Per didžiausią snygį Vilnius skubiai pakeitė druskos tiekėją
Įpu­sė­jus žie­mai Vil­niaus mies­to val­džia ti­ki­na bu­vu­si pri­vers­ta keis­ti ke­liams bars­ty­ti skir­tos drus­kos tie­kė­ją. Esant eks­tre­ma­liai si­tua­ci­jai įvyk­dy­ti du pir­ki­mai, ku­rių vie­nas – ne­skelb­ti­nų de­ry­bų bū­du už 803,2 tūkst. eu­rų.

Nutraukė sutartį su bankrutuojančio koncerno bendrove

Iki šiol Vilniaus miesto savivaldybė kelių barstymui skirtą druską pirkdavo iš bendrovės „Baltkalis“. Tačiau sutartis su šia įmone praėjusių metų pabaigoje nutraukta savivaldybės sprendimu dėl to, kad tiekėjas nevykdo savo įsipareigojimų.

„Dėl tos pačios priežasties buvo skelbiami nauji viešieji pirkimai, kuriuos laimėjo bendrovė „LIT Salt Trade“. Naujos sutartys nesukėlė jokių neigiamų pasekmių savivaldybės biudžetui, nes savivaldybė iš bendrovės „Baltkalis“ atgavo visą sutarties įvykdymo užtikrinimą, kuris sudaro 150 tūkst. eurų“, – teigė Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento vadovas Virginijus Pauža.

Miesto gatves prižiūrinčios bendrovės „Grinda“ sandėliuose yra pakankamai druskos ir smėlio mišinio, kad ji galėtų pasirūpinti miesto gatvėmis iki sezono pabaigos.

Bendrovė „Baltkalis“ priklauso žemės ūkio koncernui „Arvi ir ko“, kuris jau prieš dvejus metus susidūrė su finansiniais sunkumais. Susidariusios skolos užsienio bankams siekė 20 mln. eurų. Dėl kilusių sunkumų iš koncerno pasitraukė ir ilgametis jo vadovas bei pagrindinis akcininkas Vidmantas Kučinskas, dalį bendrovės turto perleidęs sūnui. Dalis koncernui priklausiusių bendrovių perleista įmonėms Kipre. Teisminiai ginčai dėl bendrovės įsiskolinimų tęsiasi iki šiol, bendra „Arvi“ įmonių skola kreditoriams gali siekti apie 40 mln. eurų.

Bendrovė „Baltkalis įkurta 1999 m. ir save pristato kaip didžiausią Lietuvoje techninės druskos, žiemą barstomos keliuose, tiekėją. Įmonė Lietuvos rinkai tiekia techninę ir maistinę druską iš vienos didžiausių pasaulyje gamyklų „Belaruskalij“.

Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento vadovas Virginijus Pauža./ BNS nuotrauka

Pasak rekvizitai.lt, šiuo metu bendrovėje dirba 11 apdraustų darbuotojų. Vidutinis atlyginimas įmonėje siekia 1,5 tūkst eurų. Tiesa, šiai dienai „Sodrai“ bendrovė skolinga įvairiais duomenimis nuo 10 tūkst. iki 19 tūkst. eurų. Nuo 2010 metų bendrovė dalyvavo 19 civilinių bylų, iš kurių 5 buvo atsakove. Prieš dvejus metus pagal bendrovės „Belor“ ieškinius „Baltkalio“ kartu su kitos koncerno bendrovės „Arvi fertis“ bendra skola su palūkanomis siekė beveik 3,2 mln. eurų.

Didelės vertės pirkimą įvykdė skubos tvarka

Naująjį druskos tiekėją Vilniaus miesto valdžia rado netrukus. Su bendrove „LIT Salt Trade“ pirmoji pirkimo sutartis pasirašyta gruodžio 27 d. Pagal sutartį miestas už 166,9 tūkst. eurų įsigijo 3 tūkst. tonų baltos natrio chlorido techninės druskos. Bendrovės „LIT Salt Trade“ atstovė Laima Vosylė patikino, kad prekė savivaldybei jau pristatyta.

Kitas pirkimas įvykdytas be išankstinio skelbimo apie kvietimą dalyvauti konkurse Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje. Kitaip tariant – neskelbtinų derybų būdu. Priežastis – ypatinga skuba dėl įvykių, kurių perkančioji organizacija negalėjo numatyti.

„Su esamų tiekėjų dėl druskos tiekimo įsipareigojimų nevykdymo, tiekimo grafikų nepateikimo, pretenzijų nepaisymo buvo nutraukta sutartis. Kad nesusidarytų ekstremali situacija Vilniaus miesto gatvėse ir nekiltų pavojus Vilniaus miesto eismo dalyvių saugumui inicijuoja skubų baltos natrio chlorido techninės druskos įsigijimo pirkimą neskelbiamų derybų būdu“, – pirkimo dokumentuose nurodo Vilniaus miesto savivaldybė.

Šiomis sąlygomis pirkime dalyvavo dvi bendrovės. Sausio 4 dieną buvo sudaryta sutartis supirkimo laimėtoju, tuo pačiu tiekėju – bendrove „LIT Salt Trade“, tik šįkart už 803,2 tūkst. eurų. Už šią sumą miestas įsigijo 12 tūkst. tonų druskos. Pasak L. Vosylės, visas užsakytas druskos kiekis užsakovo dar nepasiekė, tačiau bus pristatytas laiku, kaip numatyta sutartyje. Sukaupto druskos kiekio turėtų pakakti šiam žiemos sezonui.

„Miesto gatves prižiūrinčios bendrovės „Grinda“ sandėliuose yra pakankamai druskos ir smėlio mišinio, kad ji galėtų pasirūpinti miesto gatvėmis iki sezono pabaigos. Sostinėje barstome ir valome beveik 600 gatvių, kuriomis vyksta intensyvus tranzitinis ir viešojo transporto eismas Prireikus papildomai barstomos gatvės, kuriose yra stačios įkalnės, nuokalnės ar staigūs posūkiai“, – sako V. Pauža.

Pasidomėjus naujuoju tiekėju paaiškėjo, kad bendrovė „LIT Salt Trade“ įregistruota 2009 m. ir šiuo metu turi tik 5 darbuotojus. Vidutinis įmonės darbuotojų atlyginimas praėjusių metų lapkritį siekė 128 eurus per mėnesį.

Įdomu tai, kad bendrovei vadovauja Petr Kravchenko, kuris buvo bendrovės „Baltkalis“ vadovas. Be to, savivaldybės su bendrove pasirašytoje sutartyje kaip tiekėjo atstovė minima L. Vosylė. Moters „Linkedin“ paskyroje nurodo, kad šiuo metu ji dirba bendrovėje „Baltkalis“ direktoriaus pavaduotoja. Buvusi „LIT Salt Trade“ bendrovės direktorė Laima Šauklienė 2011 m. nurodoma, kaip „Baltkalio“ atstovė.

L. Vosylė patikino, kad jos „Linkedin“ profilyje pateikta informacija nėra atnaujinta. Moteris dirba bendrovėje „LIT Salt Trade“, kuri nėra bendrovės „Baltkalis“ padalinys. Iš pastarosios L. Vosylė tikina išėjusi dėl asmeninių priežasčių. Bendrovės „Baltkalis“ finansinės padėties moteris nekomentuoja.

LŽ šaltinių duomenimis dėl bendrovę „Baltkalis“ krečiančių finansinių sunkumų paliko dalis darbuotojų, perėjusių dirbti į bendrovę „LIT Salt Trade“.