjų – būtent jame bus eksponuojami iš Panevėžio rajono kilusio menininko S. Eidrigevičiaus kūriniai, taip pat planuojama, kad vyks kultūrinis gyvenimas. Ant SEMC stogo numatoma įrengti apžvalgos aikštelę, nuo jos atsivers Panevėžio vaizdai. Projektui įgyvendinti prireiks apie 10 mln. eurų.

Stasio Eidrigevičiaus menų centro vizualizacija. / panevezys.lt nuotrauka

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius architektas Rimantas Pauža „Lietuvos žinioms“ prisipažino, kad Panevėžyje pastaruoju metu būta nemažai skepticizmo ir netikėjimo, kad Kultūros ministerija projektui skirs ES lėšų. Kritikuota ir projekto kaina, meno centrui numatytas lėšas siūlyta paskirstyti socialinėms reikmėms.

„Nepatenkintų, dejuojančiųjų visada bus, o galimybių įgyvendinti ambicingus projektus, kurie garsintų vietovę, padarytų ją žinomą ir lankomą, pasitaiko nedažnai“, – sakė R. Pauža. Merijos valdininkas teigė, kad SEMC bus miesto vertę kursiantis statinys. „Gavę lėšų suvokėme, kad turime stiprų moralinį palaikymą ir netrukus galėsime pradėti šio centro statybą“, – pažymėjo Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius.

Stasio Eidrigevičiaus menų centro statybai reikalingų lėšų bus atseikėta ir iš savivaldybės biudžeto.

Statybos leidimas jau gautas

R. Pauža pasakojo, kad sutartį dėl SEMC įkūrimo užsienyje garsus menininkas S. Eidrigevičius su Panevėžio miesto savivaldybe pasirašė prieš pustrečių metų. Dabar jau parengtas centro techninis projektas, gautas leidimas jį statyti. Konkurso būdu atrinkus statybų bendrovę, bus pradėti (tikėtina, kad šių metų antrojoje pusėje) darbai. Panevėžio miesto savivaldybės administracijos vadovas teigė, kad papildomų statyboms reikalingų lėšų bus intensyviai ieškoma, pinigų bus atseikėta ir iš savivaldybės biudžeto. SEMC numatytų eksponuoti S. Eidrigevičiaus darbų, kuriuos menininkas dovanos Panevėžiui, vertė – apie 2 mln. eurų.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekai vadovavusi, o dabar į Panevėžio miesto savivaldybės tarybą per savivaldos rinkimus patekusi Rima Maselytė „Lietuvos žinioms“ teigė, kad būtent bibliotekoje užsimezgė glaudi S. Eidrigevičiaus draugystė su Panevėžio miesto bendruomene. „Nepritariu besipiktinantiems, neva šiam menininkui Panevėžyje kuriamas mauzoliejus, esą būsimas menų centras – pernelyg brangiai atsieis Panevėžiui“, – sakė R. Maselytė. Ji vylėsi, kad pastačius centrą daugelis atsitokės ir suvoks jo svarbą.

Išryškins skurdą

Pirmoji po nepriklausomybės atkūrimo Panevėžio miesto merė, dabar opozicijoje dirbanti savivaldybės tarybos narė Gema Umbrasienė teigė esanti įsitikinusi, kad SEMC neturėtų būti Panevėžio miesto prioritetų sąraše. Anot politikės, visų pirma, Panevėžio miesto centras, kuriame ir taip maža erdvių, ne vieta gigantiškam SEMC. Antra, jos nuomone, statinys, kuriam iš ES fondų skirta 3 mln. eurų, o kitus 7 mln. eurų gali tekti atseikėti iš miesto biudžeto, išties pernelyg brangus Panevėžiui. „Šis brangus statinys dar labiau išryškins nesutvarkytas, apleistas Panevėžio teritorijas ir sukurs disonansą bei atskirtį“, – pabrėžė G. Umbrasienė. Jos nuomone, tam, kad žmonėms būtų gera gyventi Panevėžyje ir kad jie čia jaustųsi oriai, miestas turėtų būti tvarkomas nuosekliai, skiriant dėmesio ne vien reprezentaciniams objektams.