Po „Lietuvos žinių“ publikacijos CNN surado Vilniaus nuotrauką
Po „Lie­tu­vos ži­nių“ pub­li­ka­ci­jos Jung­ti­nių Ame­ri­kos Vals­ti­jų nau­jie­nų agen­tū­ra CNN pa­kei­tė nuo­trau­ką, ku­ria pri­sta­tė Vil­nių kaip pi­giau­sią Eu­ro­pos mies­tą sa­vait­ga­lio ke­lio­nėms. Ne­mo­ka­mai rek­la­muo­da­ma Lie­tu­vos sos­ti­nę CNN straips­nį bu­vo ilius­tra­vu­si Ry­gos se­na­mies­čio nuo­trau­ka. Į tai dė­me­sį at­krei­pė „Lie­tu­vos ži­nios“.

Antradienį Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ dienraštį informavo, kad CNN klaidą ištaisė. „Neseniai rengėte straipsnį, kuriame minėjote, kaip CNN portale pristatytas Vilnius. Informuoju, kad susisiekėme su CNN portalo redakcija dėl klaidingos Vilniaus nuotraukos ir klaida jau yra ištaisyta – nuotrauka pakeista“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Gintarė Kavaliūnaitė, „Go Vilnius“ viešųjų ryšių vadybininkė.

Vilnių sumaišė su Ryga

„Lietuvos žinių“ portalas lzinios.lt šeštadienį rašė, kad Jungtinės Karalystės valstybinė pašto tarnyba „Post Office“ Vilnių paskelbė 2019 metų pigiausiu Europos miestu turistams, vykstantiems savaitgalio atostogų.

Tačiau „Lietuvos žinios“ atkreipė dėmesį, kad straipsnį apie dešimt pigiausių Europos miestų publikavusi JAV naujienų agentūra CNN savo archyvuose nerado nė vienos Vilniaus nuotraukos, nors ir negailėjo liaupsių garsiausiam Lietuvos miestui.

Amerikiečių naujienų agentūra informavo, kad pigiausias europinis miestas yra Vilnius, tačiau pagrindine nuotrauka parinko Prahos senamiestį, o Lietuvos sostinės vaizdo amerikiečių žurnalistams surasti iš viso nepavyko.

Tekstas buvo iliustruojamas visų 10 pigiausių Europos miestų reklaminiais vaizdais, tačiau Vilnius pristatytas Latvijos sostinės senamiesčio, virš kurio namų stogų kyla Rygos liuteronų katedros (Rīgas Doms) bokšto smailė, vaizdu.

CNN naujienų agentūra šį Rygos vaizdelį buvo pristačiusi kaip Vilniaus senamiestį. Parašas virš nuotraukos skelbė: “Vilnius, Lietuva: aukščiausią vietą pigiausių miestų sąraše užima senamiečiu ir turtinga istorija garsėjantis Vilnius. Savaitgalis dviems čia, anot “Post Office”, kainuos 147,35 svaro sterlingo arba 191,85 JAV dolerio.” / CNN/Eduardo Arrares/Getty Images nuotrauka

Nepaisant to, straipsnio autorė Francesca Street negailėjo komplimentų Lietuvos sostinei. Amerikiečių žurnalistės nuomone, Vilnius žinomas ne tik dėl liūdnai pagarsėjusios seksistinės reklamos. „Lietuvos sostinė taip pat garsi vaizdingu viduramžių senamiesčiu, barokine architektūra, gatvės muzikos dienomis ir turtinga istorija“, – rašė „CNN Travel“ skiltyje.

Netikėta Vilniaus sėkmė

Lietuvos sostinė užėmė pirmą vietą pagal daugelį parametrų. Siuntas ir pinigines perlaidas pristatanti bei bei kita įvairiapuse veikla užsiimanti britų pašto tarnyba lygino, kiek du suaugę turistai patraukliausiuose senojo žemyno miestuose išleistų pinigų per dvi poilsio dienas.

Barometras įvertino, ką ir už kiek gali pasiūlyti Europos miestas, kuriame netektų nuobodžiauti, bei lygino įvairių paslaugų ir prekių nuo kavos puodelio ir vyno taurės iki bilieto į žinomiausią miesto meno galeriją, kelionę iš oro uosto iki centro ir nakvynės trijų žvaigždučių viešbutyje – kainas.

„Nutuokiate, kuris miestas atsidūrė sąrašo viršūnėje?“ – intriguojantį klausimą uždavė CNN ir atsakė: „Tai Vilnius Lietuvoje, kurį galbūt prisimenate dėl negarbingos turizmo reklamos“.

JAV naujienų agentūra skaitytojams pateikė nuorodą į Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ centro puslapį, angliškai reklamuojantį Lietuvos sostinę kaip Europos G tašką.

2018 metų rugpjūtį Londone ir Berlyne startavo „Go Vilnius“ reklamos kampanija, kuria siekta sudominti galimybe aplankyti Vilnių vadinamąją Tūkstantmečio kartą (anglų k. millenials), 18–35 metų jaunuolius.

„Niekas nežino, kur jis yra, bet kai jį rasi – bus nuostabu. Vilnius, Europos G taškas“. Tokia Vilniaus reklama su mergina, ekstazės akimirką gniaužiančią Vilniaus vietą žemėlapyje, platinta Vilniaus oro uoste, internete, vėliau paplito socialiniuose tinkluose. Reklama sulaukė kontroversiškų vertinimų – vieni ja žavėjosi, kiti keikė, treti piktinosi, kad Lietuvos sostinė pristatoma kaip sekso turizmo centras.

Vilnius aplenkė Prahą ir Varšuvą

„Post Office“ skelbia, kad 2019 metais Lietuvoje turistai gali į Vilniaus oro uostą ir iš jo į centrą nuvykti vos už 1,75 svaro sterlingų (2,28 JAV dolerio). Be to dvi naktys trijų žvaigždučių viešbutyje dviems suaugusiems asmenims atsieis tik 70 svarų (91 dolerių). Iš viso savaitgalio viešnagė dviems Vilniuje kainuoja 147,35 svaro (191,85 dolerio).

Tuo metu brangiausiu Europos miestu skelbiama Islandijos sostinė Reikjavikas. Kainos čia nustebintų kiekvieną turistą. „Islandija garsėja aukštomis kainomis“, – rašė CNN. Kad ir kaip ten būtų, dvi savaitgalio dienos ledo ir sniego šalyje, pasak leidinio, kainuotų 462,61 svaro arba 602,33 dolerio.

Nedaug išlaidų patirtų ir turistai, apsilankę Belgrade, Serbijoje, kur sovietinė architektūra dera su Art Nuveau stiliaus pastatais. Vietinio alaus butelis čia kainuoja 1,89 svaro arba 2,46 dolerio.

Rytų Europa yra vienas pigiausių senojo žemyno regionų: barometras rodo, kad viešnagė Varšuvoje, pagal pigumą atsidūrusioje trečioje vietoje, kainuotų 160,35 svaro, o Bukarešte, Rumunijoje (5 vieta) – apie 167, 74 svaro.

Dešimtuką pigiausių Europos miestų užbaigia Bratislava Slovakijoje, Maskva Rusijoje ir Praha Čekijoje, bet prie jų galima priskirti ir 11 vietą užėmusį Budapeštą Vengrijoje.

Barometras taip pat rodo, kiek kainuotų apsilankymas miestų pagrindiniuose traukos objektuose, geriausiuose muziejuose ir meno galerijose.

Kai kuriais atvejais įėjimas turistų gausiai lankomus objektus yra laisvas. Antai, Kardifas Jungtinėje Karalystėje (29 vieta) siūlo nemokamai apsilankyti Istorijos muziejuje ir Nacionaliniame muziejuje. Edinburge, Škotijoje, (30 vieta) turistai laisvai patektų į Nacionalinį muziejų ir Nacionalinę galeriją, Vilniuje – Šv. Onos bažnyčią. Be to, apsilankymas Lietuvos sostinės Valdovų rūmuose kainuotų kelis kartus pigiau negu Prahos pilyje.