Remigijus Šimašius pasiryžęs toliau gelbėti Vilnių
Su vi­suo­me­ni­nin­kų pa­gal­ba dar vie­nos Vil­niaus me­ro ka­den­ci­jos siek­sian­tis li­be­ra­las Re­mi­gi­jus Ši­ma­šius sos­ti­nės la­bui pa­si­ry­žęs di­de­liems dar­bams. Jo pla­tūs už­mo­jai kon­ku­ren­tų ne­bau­gi­na, juo­lab kad pa­na­šias idė­jas jie ti­ki­na su­for­mu­la­vę dar anks­čiau.

Kitų metų kovą vyksiančiuose savivaldos rinkimuose R. Šimašius dalyvaus su šūkiu „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“ Panašiai vadinsis ir visuomeninis komitetas, kurio padedamas politikas ketina siekti tikslo – R. Šimašiaus komanda „Už Vilnių“. Politikas tikino nesikratantis priklausomybės Liberalų sąjūdžiui (LS), tačiau aiškino, kad šįkart jo tikslas – „sutelkti gerokai platesnį palaikymą, visą Vilniaus pilietinę visuomenę, kuriai brangi laisvės idėja“. Sutikimą rinkimuose dalyvauti su komitetu praėjusią savaitę R. Šimašiui suteikė Vilniaus liberalai. Politikas pripažino, kad tokiu sprendimu LS lyderiai nebuvo patenkinti. Tačiau jis neigė, kad tai gali paskatinti partijos skilimą. „Liberalų idėjai reikia labai rimtai išlįsti iš apkasų, eiti į priekį. Žmonės Lietuvoje, ypač Vilniuje, to yra pasiilgę“, – vakar kalbėjo R. Šimašius.

Ketinimą varžytis dėl Vilniaus mero kėdės iki šiol yra deklaravę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas parlamentaras Dainius Kreivys, Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis, sostinės vicemeras Gintautas Paluckas, Darbo partijos pirmininkas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas. „Valstiečiai“ dėl savo kandidato dar neapsisprendė. Tokį norą yra deklaravęs jų atstovas Seimo narys Tomas Tomilinas. Kartu užsimenama, kad ketinimų siekti mero posto su „valstiečių“ vėliava turi europarlamentaras Antanas Guoga. Ekspertų akimis, į merus greičiausiai pretenduos ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) vairininkas Artūras Zuokas.

Keis miesto veidą

R. Šimašius vakar pristatė 12 idėjų, kurias yra nusiteikęs įgyvendinti antrąją savo kadenciją. Jis tikisi, kad šios iniciatyvos pakeis sostinės gyvenimą mažiausiai keturiose srityse – švietimo, miegamųjų bei stoties rajonų, taip pat miesto transporto ir apskritai žmonių judėjimo. „Darbais įrodėme, kad galime pakeisti Vilniaus veidą, todėl turime dar didesnių idėjų ir planų“, – priminęs, kas nuveikta per besibaigiančios kadencijos metus, kalbėjo R. Šimašius.

Kaip ambicingiausią jis įvardijo visų Vilniaus mokyklų radikalų atnaujinimą. Vietoj kasmet atliekamų remonto darbų, kurie kainuoja apie 20 mln. eurų, siūloma per privačią ir viešąją partnerystę pritraukti 300 mln. eurų investiciją bei per 4–7 metus atnaujinti visas mokyklas. Švietimo srityje taip pat žadama sukurti mokytojų pritraukimo ir motyvavimo programą, įvesti atlyginimų „grindis“ ir taip dabartines mažiausias algas padidinti bent 50 procentų. Dideli pokyčiai žadami stoties rajone, jis turėtų virsti šiuolaikinės miesto kultūros centru. Vilniuje planuojami nauji baseinai, stadionai, koncertų salės. Numatoma plėtoti greitojo viešojo transporto sistemą.

Savo rinkimų kampanijai R. Šimašius žadėjo prašyti vilniečių finansinio palaikymo. „Tikrai žinau, kad ji nebus tokia turtinga kaip daugelio konkurentų, nes jie turi daugiau finansinių išteklių“, – sakė meras.

Pateikė pastabų

Būsimasis R. Šimašiaus varžovas G. Paluckas sakė pasigedęs kai kurių dalykų mero ateities veiklos vizijoje. Jo nuomone, esminė problema – ne masinė mokyklų renovacija, o mokinių įgyjamų žinių kokybė. „Sostinės mokyklose mokymo lygis dramatiškai skiriasi. Tą puikiai žino tėvai, nes trečdalis jų perka korepetitorių paslaugas. Visi vaikai turi gauti vienodai gerą išsilavinimą. Šio akcento mero kalboje negirdėjau. Tačiau man jis bus tikrai svarbus“, – „Lietuvos žinioms“ teigė LSDP lyderis.

Dideliu šios kadencijos minusu G. Paluckas vadino neišspręstą daugiabučių administravimo problemą. „Daugybė žmonių moka didelius pinigus, nežinodami už ką. Kyla įvairiausių ginčų, kuriuose savivaldybė nesiima jokio vaidmens. Žmonės palikti ginčytis su būrius teisininkų ir pinigų turinčiais paslaugų teikėjais“, – tikino vicemeras. Jis nesutiko, kad mieste nebeliko darželių problemos. „Daugybė tėvų moka didžiulius pinigus privatiems darželiams, nors tikrai nenorėtų to daryti. Tačiau jie tiesiog neturi alternatyvos“, – pabrėžė G. Paluckas.

D. Kreivys teigė gerbiantis dabartinį merą ir nenorintis komentuoti nei jo nuveiktų, nei planuojamų darbų. „Manau, vilniečiai tikrai turės iš ko rinktis“, – sakė konservatorius. Kartu jis pažymėjo, kad nemažai idėjų, apie kurias kalbėjo R. Šimašius, dar anksčiau suformulavo jis pats. „Puiku, kad visi panašiai matome Vilnių“, – pridūrė D. Kreivys.

Pasirinko palankiausią kelią

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Lauro Bielinio nuomone, R. Šimašiaus pasirinkimą siekti antros kadencijos su rinkimų komitetu lėmė sudėtingi santykiai LS. „Mano galva, ten yra didelio nesusikalbėjimo, konfliktų, galbūt interesų susikirtimo. Todėl R. Šimašius pasirinko optimaliausią kelią eiti atskirai nuo partijos, taip pat nusimetant su korupciniais dalykais sietinus klausimus. Kiek supratau, jis žada atstovauti liberaliems principams, o ne Liberalų sąjūdžiui“, – „Lietuvos žinioms“ sakė politologas. Kita vertus, visuomeniniai komitetai, jo požiūriu, pagyvina politinį gyvenimą ir pačius rinkimus.

Nors tarp visų šiuo metu minimų kandidatų į sostinės merus R. Šimašius „atrodo visai neblogai“, liberalo sėkmei rinkimuose, anot L. Bielinio, gali trukdyti „jo buvimo savivaldoje istorija, kuri nėra jam jau tokia sėkminga“. Politologas prognozavo, kad Vilniaus mero rinkimus laimės tas, kurį palaikys didžiausią visuomenės palaikymą turinti partija.