Per ketverius metus Remigijaus Šimašiaus pažadai susitraukė keturgubai
Vil­niaus me­ras Re­mi­gi­jus Ši­ma­šius pa­skel­bė 12 punk­tų prog­ra­mą ar­tė­jan­tiems sa­vi­val­dos rin­ki­mams. Ly­gi­nant su pra­ėju­sių rin­ki­mų prog­ra­ma, ši ge­ro­kai skur­des­nė. Mat aną su­da­rė net 40 punk­tų. Tie­sa, pu­sė nau­jos prog­ra­mos yra pra­ėju­sios rin­ki­mų kam­pa­ni­jos at­spin­dys. Ta­čiau už brūkš­nio li­ko be­ne ket­vir­ta­da­lis taip ir ne­įgy­ven­din­tų šios ka­den­ci­jos pa­ža­dų. 

Mokyklų renovacijai nori skolintis 300 mln. eurų

Ateinantiems rinkimams Remigijus Šimašius žada radikaliai atnaujinti Vilniaus miesto mokyklas. Tiesa, šią kadenciją meras žadėjo: „Per 4 metus renovuoti visas Vilniaus mokyklas.“ Akivaizdu, kad pažado įvykdyti nepavyko.

Pasak Vilniaus vicemero Gintauto Palucko, kuris, beje irgi kandidatuoja į sostinės merus, Vilniaus miesto atnaujintų mokyklų procentas šalyje bene mažiausias. Savivaldybės ir Europos sąjungos lėšomis Vilniuje šiuo metu atnaujinta iki pusę visų mokyklų. Lėšos mokyklų renovacijai skiriamos etapais, todėl visų vienu ypu šiandien atnaujinti neįmanoma. Mat visų mokyklų atnaujinimui reikalinga suma siekia 300 mln. eurų. Todėl šįkart svarstoma renovacijos klausimą spręsti kitaip.

„Būtų paimta paskola greičiausiai iš Europos investicijų banko. Būtų sutarta dėl visų mokyklų atnaujinimo. Gauni 300 mln. eurų ir paleidi. Sutvarkyti visas mokyklas būtų galima per du metus. Paskola bankui būtų grąžinama ne iš karto, galbūt ji būtų išdėstyta per 20 metų laikotarpį“, – svarstė Gintautas Paluckas.

Erdvių atnaujinimas mieste stringa

Kitas Vilniaus mero ambicingas planas – Vilniaus centro: stoties ir Naujininkų rajonų kardinalus atnaujinimas, apjungiant geležinkelio ir autobusų stotis į vieną terminalą, rajonus paverčiant patraukliu gatvės meno centru.

Panašiai planuota ir rekonstruoti Neries krantinę, tačiau norai su galimybėmis gerokai susikirto. 2015 m. programoje paminėta, kad bus sutvarkytos abi Neries krantinės nuo Valakampių iki Grigiškių, kuriomis galėtų patogiai naudotis tiek riedutininkai, tiek dviračių mylėtojai ar vežimėlius stumdančios mamos. Šiandien Neries krantinėje, kuri atnaujinama trimis etapais, suremontuota 1,4 km dviračių tako ir ,3,6 km pėsčiųjų tako atkarpos. Sutvarkyta krantinė tęsiasi nuo Tuskulėnų dvaro iki Žaliojo tilto.

Be žaliųjų ir laisvalaikio zonų šalia Neries planuota atgaivinti ir laivybą upe, tačiau šio užmojo įgyvendinti nepavyko, o dabartinėje Remigijaus Šimašiaus rinkimų programoje šio punkto nebėra.

Miegamieji rajonai keliauja per programas

Remigijus Šimašius ketina tęsti pradėtus miegamųjų rajonų atgaivinimo darbus. Tiek šiai kadencijai buvo žadėta, tiek ir kitai planuojama atnaujinti daugiabučius miegamuosius rajonus, juose kurti daugiau žaliųjų ir laisvalaikio zonų, investuoti į geresnį rajonų apšvietimą. Tiesa, ši kadencija sparčiai eina link pabaigos, tad panašu, kad liks keletas netesėtų pažadų.

„Kiekvienas Vilniaus rajonas privalo augti, stiprėti ir būti ne tik miegamaisiais ar biurų rajonais, bet turėti savo išskirtinį žavesį, traukos objektus, kurie būtų įdomūs ir turistui, ir kito rajono gyventojui“, – rašyta šios kadencijos programoje.

Didžiausiais projektais, turėjusiais pakelti Lazdynų bei Fabijoniškių rajonų gyvenimo kokybę, buvo Lazdynų baseino statyba, dėl kurio miesto valdžia įsivėlė į teismus su rangovu, bei rekonstruotas Fabijoniškių baseinas, kurio vis nepavyksta pripažinti tinkamu naudoti. Šeškinės gyventojams kelias kadencijas iš eilės, taip pat ir šią, buvo žadamas stadionas, kuris aprūdijusiais griaučiais ir šiandien baugina sostinės svečius.

Šių objektų statybą R.Šimašius taip pat perkelia į ateinančių rinkimų programą ir žada, kad kitą kadenciją jie tikrai bus baigti.

Automobilių spūsčių Vilniuje nebėra?

Tiek šią, tiek ateinančią kadenciją Remigijaus Šimašiaus komandos uždavinys – sutvarkyti miesto viešąjį transportą taip, kad jis taptų patrauklus, pigus ir modernus. Pavyzdžiui, šiai kadencijai buvo žadėta atnaujinti pasenusį autobusų parką. Tikinama, kad iki šių metų pabaigos sostinėje važiuos 250 naujų autobusų ir 41 troleibusas, taip pat bus įrengta apie 3 km naujų A juostų viešajam transportui, Pavyzdžiui, kovą į gatves išriedėjo 50 visiškai naujų „Scania“ autobusų, kiek anksčiau – 52 nauji vidutinės talpos „Isuzu Citibus“ autobusai.

Kartu buvo atkreiptas dėmesys ir į milžiniškas automobilių spūstis ir į automobilių stovėjimo aikštelių stygių miegamuosiuose rajonuose. Tačiau automobilių spūstys per šią kadenciją nesumažėjo, o naujos automobilių aikštelės dažniausiai statomos tik prie naujų daugiabučių kvartalų. Išimtis – Pilaitėje, Įsruties gatvėje iki pavasario planuojama įrengtį 240 automobilių stovėjimo vietų. Bet tai – jau po rinkimų, o naujojoje programoje apie aikštelių automobiliams trūkumą neužsimenama.

Kasmetinis gatvių lopymas – ne išeitis

Didelis dėmesys kreipiamas ir dviračių takams bei gatvių dangos atnaujinimui. „Per pastaruosius ketverius metus nutiesti nauji ir kokybiški takai, kurie bus sujungti į bendrą magistralinių takų tinklą. Per artimiausius ketverius metus dabar esantį magistralinių dviračių takų tinklą padvigubinsime nutiesę dar bent 70 km takų“, – rašoma naujojoje programoje.

Taip pat pabrėžiama, kad 2018 m. atnaujinta ar nutiesta 80 km. gatvių vietoje įprastų 20 km, bei 60 km šaligatvio, vietoje prieš kelerius metus buvusio 0. Vicemeras Gintautas Paluckas įsitikinęs, kad kasmetinis kelio dangos lopymas laukiamos naudos neduoda. Jo nuomone, gatves reikėtų atnaujinti iš esmės.

Darželių problema dėmesio nesulaukė

Naujoje programoje nebeskiriama dėmesio kiemų prie daugiabučių renovacijai, kurią aktyviai eskaluota kandidatuojant į merus 2015-aisiais. Taip pat žadėta grįžti prie Šiaurinio aplinkkelio projekto, kuris turėtų sujungti Ukmergės gatvę su Rieše, Santariškėmis, Balsiais. Projektas užsibaigtų nauju tiltu į Nemenčinės plentą. Apie šį projektą naujojoje programoje nekalbama.

Susidaro įspūdis, kad darželių problema per šią kadenciją taip pat visiškai išspręsta, nes šis punktas į naują programą nėra įtrauktas. Pavyzdžiui, prieš 2015-ųjų savivaldos rinkimus Remigijus Šimašius žadėjo: „Įsipareigojame, kad jau 2015-aisiais neliks nė vieno nepatenkinto prašymo patekti į darželį. Šalia valstybės skiriamos sumos per metus vienam darželinukui savivaldybė skirs papildomą sumą – apie 100 eurų – kiekvienam nevalstybinį darželį lankančiam vaikui.“

Pažadas įvykdytas, tačiau problema iš esmės nėra išspręsta, tikina Vilniaus vicemeras. Mat tūkstančiai Vilniaus miesto vaikų taip ir negavo vietos valstybiniuose sostinės darželiuose. Jų tėvai priversti už vaiko priežiūros paslaugas privačios įstaigoms mokėti po 300–500 eurų per mėnesį, kai valstybinio darželio paslaugų kainos siekia apie 200–250 eurų.

„Kiekvienas kandidatas turi savo akcentus, kaip juos dėlioja. Tūkstančiai tėvų moka už privačius darželius, o mokėti už juos nenorėjo. Mes sakome, kad išsprendėme klausimą pačių tėvų sąskaita? Aš sakyčiau, kad mes šito klausimo neišsprendėme. Kadangi esame koalicijos partneriai, iš dalies mes prisiimame atsakomybę už pasiekimus ir nepasiekimus“, – pridūrė Gintautas Paluckas.

Taip pat Remigijus Šimašius šį kartą nebeplanuoja gilintis į šildymo paslaugų įkainius, gydymo įstaigų reorganizaciją bei ligonių aptarnavimo kokybės kėlimą, savivaldybės turto privatizavimo klausimus, savivaldybės valdomų įmonių skaidrumą bei profesionalumą. Šių punktų, buvusių 2015 metų rinkimų programoje, dabar nebeliko.