Nauja Kretingos biblioteka pagaliau atvėrė duris
Šią sa­vai­tę lan­ky­to­jus pra­dė­jo pri­imi­nė­ti de­šimt su pu­se me­tų sta­ty­ta Kre­tin­gos ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Mo­tie­jaus Va­lan­čiaus vie­šo­ji bib­lio­te­ka. Iki įsi­ku­riant šio­se pa­tal­po­se, kul­tū­ros įstai­gai iš vie­tos į vie­tą te­ko kraus­ty­tis sep­ty­nis­kart.

2008-ųjų balandį pradėta bibliotekos statyba kretingiškių jau buvo praminta šimtmečio statyba. „Iš dalies tai tiesa, nes mūsų biblioteka baigta statyti 2018-ųjų gruodį, pačioje Valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimo pabaigoje“, – sakė įstaigos vadovė Birutė Karčauskienė. Sausio 14-ąją biblioteka pakvietė skaitytojus, jų ateina labai daug.

Ilga epopėja

„Ir mes, ir skaitytojai džiaugiamės, kad bibliotekai įsikėlus į naujas patalpas, kurios yra net keturiskart didesnės už ankstesniąsias, atsirado ir naujų erdvių, ir naujos veiklos“, – pasakojo B. Karčauskienė. Kretingos biblioteka turi puikią 156 vietų konferencijų salę, modernų medijų centrą, įrengta parodoms skirta erdvė, yra atskiros salės vaikų ir jaunimo edukaciniams užsiėmimams.

Anot direktorės, daugiau kaip 3 tūkst. kv. m ploto bibliotekos statyba kainavo 4,3 mln. eurų. Pradėtos statybos darbai vykdyti iki 2011-ųjų, vėliau, pritrūkus lėšų, jie sustojo. Darbai atnaujinti 2017-aisiais, prieš tai ekspertams išsiaiškinus, kad nutraukta statyba nepakenkė pagrindinėms statinio konstrukcijoms. Praėjusių metų rudenį baigiant statyti naująją biblioteką surengta akcija: susirinkę keli šimtai kretingiškių iš rankų į rankas perdavinėjo knygas, siunčiamas iš senojo bibliotekos pastato į naująjį. „Į akciją susirinkę žmonės parodė dėmesį ir pagarbą knygoms“, – pažymėjo B. Karčauskienė.

Pasisekė ne visiems

Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka, pasak jos vadovės, buvo įtraukta į 2003–2013 metų šalies bibliotekų modernizavimo programą, tad tikėtasi, kad vėliausiai ji bus pastatyta 2013 metais. Deja, bibliotekos įkurtuvės atidėtos dar penkeriems metams. Iš tos pačios programos lėšų iki 2013-ųjų turėjo būti pastatyta ir naujoji Skuodo biblioteka.

„Deja, likome paskutiniai ir vieninteliai šalyje nepasistatę naujos bibliotekos. Apmaudu, kad jos neturėsime artimiausius dvejus metus“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešosios bibliotekos direktorius Jonas Grušas. Naujos bibliotekos pastatas jau stovi, bet nėra lėšų jam įrengti, todėl biblioteka priversta dirbti trijuose kituose pastatuose.

J. Grušo žiniomis, nei šiemet, nei kitąmet valstybė nėra numačiusi lėšų bibliotekos statybai užbaigti. „Prieš kelerius metus Skuodo rajono savivaldybė buvo gavusi 430 tūkst. eurų šioms reikmėms, bet vienai statybos įmonei apskundus kitos laimėtą statybos darbų konkursą ir prasidėjus teismams bibliotekos įrengimas taip ir nebuvo pradėtas, o drauge savivaldybė neteko tam skirtų pinigų“, – pasakojo direktorius.

Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Daiva Vilkickienė pasidžiaugė, jog šiemet, Rokiškiui tapus Lietuvos kultūros sostine, planuojamas šiuo metu baigiamos rekonstruoti šio miesto bibliotekos atidarymas. „Prie esamo pastato pastatytas naujas priestatas, atnaujintos visos patalpos“, – rekonstrukciją apibūdino ji. Direktoriaus pavaduotoja dėstė, jog statybininkai darbus jau beveik baigia, tuomet bus perkami baldai bei įranga. „Tikimės, kad pastatas bus atidarytas pavasarį ar vasarą“, – sakė D. Vilkickienė.

Atkurs rabino kambarį

Šiuo metu rekonstruojama ir Kupiškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka, įsikūrusi buvusioje šio miesto sinagogoje. Bibliotekai vadovaujantis Algirdas Venckus tikino, jog ir jis, ir kiti kupiškėnai gyvena viltimi, kad rekonstruota biblioteka duris atvers 2020-aisiais. Kupiškio biblioteka atstatoma pasitelkus istorines fotografijas bei kitą dokumentinę medžiagą.

„Bus atkurta sienų tapyba, įrengtas rabino kambarys“, – apie rekonstruojamos Kupiškio bibliotekos išskirtinumą kalbėjo jos vadovas. Jis teigė, jog Kupiškio bibliotekoje bus lauko terasa, kurioje šiltuoju metų laiku vyks įvairūs renginiai.