Naujoji Klaipėdos valdžia: koaliciją lems mero figūra
Pa­sy­viau­siai iš vi­sų ša­lies sa­vi­val­dy­bių rin­ki­muo­se bal­sa­vę klai­pė­die­čiai iš­si­rin­ko nau­ją­ją val­džią. Mies­to Ta­ry­bo­je man­da­tai ati­te­ko ke­tu­rioms par­ti­joms ir dviem ko­mi­te­tams, o štai dėl me­ro pos­to an­tra­me rin­ki­mų tu­re su­sig­rums Vy­tau­tas Grub­liaus­kas ir Ar­vy­das Vait­kus. Yra ga­li­my­bė, kad abu dirbs koa­li­ci­jo­je, o jo­je ne­bus at­sto­vau­jan­čių­jų ru­sa­kal­bių bend­ruo­me­nei.

Rinkimuose daugiausiai palaikymo sulaukė visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Grubliauskas ir komanda“ (10 777 balsai) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (8 640 balsų). Merui išrinkti Klaipėdai prireiks antrojo turo. Pirmajame daugiausiai palaikymo sulaukė dabartinis meras V. Grubliauskas (15 812 balsų) ir Arvydas Vaitkus (11 582 balsai).

Mandatų dalybos

Klaipėdos savivaldybės taryboje iš viso yra 31 narys. Po rinkimų 9 mandatai atiteko visuomeniniam rinkimų komitetui „Vytautas Grubliauskas ir komanda“, 7 – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai. Jeigu mero rinkimus laimės V. Grubliauskas, jo vedamas komitetas turės 10 mandatų, jeigu laimės A. Vaitkus, „valstiečiai“ turės 8.

6 mandatus gavo konservatoriai, kuriems besibaigiančios kadencijos Taryboje atstovavo 4 nariai. Po tris mandatus gavo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis ir Lietuvos centro partija. Dar du mandatai atiteko visuomeniniam rinkimų komitetui „Titov ir teisingumas“.

Jau dabar aišku, kad Taryboje nebeišvysime 20 praėjusios kadencijos narių: Audriaus Vaišvilos, Sauliaus Liekio, Linos Skrupskelienės, Vyganto Vareikio, Jurgitos Choromanskytės (visi liberalai), Tatjanos Fedotovos, Jolantos Skrabulienės, Vladimiro Vlasovo, Andrejaus Kugmerovo („Rusų aljansas“), Laisvūno Kavaliausko, Tomo Meškinio (abu konservatoriai), Alfonso Vildžiūno (visuomeninis rinkimų komitetas „Puteikis plius“), Algirdo Grublio (buvo išrinktas su Liberalų sąjūdžiu), Vytauto Čepo (buvo išrinktas su „Klaipėdos“ visuomeniniu rinkimų komitetu), Aldonos Staponkienės (buvo išrinkta „Tvarkos ir teisingumo“ sąraše), socialdemokratės Lilijos Petraitienės ir šiemet rinkimuose nebedalyvavusių Valdemaro Anužio, Mindaugo Gylio, Jono Sąlygos ir Artūro Šulco.

Nenori dirbti su Titovu

Vos praėjus rinkimams politinės partijos ir komitetai pradėjo dėlioti gaires dėl galimybės dirbti koalicijoje. Yra tikimybė, kad valdančiojoje daugumoje nebus rusakalbių bendruomenės atstovų – didžioji dalis partijų ir komitetų nenorėtų dirbti kartu su visuomeninio rinkimų komiteto „Titov ir teisingumas“ atstovais.

Savo komitetą į pergalę atvedęs meras V. Grubliauskas neslėpė nuostabos, kad nė vieno mandato negavo politinė partija „Rusų aljansas“.

„Scenarijai galimi įvairūs. Esu už kiek įmanoma platesnį politinių jėgų susitelkimą bendro tikslo vardan. Kad ir kaip bebūtų, Klaipėda visgi yra daugiatautis miestas ir rusakalbės bendruomenės vaidmuo mieste yra svarbus.

Jei politinėje dėlionėje nebėra „Rusų aljanso“, tai turbūt man yra vienas didžiausių nežinomųjų šioje dalyje. Ar du kolegos, patekę į Tarybą, tikrai atstovauja visos rusų bendruomenės interesams? Nesu tuo visiškai įsitikinęs – negaliu nei patvirtinti, nei paneigti“, – sakė V. Grubliauskas.

Rinkimuose tik V. Grubliausko komitetui nusileidusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga taip pat neatmeta jokių galimų koalicijos variantų. Kandidatas į merus Arvydas Vaitkus džiaugėsi tiek asmeniniais, tiek komandos pasiektais rezultatais.

Atsigavimo ženklus Klaipėdoje parodžiusi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai šį kartą Taryboje turės 6 mandatus – dviem daugiau nei praėjusioje kadencijoje. Tačiau šįkart, skirtingai nei praėjusį kartą, konservatoriai turi daugiau ambicijų būti valdančiojoje daugumoje.

„Priklausys nuo to, kas bus išrinktas meru. Su tokiais, kurie niekina Lietuvos laisvės kovas, į koaliciją neisime. Su kitomis partijomis ir komitetais esame atviri derėtis. Matysime, kiek bus galima suderinti mūsų programines nuostatas. Nežinau, ar yra politikų, norinčių dirbti opozicijoje. Norisi dirbti miesto labui ir įgyvendinti tai, ką siūlėme“, – sakė pastaraisiais metais opozicijoje dirbusios konservatorių frakcijos pirmininkas Arūnas Barbšys.

Po šių rinkimų stipriai nukraujavo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis. Jis vietoj turėtų 12 mandatų liko vos su trimis, bet neatmeta galimybės dirbti koalicijoje.

Klaipėdos liberalams vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas taip pat patikino, kad vienoje komandoje su V. Titovo komitetu nedirbs.

„Bet kuriuo atveju liberalių rinkėjų plačiąja prasme nesumažėjo. Tas ir svarbiausia. Kaip Liberalų sąjūdis esame vienas, bet yra ir liberalių komitetų. Apie koaliciją dar nekalbėjome“, – sakė S. Budinas.

Trijų mandatų Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje sulaukė ir Lietuvos centro partija, kurios sąrašą uostamiestyje vedė Nina Puteikienė. Nors ji mero rinkimuose liko šešta ir į antrąjį rinkimų turą nepateko, politikė neslėpė išaugusio pasitikėjimo savo jėgomis.

„Kalbant apie rinkėjus, lėkštutėje buvo tiek pat saldainių, kaip ir prieš ketverius metus, tačiau valgytojų atsirado daugiau. Kalbu apie atsiradusią stiprią politinę jėgą – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Man buvo aišku, kad nebus jokių pokyčių.

Dabar nė viena pusė be mūsų negali suformuoti valdančiosios daugumos. Tai atveria tam tikras galimybes. Aš, kaip politikė, po šių rinkimų jaučiuosi labai sutvirtėjusi, užsiauginusi politinių raumenų.

Ketverius metus dirbant opozicijoje jaučiau milžinišką spaudimą iš valdančiųjų. Buvau vaizduojama kaip marginalė, buvau menkinama. Tačiau esu atvira deryboms, galimybei dirbti pozicijoje, pasirašant labai aiškias sutartis, nes labai baisu nuvilti rinkėjus, kurie man patikėjo savo balsą“, – tikino N. Puteikienė.

Rinkimų kovoje „Rusų aljansą“ ir visuomeninį rinkimų komitetą „Rusakalbė Klaipėda“ nukonkuravęs visuomeninis rinkimų komitetas „Titov ir teisingumas“ nemato problemos dirbti opozicijoje. Komiteto vedlys V. Titovas taip pat yra apsisprendęs, su kuo negalėtų dirbti valdančiojoje daugumoje.

„Tai yra rinkėjų teismas ir jie išreiškė pasitikėjimą mumis. Ir toliau dirbsiu sąžiningai. Mums dirbti opozicijoje – nieko naujo. Po pastarųjų įvykių dirbti su Vytautu Grubliausku būtų sudėtinga. Derėtis visada galima. Lauksime antro merų rinkimų turo“, – sakė V. Titovas.

„Vakarų ekspresas“ primena, kad Klaipėdos savivaldybės gyventojai šįmet balsavo pasyviausiai visoje Lietuvoje – vos 38,91 proc. visų uostamiesčio gyventojų. Antrasis mero rinkimų turas vyks kovo 17 d.

Antrame ture – lygybė

Dr. Saulius ŠILIAUSKAS, Klaipėdos universiteto docentas, politologas

Rinkimų rezultatai nenustebino. Į antrąjį mero rinkimų turą pateko du iš penkių pagrindinių kandidatų. Antrajame rinkimų ture Vytauto Grubliausko ir Arvydo Vaitkaus galimybės laimėti – vienodos. Lemiamos persvaros nėra įgijęs niekas.

Kalbant apie koaliciją, daug lems tai, kas laimės mero rinkimus. Yra keletas variantų. Vienas tokių – koalicija gali būti antivalstietiška. Tačiau politikoje nereikia atmesti jokių variantų. Klausimas kitas – ar nebus noro pačiai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai burti koalicijos. Tačiau su kuo? Akivaizdus faktas – suformuoti valdančiąją daugumą bus labai sudėtinga.

O štai klausimas dėl klaipėdiečių pasyvumo rinkimuose kabo dešimtmetį. Ar antras turas kažką pakeis? Labai abejoju. Tai kažkoks klaipėdietiškas fenomenas.

KLAIPĖDOS APSKRITIES SAVIVALDYBIŲ REZULTATAI

Klaipėdos miesto savivaldybė

Mero rinkimuose į antrąjį turą išėjo:

Vytautas Grubliauskas (visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Grubliauskas ir komanda“) – 31,68 proc.

Arvydas Vaitkus (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) – 23,2 proc.

Tarybos mandatus pasidalijo:

Visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Grubliauskas ir komanda“ – 9

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 7

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 6

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 3

Lietuvos centro partija – 3

Visuomeninis rinkimų komitetas „Titov ir teisingumas“ – 2

Klaipėdos rajono savivaldybė

Mero rinkimuose į antrąjį turą išėjo:

Bronius Markauskas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) – 21,56 proc.

Rasa Petrauskienė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) – 18,94 proc.

Tarybos mandatus pasidalijo:

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 5

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 5

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 4

Visuomeninis rinkimų komitetas „Kuriam kartu“ – 3

Lietuvos socialdemokratų partija – 3

Visuomeninis rinkimų komitetas „Klaipėdos rajono žemaičiai“ – 2

Lietuvos socialdemokratų darbo partija – 2

Visuomeninis rinkimų komitetas „Bendrai geriau“ – 2

Neringos savivaldybė

Mero rinkimus pirmame ture laimėjo Darius Jasaitis (Lietuvos socialdemokratų partija) – 65,59 proc.

Tarybos mandatus pasidalijo:

Lietuvos socialdemokratų partija – 9

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 3

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 1

Visuomeninis rinkimų komitetas „Vieninga Neringa“ – 1

Palangos savivaldybė

Mero rinkimus pirmame ture laimėjo Šarūnas Vaitkus (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) – 77,61 proc.

Tarybos mandatus pasidalijo:

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 14

Lietuvos socialdemokratų partija – 2

Lietuvos socialdemokratų darbo partija – 2

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 1

Visuomeninis rinkimų komitetas „Palangiškiai“ – 1

Kretingos rajono savivaldybė

Mero rinkimuose į antrąjį turą išėjo:

Virginijus Domarkas (Lietuvos socialdemokratų partija) – 28,6 proc.

Antanas Kalnius (visuomeninis rinkimų komitetas „Kretingos kraštas“) – 15,57 proc.

Tarybos mandatus pasidalijo:

Lietuvos socialdemokratų partija – 5

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 5

Visuomeninis rinkimų komitetas „Kretingos kraštas“ – 4

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 4

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 2

Partija „Tvarka ir teisingumas“ – 2

Darbo partija – 2

Šilutės rajono savivaldybė

Mero rinkimuose į antrąjį turą išėjo:

Vytautas Laurinaitis (partija „Tvarka ir teisingumas“) – 27,71 proc.

Sandra Tamašauskienė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) – 18,69 proc.

Tarybos mandatus pasidalijo:

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 5

Partija „Tvarka ir teisingumas“ – 5

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 4

Lietuvos socialdemokratų partija – 3

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 3

Lietuvos socialdemokratų darbo partija – 2

Visuomeninis rinkimų komitetas „Už žmonių valdžią“ – 2

Skuodo rajono savivaldybė

Mero rinkimuose į antrąjį turą išėjo:

Petras Pušinskas (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) – 35,1 proc.

Stasys Gutautas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) – 26,32 proc.

Tarybos mandatus pasidalijo:

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 6

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 5

Lietuvos socialdemokratų partija – 4

Darbo partija – 2

Visuomeninis rinkimų komitetas „Šaukiame tautą“ – 2

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 1

Klaipėdos miesto taryba

Preliminari galima Klaipėdos miesto tarybos sudėtis:

Visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Grubliauskas ir komanda“: Vytautas Grubliauskas, Artūras Razbadauskas, Rimantas Taraškevičius, Judita Simonavičiūtė, Elida Mantulova, Vaida Žvikienė, Arvydas Cesiulis, Vytis Radvila, Audrius Petrošius (jei mero rinkimus laimės V. Grubliauskas ir komitetas gaus dar vieną mandatą, Tarybos nariu taps ir Vidmantas Plečkaitis).

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga: Arvydas Vaitkus, Vidmantas Dambrauskas, Artūras Bogdanovas, Arūnas Tuma, Viktoras Senčila, Ligita Girskienė, Romaldas Idzelevičius (jei mero rinkimus laimės A. Vaitkus ir partija gaus dar vieną mandatą, Tarybos nariu taps ir Eurelijus Žukauskas).

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai: Arūnas Barbšys, Aidas Kaveckis, Kazys Bagdonas, Andrius Dobranskis, Andrius Petraitis, Rimantas Didžiokas.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis: Saulius Budinas, Edmundas Kvederis, Alina Velykienė.

Lietuvos centro partija: Nina Puteikienė, Laima Juknienė, Alvidas Šimkus.

Visuomeninis rinkimų komitetas „Titov ir teisingumas“: Viačeslavas Titovas, Jurijus Šeršniovas.