Prezidento dvarvietė kvies pramogauti
Pre­zi­den­to An­ta­no Sme­to­nos dvar­vie­tė­je bai­gia­mas tvar­ky­ti dva­ro par­kas, ne­tru­kus ims veik­ti ant eže­ro kran­to at­sta­ty­ta pre­zi­den­ti­nė pir­tis, o po eže­rą pra­dės plau­kio­ti lai­vai.

2014 metais už 1,7 mln. eurų, gautų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, buvo prikeltas antram gyvenimui A. Smetonos dvaras, esantis Ukmergės rajone, Užugiryje. Šiuo metu jame veikia muziejus, supažindinantis su paties prezidento ir XX amžiaus pirmosios pusės mūsų šalies gyvenimu.

Už 286 tūkst. eurų, taip pat gautų iš europinių finansinių fondų, baigiama tvarkyti šio dvaro aplinka. O dvarvietėje esančio kumetyno, kuris pertvarkytas į svečių namus, naujieji nuomininkai imasi iniciatyvos į dvarvietės krantus skalaujantį Lėno ežerą nuleisti keletą laivų, skirtų ir pramogauti, ir pernakvoti.

Populiari vieta

Pirmojo nepriklausomos Lietuvos prezidento A. Smetonos dvarą šiuo metu valdo Ukmergės rajono savivaldybė, o juo rūpinasi Ukmergės kraštotyros muziejus. Šio muziejaus direktorė Vaidutė Sakolnikienė „Lietuvos žinioms“ pažymėjo, jog muziejui yra patikėti dvaro rūmai, o atstatytas buvęs kumetynas – nuomojamas.

Ji apgailestavo, kad su ankstesniais šio pastato nuomininkais, teikusiais nakvynės bei maitinimo paslaugas, sudarytą sutartį teko nutraukti dėl jų nemokumo. Tai padaryta per teismą. Anot V. Sakolnikienės, kadangi nuomininkai liko skolingi, teismas įpareigojo juos sumokėti susidariusią skolą. „Tačiau džiaugiamės, kad šį dvaro pastatą išsinuomojo kita bendrovė, ji lankytojams žada teikti naujų įdomių paslaugų“, – kalbėjo muziejaus direktorė.

V. Sakolnikienė pabrėžė, jog prezidento A. Smetonos dvarvietė yra populiari ir lankoma. „Į šį Lietuvos viduryje esantį dvarą lankytojų grupės atvyksta visai dienai, nes čia tikrai yra ką nuveikti“, – sakė ji. Dvare susipažįstama su prezidento buitimi, paskui vykstama aplankyti netoli esančiame Užulėnio kaime prezidento A. Smetonos iniciatyva pastatytos reprezentacinės tarpukario Lietuvos mokyklos, o galiausiai užsukama į Užulėnio senųjų amatų centrą ir ten vaišinamasi prezidentinės virtuvės valgiais.

„Iš naujųjų dalies dvarvietės nuomininkų išgirdome apie naujas paslaugas, kurias jie žada teikti. Tikiu, kad dėl to prezidento dvaras taps dar populiaresnis“, – kalbėjo V. Sakolnikienė.

Gaminamas laivas-viešbutis

Tikimasi, kad prezidento Antano Smetonos dvaras taps dar populiaresnis, nes lankytojams čia bus siūloma naujų paslaugų.

Prezidento A. Smetonos dvaro buvusį kumetyną išsinuomojęs Birštone įsikūrusios bendrovės savininkas Vladas Raišys teigė, kad pastaruoju metu jo šeima vertėsi turimais dviem laivais plukdydama žmones Nemuno, Merkio ir Verknės upėmis.

„Išgirdęs apie prezidento A. Smetonos dvaro pastato nuomą, pirmiausia nuvažiavau apžiūrėti tos vietos. Pamatęs, kad dvaras įsikūręs ant Lėno ežero kranto, nusprendžiau, kad mano laivai gali plaukioti ir čia“, – sakė jis. V. Raišys pabrėžė, jog pirmiausia pati vieta, kurioje įsikūrusi prezidentinė dvarvietė, buvo paskata trejiems metams nuomotis buvusį dvaro kumetyną. Svečių namais tapusiame kumetyne ir toliau visus metus bus teikiamos maitinimo bei nakvynės paslaugos, o šiltuoju metų laiku svečiai bus kviečiami laivais plaukioti ežere.

„Šiuo metu mūsų užsakymu gaminamas laivas-viešbutis, kuris plaukios Lėno ežere, jame bus galima ir nakvoti“, – pasakojo V. Raišys. Anot jo, numatyta pirmąjį tokį laivą į vandenį nuleisti jau šiųmečio turistinio sezono pradžioje. Vėliau bus pagaminta ir daugiau laivų-viešbučių, skirtų prezidento A. Smetonos dvaro lankytojams. Verslininkas tikino planuojantis įsigyti roges su propeleriu, jomis ant Lėno ežero ledo žiemą važinėtų turistai.

„Turizmo srityje mūsų šeima dirba jau seniai, esama nemenko įdirbio, tad tikimės, kad turėsime kuo sudominti prezidento dvaro svečius“, – dėstė naujasis nuomininkas.

Atstatoma prezidento pirtis

Muziejininkė Daiva Misiukienė, dirbanti prezidento A. Smetonos dvare, atkreipė dėmesį į tai, kad baigiamas tvarkyti šio dvaro parkas, dėl to iš esmės pakito dvarvietės vaizdas.

„Neliko senų, aplūžusių parko medžių, nutiesta daug takų, sutvarkyta buvusi užžėlusi ežero pakrantė, vasarą bus atsodintas rožynas, kokio būta dvarą valdant prezidentui“, – pasakojo ji.

Kaip pabrėžė D. Misiukienė, be kita ko, baigiama atstatyti ant Lėno ežero kranto stovėjusi medinė prezidento laikų pirtis. „Pirtį valdysime mes, muziejininkai. Planuojame joje rengti edukacinius užsiėmimus, vienas tokių bus maudynės“, – sakė muziejininkė.