Nidos bažnyčia nesulaukia restauratorių
Šie­met 130 me­tų ju­bi­lie­jų mi­nin­čios Ni­dos evan­ge­li­kų liu­te­ro­nų baž­ny­čios fa­sa­do at­nau­ji­ni­mas ėmė strig­ti – pir­ma­me vie­ša­me ran­gos dar­bų kon­kur­se ne­pa­no­ro da­ly­vau­ti nė vie­na sta­ty­bos fir­ma.

Maldos namams, kurie yra vienas iš turistų lankomiausių objektų Nidoje, restauruoti skirta 95 tūkst. eurų iš europinio fondo ir Neringos savivaldybės biudžeto.

„Šį mėnesį skelbsime naują konkursą. Tikimės, kad norinčiųjų atnaujinti bažnyčią atsiras. Sunku pasakyti, kodėl statybininkų šis objektas kol kas nesudomino. Gal dėl to, kad jis yra paveldosauginis, taikomi griežti reikalavimai. Bet kuriuo atveju sieksime, kad bažnyčia kitą vasaros sezoną pasitiktų sutvarkytu fasadu“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Neringos savivaldybės administracijos direktorius Algimantas Vyšniauskas.

Neringos merijai teks skelbti naują konkursą Nidos bažnyčios fasado restauracijos darbams atlikti.

Statybų sektoriaus atstovai svarstė, kad įvertinus dabartines rinkos kainas už esą neadekvačiai mažą sumą gali niekas nesiryžti tvarkyti bažnyčios.

Ieškos, kol ras

Apie tai, kad 1887–1888 metais statyta Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia šį rudenį bus restauruojama, viešai prabilta dar žiemą.

Bendra projekto vertė – per 109 tūkst. eurų (93 tūkst. eurų skirti iš Europos regioninės plėtros fondo, 16 tūkst. eurų – iš Neringos miesto biudžeto). Bažnyčiai restauruoti numatyta apie 95 tūkst. eurų (kiti pinigai išleisti techniniam projektui parengti ir rezervuoti kopikliui neįgaliems žmonėms pirkti bei įrengti).

Viešas rangos darbų pirkimo konkursas buvo paskelbtas spalio 1-ąją, o vokai su pasiūlymais turėjo būti atplėšti spalio 17-ąją, tačiau nebuvo pateiktas nė vienas pasiūlymas.

Tai kiek suglumino Neringos valdžią, nes Nidos bažnyčios reikšmė tiek kurortui, tiek visam pusiasaliui yra didelė.

„Bažnyčioje vyksta ne tik pamaldos, bet ir kultūriniai renginiai, koncertai, ją lanko nemažai turistų. Kasmet sulaukiame ir elitinių svečių. Tikrai buvo gėda, kai per Thomo Manno festivalio atidarymą bažnyčioje tiesiai po tuomečio Vokietijos prezidento Joachimo Gaucko kojomis nuo lubų nukrito tinko gabalas“, – „Lietuvos žinioms“ yra sakęs Neringos meras Darius Jasaitis.

Pamario kopą su bažnyčia yra itin pamėgę turistai, mat šalia yra unikalios senosios Nidos kapinaitės su rekonstruotais antkapiniais paminklais – krikštais, šių medinių paminklų ekspozicija.

Neringiškiams jau seniai akis bado bažnyčios fasadas. Prieš keliolika metų buvo sutvarkytas tik jos stogas. Todėl prieš ketverius metus Nidos evangelikų liuteronų parapija parengė bažnyčios išorės tvarkybos darbų projektą, gavo ir finansavimą.

Anot ekspertų, nors visi bažnyčios raudonų plytų fasadai išlikę autentiški, be jokių užmūrijimų ar iškirstų naujų angų, aiškiai matyti, kad mūras jau buvo restauruotas, o beveik visos kadaise pakeistos plytos yra blogos kokybės. Šoninių fasadų portalų plytų mūras su įtrūkiais, kai kur plytos labai aptrupėjusios. Aptrupėję ir bažnyčios puošybos elementai.

Atliekant tvarkybos darbus būtų restauruojami visi keturi raudonų plytų fasadai, pakeičiant ar „priauginant“ plytas. Numatyta restauruoti ir langų išorinius rėmus, o esami berėmiai stiklai būtų keičiami naujais su rėmu. Dėmesio sulauks lauko akmenų mūro pamatai – nuo jų bus valomos apnašos ir užtaisomos siūlės. Be to, turės būti atliekami archeologiniai tyrimai, nes numatyti kasybos darbai prie pamatų.

„Rangos darbai tikrai nėra sudėtingi, todėl ir suma palyginti nedidelė. Skelbsime naują konkursą. Europinės lėšos tikrai nedings, nes yra galimybė pratęsti terminus, o pats projektas turi būti baigtas iki 2020 metų. Manau, kad fasadą sutvarkyti galima per pusmetį, tad jei šį rudenį pavyks pasirašyti sutartį su statybos įmone, jau kitą vasaros sezoną turistus pasitiks atnaujinta Nidos bažnyčia. Vykstant restauracijai pamaldų nereikės atšaukti“, – tikino A. Vyšniauskas.

Kainos veiksnys

Paklaustas, kokios priežastys galėjo atbaidyti statybos firmas dalyvauti Nidos bažnyčios fasado restauravimo konkurse, Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas akcentavo kainą.

„Tai, kad neatsirado norinčių dalyvių tokiame konkurse, – tai jau ne pirmas ir ne paskutinis atvejis Lietuvoje. Tokių pavyzdžių esama ir renovuojant darželius, kitus objektus. Kai valstybė planuoja kitų metų biudžetą ir dėlioja investicinius projektus, remiasi ankstesnių metų duomenimis. O juk statybininkų algos auga, statybos darbai brangsta. Todėl skelbiant konkursus ir nustatant darbų kainų „lubas“, procedūros patiria fiasko. Prašoma atlikti darbus, kurie realiai kainuos brangiau“, – „Lietuvos žinioms“ sakė LSA vadovas.

Esą įmonių vadovai apskaičiuoja, kad jiems neapsimoka imtis tokių projektų.

„Čia yra viešųjų pirkimų sistemos spraga. Mano nuomone, reikėtų netaikyti rangos darbų atlikimo kainų „lubų“, tada ir paaiškėtų, kokios yra realios kainos. Jų limito taikymas išties atbaido potencialius dalyvius. Jei jie pamato, jog siūloma kaina yra nereali, per maža, tiesiog nedalyvauja konkursuose“, – svarstė D. Gedvilas.

Nidos bažnyčios atveju, jo manymu, gali būti būtent taip. Esą statybininkų neatbaido atoki vieta, į kurią reikia keltis keltu, mokėti ekologinį mokestį.

„Jau dabar apie 4 tūkst. statybininkų dirba Švedijoje, daug jų – Norvegijoje. Tad esmė – ne vietovė, o darbų kaina“, – teigė jis.